DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Recenzja książki pt. „Oskar i Pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta

Autorem książki pt. „Oskar i pani Róża” jest Eric-Emmanuel Schmitt. Dzieło to zostało wydane w 2002 roku we Francji. Pisane jest ono w formie listów adresowanych do Pana Boga. Pisał je młody chłopiec, chorujący na nieuleczalną chorobę.

Oskar to dziecko, które większość swojego, jakże krótkiego życia spędziło w szpitalu. Przechodził on wiele operacji, prób, które miały wyleczyć go z choroby jaką jest białaczka. To ciężka choroba, nieliczni są w stanie z nią wygrać i w pełni wyzdrowieć. Z powodu choroby Oskar miał lekko większą, jajowatą głowę oraz niewielką posturę. Miał kompleksy z tego powodu. W szpitalu dni spędzał z przyjaciółmi, gdyż jego rodzice nie mogli sobie pozwolić na codzienne przyjazdy do niego. Podczas pobytu Oskar poznaje miła, starszą wolontariuszkę jaką jest pani Róża, z która przez ostatnie dni spędza najwięcej czasu. Oskar dowiaduje się, że operacja się nie udała i pozostało mu niewiele dni. Mówi mu o tym pani Róża, która namawia chłopca na przeżycie ostatnich chwil w trochę inny, nietypowy sposób. Proponuje mu by każdy dzień liczył jako 10 lat. Chłopiec się na to zgodził i razem z panią Różą, która odwiedzała go codziennie dobrze wykorzystuje czas jaki mu pozostał. Dzięki pani Róży chłopiec przeżywa wiele niezapomnianych przygód.

„Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta to piękna książka pełna miłości. Uczy i pokazuje, że warto wykorzystać czas jaki nam w życiu dano. Trzeba cieszyć się z tego, co przygotował nam los i czerpać z niego wszystko co najlepsze, gdyż życie to największe szczęście jakie mogło nas spotkać.

Natalia Szarek

Gazetka LIDER



Recenzja książki pt. „Zbuntowana”

„Zbuntowana” to druga część trylogii „Niezgodna”. Została napisana przez tą samą autorkę- Veronice Roth. Gatunek, jaki przedstawia to fantastyka, lecz jest też wątek miłosny.

Książka ta to kontynuacja historii Tris i Tobiasa. Nim sięgniemy po „Zbuntowna” należy przeczytać najpierw pierwszą część pt. „Niezgodna”. Konflikt frakcji przeobraża się w prawdziwą wojnę. Tris z Tobiasem muszą uciekać, gdyż Jeanine staje się niebezpieczna. Sądzi, że to właśnie przez nich wybuchła wojna domowa. Tris otrzymuje tajemniczą skrzynkę, która zawiera ważną informację, a jej przeczytanie możliwe jest tylko przez osoby Niezgodne. Zadaniem Tris jest otworzenie tej skrzynki i odczytanie z niej informacji. Gdy Jeanine dowiaduje się o skrzynce i o osobie, która ją posiada rusza w pościg. Jak potoczą się ich losy?

Myślę, że książka ta jest warta przeczytania. Zarówno nastolatkom jak i trochę starszym osobom może przypaść do gustu.

Natalia Szarek

Redakcja LIDER



Recenzja książki pt. „Wierna”

Veronica Roth jest autorką powieści pt. „Wierna”. Jest to już 3 tom trylogii „Niezgodna”. Po raz pierwszy została wydana w 2016 roku. Jej gatunek to fantasy.

