DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa"

Książka ta autorstwa C.S.Lewisa to opowieść o dwóch światach: realistycznym, czyli prawdziwym i fantastycznym, czyli całkowicie zmyślonym.

Akcja książki dzieje się w czasie wojny. Opowiada ona o losach czwórki rodzeństwa: Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji. Najmłodsza dziewczynka bawiąc się w pewnym domu wchodzi do szafy i odkrywa, że jest z niej wyjście do jakiejś krainy. Tam panuje wieczna zima a rządzi okrutna Czarownica. Nie ma ona litości dla nikogo. Jedno z rodzeństwa dostaje się w jej ręce i dzieją się straszne rzeczy. Jakie? Musicie sami przeczytać to się dowiecie.

Książka jest bardzo ciekawa. Chwilami aż czuć grozę, ale myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. To opowieść o lojalności, miłości, wierności i poświęceniu względem drugiego człowieka.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



Małgorzata Musierowicz "Pulpecja".

Książka jest  9 częścią serii "Jeżycjady". Opowiada o rodzinie Borejków, która napotyka w swoim życiu śmieszne, ale też smutne sytuacje. Rozdziały zatytułowano nazwami świąt, ponieważ każdy przedstawia historie związane z danym okresem,  np. rozdział :" 25 grudnia Boże Narodzenie" opisuje, jak bohaterowie spędzali to święto. 

Główną bohaterką jest Pulpecja, a właściwie Patrycja Borejko- najmłodsza córka. To osoba szalona i uśmiechnięta. Ma  trzy siostry : Gabrysię, Idę i Natalię. W domu mieszka także mama, tata, mąż Idy Marek i dwie córeczki Gabrysi. Najlepszą przyjaciółką Patrycji jest Roma. Spędzają razem dużo czasu. Dziewczyny wraz z Baltoną, Marcelem i Tomkiem(ich przyjaciółmi) mają wiele pomysłów i chętnie wykorzystują je, gdy się spotykają. Często chodzą do kina lub na długie spacery. Patrycja  miała też pisać maturę (osiągnęła już wiek 18 lat), ale o niej zapomniała i przez to się nie uczyła , więc jej nie zdała. Wielki smutek postanowiła jakoś utulić, w Dzień Dziecka wybrała się sama nad jezioro. Gdy dotarła do celu, zaczęła doskwierać jej samotność.  Po chwili ujrzała w wodzie jakiegoś chłopaka. Nie wiedziała kto to , ale ta osoba zbliżała się do brzegu. Pulpecja domyśliła się , że to Baltona! Szybko chciała się schować w krzakach, a najlepiej uciec do domu, ponieważ nie chciała, żeby chłopak myślał, że ona go śledzi. Nie miała  sił, żeby biec, wiec schowała się w krzakach. Patrycja myślała, że nie może być gorzej. Myliła się. Właśnie w tym momencie sytuacja stała się bardziej dramatyczna  ze względu na deszcz. Dziewczyna  popędziła na stację, gdzie dowiedziała się, że nie zdążyła na pociąg, a kolejny ma dopiero za 2 godziny. Pomyślała, że może autostopem uda jej się dotrzeć do domu. Uznała to za najlepszy pomysł. Niestety, jedyną osobą, która mogła przewieźć Patrycję był Baltona wracający znad jeziorka. Pulpecja nie miała innego wyjścia, musiała pojechać z nim. Weszła powoli do samochodu i pierwsze 20 minut ani dziewczyna, ani chłopak nie odezwali się do siebie. W końcu znaleźli wspólny temat. Okazało się, że są w sobie zakochani już od dawna. Baltona powiedział Patrycji swoją największą tajemnice, o której wiedzieli tylko on i jego rodzice, a mianowicie, że tak naprawdę ma na imię Florian. Kiedy dziadek z nimi mieszkał, nazywał go Bobcio , a później Baltona. I tak już zostało. W ostatnich minutach podróży postanowili, że chcą się pobrać. Chłopak odprowadził dziewczynę do domu. Opowiedzieli wszystko rodzicom Patrycji, a oni nie dowierzali ,że ich najmłodsza córka chce wyjść za mąż, wszak przez całe życie mówiła , że nigdy nie będzie  mieć męża.Książka ta jest bardzo ciekawa, żartobliwa i pełna fascynujących wydarzeń. Bardzo ją polecam, szczególnie  dziewczynom.