Wojna domowa dobiega końca. Całe Chicago legło w gruzach pod wpływem okrutnych zdarzeń, jakie miały do niedawna miejsce. Frakcje się rozpadły, a zamiast nich miastem zaczęli rządzić bezfrakcyjni. Tris chce uciec z Tobiasem. Razem chcą się przekonać co jest i co czeka ich za murem, jakim otoczone jest miejsce, w którym żyją. Tam dawne im przekonania i wierzenia nie mają już znaczenia, poznają prawdę, jaka była przed nimi ukrywana. Tris i Tobias muszą wybrać, któremu miejscu są w stanie zaufać, gdyż wybuch kolejnej wojny, tym razem na większym obszarze pozostaje pod znakiem zapytania. Po raz ostatni Tris staje przed ciężkimi wyborami, walką o świat i miłość z Tobiasem.

Książka ta jest warta polecenia. Pokazuje skutki wojny oraz to, że decyzje z jakimi mamy okazję się zmierzyć, nie zawsze są łatwe do podjęcia, a wybory mogą wyrządzić wiele złych jak i dobrych rzeczy.

Natalia Szarek

Redakcja LIDER




Do wszystkich chłopców, których kochałam

,,Do wszystkich chłopców których kochałam” jest to książka autorki Jenny Han. Jest to ksiazka z kategorii literatury młodzieżowej. Książka została wydana 17 sierpnia 2018 r. Jej orginalny tytuł brzmi ,, To all the boys I have loved before” lecz została przetłumaczona przez Matyldę Biernacką.

Opowiada ona o 17-letniej dziewczynie w klasie maturalnej, której życie sie diametralnie zmienia. Wspomniana wcześniej bohaterka Lary Jean ma 2 siostry (starsza i młodsza), niestety wychowują sie bez matki ktora zmarła gdy była mała. Lary Jean należy do kochliwych nastolate, które zamiast wyznac uczucie swojemu wybrankowi, ukrywa je. Główna bohaterka radzi sobie z zauroczeniami w dosyc nie typowy sposób, mianowicie pisze listy do swoich sympatii, lecz nie wysyła ich. Każdy list zostaje schowany do specjalnego pudełka,ktore chowa. Pewnego dnia listy te zostaja wysłane (nie przez Lary Jean). Od tamtej pory dziewczyna musi zmierzyć się z każdym ze swoich miłości.

,,Do wszystkich chłopców, których kochałam” jest to pierwsza z trzech części tej porywającej historii o pierwszych miłościach i rozczarowaniach. Dzieło to doczekało się ekranizacji na platformie Netfix dzięki czemu część osób kojarzy tą historię. Książka ta cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami wśród nastoletnich odbiorców i z całą pewnością jeslt warta przeczytania.

Eliza Lenik

Gazeta ,,Lider”




„Nowe fikołki pana Pierdziołki”. Opracowanie zbiorowe

Kiedy mam trochę wolnego czasu, zamykam się w pokoju i biorę do ręki jedną z moich ulubionych książek: „ Pan Pierdziołka spadł ze stołka”, „Sny i tobołki Ppana Pierdziołki” lub „Nowe fikołki pana Pierdziołki”. Są to powtarzanki i śpiewanki dla wszystkich, dla dzieci i dorosłych. Wyliczanki, które pamiętam z dzieciństwa i chętnie uczyłam się ich na pamięć, takie, które pamięta nawet moja mama. Teksty są bardzo zabawne, poprawiają mi nastrój, kiedy mam zły humor.

Moja mama wie, że nie przepadam za czytaniem. Gdy zagląda do mojego pokoju, jest zadowolona, widząc mnie przy książce, a ja się cieszę, że nabieram większej wprawy w czytaniu i że zrobiłam mamie przyjemność. Polecam te książki wszystkim lubiącym humor i zabawę, a nie przepadającym za rozbudowana fabułą.

Zuzia Grochala kl.6 b

SP 48 w Szczecinie

„Pogodniak Szkolny”




Martin Wiolmark, Helen Willis „ Tajemnice zwierząt”

Moja przyjaciółka Julia poleciła mi fantastyczną książkę pod tytułem „Tajemnice zwierząt”. Jest to pierwsza pozycja serii, która liczy ponad dwadzieścia trzy części. Książki zostały napisane przez Martina Wiolmark’a i Helene Willis.

Akcja rozgrywa się w małym miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterzy Lasse i Maya chodzą do tej samej klasy i razem prowadzą małe biuro detektywistyczne. Lasse i Maya – od kilku lat są w czołówce listy bestsellerów literatury dziecięcej w Szwecji.

Książka „Tajemnice zwierząt” opowiada o sklepie zoologicznym Waldemara, w którym zwierzęta od tygodni coraz gorzej się czują. Papugi, świnki morskie i króliki całymi dniami śpią.

Lasse i Maya podejrzewają, że mogły zostać otrute. Lecz kto i dlaczego miałby to robić ? Podczas nocnego śledztwa bohaterowie widzą, że ktoś zakrada się do sklepu…

Nie będę zdradzać tego, co później się wydarzyło, jak przeczytacie to sami się dowiecie. Książka jest bardzo interesująca. Gdy ją czytałam, wydawało mi się jakbym była w fikcyjnym świecie.

Zuzia Grochala kl.6b

SP 48 w Szczecinie

„Pogodniak Szkolny”




Recenzja książki pt. „ Złodziejka książek ‘’

  Zapewne nie jest łatwo pisać o tragediach II wojny światowej, szczególnie że ma to być skierowane do dzieci. Więc jak opisać obraz śmierci, nienawiści, bólu i cierpienia nie rezygnując przy tym z przedstawienia rzeczywistości?

  Ta książka opowiada o II wojnie światowej, holocauście i trudnych wyzwaniach, lecz również o przyjaźni, rodzinie i o … śmierci.

  Autorem powieści „ Złodziejka książek ‘’ jest Markus Zusak. Głównymi bohaterami opowieści są: Geoffrey Rush jako Hans Hubermann (ojciec zastępczy Liesel), Emily Watson jako Rosa Hubermann (matka zastępcza Liesel), Sophie Nélisse jako Liesel Meminger (tytułowa bohaterka) i Ben Schnetzer jako Max Vanderburg (Żyd ukrywający się w piwnicy państwa Hubermannów). Miejsce wydarzeń przedstawione w powieści to Molching koło Monachium. Narratorem tej książki jest śmierć.

  Ośmioletnia Liesel podróżuje wraz z matką i jej bratem pociągiem. Podczas tej długiej wyprawy jedyne rodzeństwo dziewczynki umiera. Zakopują go koło torów. Na jego „grobie” kładą książkę brata Liesel pt. „ Podręcznik grabarza ‘’, jest to pierwsza książka która ona ukradła. Po drugiej części tej wyprawy bohaterka trafia do rodziców zastępczych. Na pierwsze oko wydają się być surowi lecz po pewnym czasie złote serce Hansa wyłania się, a „szorstka” Rosa zaczyna kochać swoją przybraną córkę. Tymczasem do Niemiec zbliża się wojna.

  Bardzo podoba mi się ta książka i uważam, że każda osoba które lubi takie klimaty jakie są w tej powieści opisane powinna ją przeczytać. Opowieść ta wzrusza do łez, kiedy los bohaterów okazywał się tak bardzo niesprawiedliwy. Więc polecam czytanie tej książki z paczką chusteczek pod rękąJ. 

Sara  Błaszczak

SP 48 w Szczecinie

„Pogodniak Szkolny”




Jeff Kinney „Dzienniczek Cwaniaczka”

Amerykanin Jeff Kinney stworzył serię książek, których jest nastoletni Greg Heffley. Przeżywa mnóstwo ciekawych przygód w szkole i w domu. Swoje historie spisuje w swoim dzienniku. Pokazuje w nim, że bycie nastolatkiem nie jest takie proste. Codziennie trzeba zmagać się z przeciwnościami losu, nie zawsze mając oparcie w bliskich, zwłaszcza rodzicach.