Paulina Jaszewska
 Szkoła Podstawowa nr 48 Szczecin 
"Pogodniak Szkolny"



Mikołajek i spółka

Pierwsza książka o przygodach chłopca o imieniu Mikołajek, powstała ok. 1959 r. Napisał ją Rene Goscinny, a ilustrował Jean –Jacques Sempeg.

Seria powstałych książek, opisuje przygody niesfornego chłopca, który często pakuje się w kłopoty, raz nawet uciekł z domu. Z grupą swoich przyjaciół rozśmieszają do łez.

Moją ulubioną częścią jest „Mikołajek”. Moim zdaniem najciekawszym i najśmieszniejszym rozdziałem jest ten z rowerem. W tym rozdziale, rodzice kupują go Mikołajkowi, lecz nie udaje się jemu na nim nawet pojeździć, ponieważ pan Bledurt (sąsiad Mikołajka, który zawsze się kłóci z jego tatą o swoją rację) powiedział mu, że on jeździ dużo lepiej. Tato chłopca wziął rower i pojechał na wyścigi z panem Bledurt. Niestety nie wyszło, przy szybszej jeździe złamał rower na pół.

Polecam tę książkę miłośnikom przygód, jest bardzo ciekawa. Czyta się ją z zapartym tchem, dobra książka na nudę.

Superrrr!!!! ;)

Stawarz Marek kl.4c



„Przygody w świecie magii”

„Alicja w Krainie Czarów” to niepowtarzalna powieść Lewisa Carolla, pełna niesamowitych przygód dziewczynki Alicji.

Tytułowa bohaterka przenosi się w nierealny świat, do którego prowadzi królicza nora i przeżywa tam ciekawe przygody. Podąża za Białym Królikiem, nagle znajdując się w pomieszczeniu, gdzie smakuje napój, po którym maleje lub je ciastko powodujące niesamowity wzrost jej ciała. Dziewczynka trafia do fantastycznego ogrodu pełnego dziwnych stworzeń i roślinności. Tam przeżywa mnóstwo przygód, o których nawet nie śniła w realnym świecie. W książce znajdujemy różne postacie, od zabawnych do okrutnych. Są wśród nich Wesoły Kapelusznik, Pan Gąsienica, Królowa Kier, Biały Królik, bardzo sympatyczny Kot z Cheshire. Postacie te sprawiają, że książka ta robi się jeszcze bardziej ciekawa.

„Alicja w Krainie Czarów” to książka pełna magii i fantazji. Czytelnik przeżywa przygody całym swoim ciałem. W chwili czytania jej, czuje się jakby sam uczestniczył w fantastycznym świecie magii. Książka wzbudza emocje od radości do smutku. Polecam ją gorąco zarówno dzieciom, jak i dorosłym, by sami oderwali się od rzeczywistości i spróbowali poczuć się jak dziecko.

Wiktoria Sowa

PiSAK



„FARTOWNE PRZYGODY’’

Chciałbym przedstawić bardzo ciekawą lekturę dla klas IV, która nosi tytuł „Akademia pana Kleksa”. Napisał ją Jan Brzechwa, książka ukazała się w 1946r. Opowiada ona o niezwykłych przygodach profesora i jego uczniów.

Do Akademii pana Kleksa trafia pechowy Adaś Niezgódka. Po pewnym czasie okazuje się, że chłopiec ma niesamowite zdolności. W szkole spotyka go wiele fantastycznych przygód, między innymi takich jak: wizyta w psim raju, leczenie chorych sprzętów czy przygotowanie potraw ze szkiełek. Wszyscy uczniowie szkoły mają imiona na literę A. Chłopcy uczą się przez zabawę i dzięki temu szybko przyswajają wiedzę. Uczniowie uczą się kleksografii, przędzenia liter i grają w piłkę globusem. Największą nagrodą dla nich są piegi pana Kleksa. Profesor Ambroży Kleks potrafi wszystko: ma magiczne oko, unosi się w powietrzu i zna myśli uczniów.

Osobiście jestem zachwycony książką. Jest zabawna, uczy tolerancji i dobrego zachowania, pobudza także wyobraźnię. Gorąco polecam każdemu.

Jakub Jędrzejczyk



„Ania z zielonego wzgórza”

Kolejna książka przeczytana z obowiązku, ale już od pierwszej strony wiedziałam, że będzie to tylko przyjemność. „Ania z zielonego wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery to pierwsza część przygód tytułowej Ani.