Mnie najbardziej podoba się tom, w którym tata Grega chce posłać syna do szkoły wojskowej. Chłopiec próbuje wytłumaczyć opiekunowi, że to okropny pomysł. Nastolatek nie zdoła przeżyć tam ani jednego dnia. Będzie narażony na dokuczanie innych silniejszych chłopaków. Po wielu wysiłkach w końcu udaje się Gregowi namówić mamę i tatę, aby nie poszedł do szkoły wojskowej.

Zachęcam do przeczytania książek z serii o Cwaniaczku, gdyż jest świetnym lekarstwem na nudę. Poznając perypetie Grega, będziecie śmiać się do rozpuku. Gdy skończycie jedną, natychmiast sięgnięcie po następną . Mimo że bohaterem jest chłopak, dziewczyny też mogą te książki przeczytać. Trudny okres dojrzewania dopada wszystkich. Pewne przygody Cwaniaczka mogą pomóc rozwiązać niektóre sprawy.

Gorąco polecam

Honorata Skłucka

SP 48 w Szczecinie

„Pogodniak Szkolny



Ilse Nimschowski „Dziecinnie proste origami”

Książka „Dziecinnie proste origami” przyda się wszystkim, którzy lubią tworzyć coś z niczego, chcą zacząć przygodę ze składaniem papieru. Dzięki szczegółowym instrukcjom, krok po kroku, można szybko i skutecznie nauczyć się origami.

W książce znajduje się wiele kolorowych obrazków, które ułatwiają pracę, pozwalają lepiej znaleźć miejsce złożenia oraz wyobrazić sobie figurę. Efekty pracy są zdumiewające – zwierzątka, samoloty, kwiaty i mnóstwo innych przepięknych rzeczy. Treść została podzielona tematycznie, na rozdziały, np. prezent, do zabawy i oczarowania, domki i namioty i wiele innych.

„Dziecinnie proste origami” jest moją ulubioną książką, ponieważ można się z niej wiele nauczyć oraz świetnie się bawić.

Zuzanna Kurantowicz

SP 48 w Szczecinie

„Pogodniak Szkolny”




C. S. Lewis „Opowieści z Narnii. Lew , czarownica i stara szafa”

Moja ulubiona książka to „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” autorstwa C. S. Lewisa. Jest pierwszą pozycją serii stworzonej przez pisarza. Należy do gatunku fantasy. Konkuruje z książkami o Harrym Potterze.

W powieści, jak w typowej baśni, toczy się walka ze złem. Ponadto światy realistyczny przeplata się z fantastycznym. Ogniwem łączącym je są główni bohaterowie - czworo rodzeństwa – Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr. Dziwnym trafem znajdują się w zaczarowanej Narnii i spotykają na swej drodze różne niezwykłe postacie. Edmund zawiera przymierze ze złą Białą Czarownicą, która omotała go ptasim mleczkiem i wizją bycia księciem. Aby spełnić swe pragnienia robi wszystko, nawet zdradza siostry i brata. Nie wiadomo, jakby potoczyły się jego losy, gdyby w porę nie pojawił się lew Aslan, potomek wielkiego Władcy Zza Morza. Oczywiście odznacza się dobrocią i stoi po przeciwnej stronie Białej Czarownicy...

Jeśli chcecie dowiedzieć się, czy Edmund nawróci się, pogodzi się z rodzeństwem, a zła czarownica zostanie pokonana, musicie koniecznie przeczytać tę książkę. Zapewniam, że czytając ją, nie będziecie się nudzić. Akcja jest wartka, pełna nieoczekiwanych zwrotów. Poza tym bogactwo fantastycznych postaci, magiczne przedmioty, opisy niezwykłych miejsc i uczucia łączące bohaterów.

Gorąco polecam „Opowieści z Narnii”. Gdy przeczytacie pierwszą książkę z serii, na pewno sięgniecie po następne.

Adam Szymaszkiewicz

SP 48 w Szczecinie

„Pogodniak Szkolny”