Ania Shirley to 11 letnia dziewczynka, sierota, przygarnięta przez rodzeństwo Marylę i Mateusza przez przypadek i pomyłkę. Z czasem jednak ich wspólne życie staje się szczęśliwe. W trakcie akcji ksiązki Ania przeżywa wiele wesołych, ale i wiele smutnych przygód. Często cierpi, bo ponosi życiowe porażki. Nierzadko przyczynia się do nich jej spora gadatliwość Na szczęście są też sytuacje, kiedy jest szczęśliwa. A pomaga jej w tym wyobraźnia, bo kiedy marzy to znajduje się jakby w innym świecie. Lepszym, bo Ania wiele przeszła i takie bujanie w obłokach jej bardzo pomaga.

Książka wciąga, bo akcja jest ciekawa i szybko się dzieje. Jest wiele barwnych opisów przyrody. Są tak one przedstawione przez autorkę, że łatwo czytelnik sobie może je wyobrazić w swojej głowie. Na pewno czas spędzony nad tą lekturą nie uważam za stracony. W wolnym czasie postaram się sięgnąć po kolejne części, bo jestem pewna , że warto.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER- Odrzykoń



"13 powodów" Jay Asher

Jeden wieczór, a pozostawił tak duży ślad na psychice… oraz morał na całe życie.A wszystko zaczęło się od powrotu Claya do domu. W drzwiach pudełko. Dokładniej, przesyłka do Claya Jensena. Bez adresu zwrotnego. Kto nie byłby w takim momencie ciekawy? No właśnie, on też. Tyle, że w środku leżały kasety. 13 kaset. Na każdej z nich widniał numer. Włączył pierwszą z kolei. Szok. Albo strach? Usłyszenie w kasetach (które jakimś cudem były w paczce do ciebie) głosu zmarłej znajomej na pewno nie jest czymś przyjemnym. Znał ją. Nawet więcej niż z widzenia. Spędzili ze sobą prawie całe wakacje. Najlepszą imprezę w jego życiu. Nie byli ze sobą do końca blisko, miało się to zmienić. I może zmieniło. Chociaż na chwilę. Teraz? Popełniła samobójstwo. Niedawno. A przed chwilą jej głos wydobywający się z głośników ogłosił, że jeżeli te kasety dotarły do jakiejś osoby, prawdopodobnie jest ona na liście. Liście powodów, które doprowadziły do tragedii. Niewiarygodne, to MUSI być pomyłka. On nie może być na tej liście. Nie zrobił nic. A może to właśnie przez to, że nie zrobił NIC. Jedynym sposobem, żeby się dowiedzieć, jest posłuchać dalej.

Bestseller, który podbił świat. Tak samo jak serial oparty na nim, produkcji Netflix'a. Więc dlaczego recenzuję książkę, a nie serial? Bo wyraża w sobie masę uczuć. Odsłania odrobinę więcej. Czytając ją, czuję się jak bohater, który przeżywa najgorszy koszmar swojego życia. A może najlepszy? Sama nie wiem. Na pewno daje ważną lekcję. A bardziej, zmienia nasze pewne spostrzeżenia. Później nie patrzy się na świat tak samo. Uświadamia, że tak naprawdę nigdy nie wiemy, co myśli inna osoba. I że pewnych sygnałów nie powinno się ignorować. O tej książce można by było rozmawiać godzinami. Pisać najdłuższe artykuły. A i tak zawsze to będzie za mało. Zawsze znajdzie się jakieś niedomówienie. Lektura ta jest pełna bólu, który staje się aż namacalny. Takiej książki nie da się zapomnieć jeszcze długo po odłożeniu. Gwarantuję wam, że jeszcze wiele razy wrócicie do niej, chcąc przeżyć na nowo ból Hannah i żal Claya.

Uwaga, do tej książki trzeba dorosnąć. Porusza trudny temat i najlepiej by było w pełni go zrozumieć, a na to trzeba być gotowym.

Klara Dąbrowska

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie



„I nie opuszczę cię aż do ślubu” odc.2 s.5

,,I nie opuszczę cię ąż do ślubu'' to program, który prowadzi Izabela Janachowska. Pomaga ona młodej parze, która 48 godzin przed ślubem nie wszystko ma dopięte na ostatni guzik. W tym odcinku biorą udział Karolina z Rafałem. Mieszkają w małej wsi nieopodal Olkusza.( A Olkusz to miejscowość położona niedaleko od Zalasu – mojej rodzinnej miejscowościJ ) To zmotywowało mnie do napisania recenzji właśnie z tego odcinka. Kim jest Pani Iza? Pani Iza pomoże w wybraniu nowej lepszej sukni ślubnej, udekorowaniu sali ślubnej i wielu wielu innych rzeczach które trzeba poprawić lub czasem całkiem zmienić tuż przed samym ślubem.

Serial baaardzo mi się podoba. Sama prowadząca jest po prostu przesympatyczna tak samo jak jej organizacja i pomysłowość. Ale w tym odcinku szczególnie spodobała mi się dekoracja sali. Piękne kompozycje kwiatowe po prostu mnie zachwyciły. Warto obejrzeć ten odcinek choćby dlatego, żeby móc podziwiać dobór i ułożenie kwiatów. Zachęcam miłośnicy kwiatów musicie koniecznie to zobaczyć. Pewnie każda panna młoda chce, żeby jej ślub był najpiękniejszy na świecie. Uważam, że to jest świetny program, którym można sie naprawdę zainspirować będąc tuż przed ślubem lub polecić go znajomym, którzy zamierzają się pobrać.

Julia Biroś kl.5 SP redakcja "The voice of Students"



„Dzieci z Bullerbyn”

Wyjątkowe wydanie najpopularniejszej książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” pojawiło się z zachwycającymi kolorowymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak, w dużym formacie – idealna książka na prezent na przykład urodzinowy. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To mała wioska, gdzie każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się super przygodą. Dzieci łowią raki, mogą spać w stogu siana, szukają skarbów, przesyłają wiadomości sznurkową pocztą. Każdy dzień to super dzień pełen niespodzianek i przygód. Opowieści o dzieciach z Bullerbyn to lektura, którą warto polecić każdemu czytelnikowi, który lubi przygodę z książką. W wiosce Bullerbyn mieszkało wiele zwierząt – konie, krowy, świnie, owce i króliki. Lisa opiekowała się swymi królikami, a Bosse miał kurę, którą nazwał Albertyna. Podczas wakacji dzieci pomagają w zwózce siana, pieleniu grządek, nigdy się nie nudzą. Pewnego dnia w czasie zwożenia siana dziewczynki odkrywają miejsce pełne poziomek, ale postanawiają zachować to dla siebie i nie mówić o tym chłopcom. Chłopcy też mają swoje sekrety – w stogach siana zrobili tunele i tu się ukrywają. Nie chcieli, by ktoś odkrył ich tajemne miejsce, dlatego sporządzili mapę. Przypadkiem odkrywa je jednak Lisa. Chłopcy zostają zdemaskowani, , a wszystkie dzieci zamierzają spać w stogach siana. Kiedy rano się budzą, czują mocne, przenikliwe zimno…

Dalszą część sobie przeczytacie i wszystkich zachęcam do tego bo książka jest naprawdę fajna. Dzieci z Bullerbyn do długa i ciekawa książka można raz się pośmiać raz zapłakać czytając ją i na pewno nikt nie będzie się nudził z tą książką.

Zuzanna Setkowicz kl.4 SP redakcja: The voice of Students



"Akademia Pana Kleksa" Jan Brzechwa

Po raz pierwszy przeczytałam tę książkę w czwartej klasie, ponieważ znajduje się na liście lektur. Książka Jana Brzechwy, znanego polskiego pisarza, opowiada o losach Adasia Niezgódki w niezwykłej szkole, należącej do pana Ambrożego Kleksa.

„Akademia Pana Kleksa” prowadzi swojego czytelnika przez niesamowity, zaczarowany świat fantazji. Tytułowy bohater, szanowany przez swoich uczniów potrafi niesamowite rzeczy, unosi się w powietrzu jak również zna myśli swoich uczniów. Żyje w bardzo mocnej więzi z postaciami z innych bajek. Posiada własnego pomocnika, gadającego szpaka o imieniu Mateusz. Akademia jest magicznym miejscem, chłopcy przebywający w niej zdobywają umiejętności, których nie zdobyliby w normalnej szkole. Uczą się w niej klesografii, leczenia chorych sprzętów jak i przędzenia liter. W nagrodę za wybitne osiągnięcia są barwne piegi.

Świat Pana Kleksa ciekawi, intryguje i pobudza nasz umysł do wyobraźni.

Dominika Jedziniak

Lider