DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Mały Książę" - Antoine de Saint-Exupéry

Jak większość dzieł Exupéry'ego ta książka również zawiera motyw lotnictwa. Głównym bohaterem książki jest Mały Książę, który żyje na swojej małej planecie wraz z jego ukochaną Różą. Spotyka Pilota, który miał wypadek i jego samolot się zniszczył. Decyduje się opuścić swą planetę, by odwiedzić planety Pijaka, Króla, Próżnego, Bankiera, Geografa i Latarnika. Na koniec wyrusza na Ziemię gdzie spotyka lisa, który tłumaczy mu wartości w życiu. Niestety nie ma jak wrócić na swoją planetę, więc musi poprosić żmiję by go ukąsiła. W taki sposób duchem wróci do swojej róży.

Wspaniałą rzeczą w tej książce jest to, że młodzi i dorośli inaczej interpretują wartości tego dzieła. Tematy opisywane są bardzo delikatne i prywatne. Każdy szuka miłości i przyjaźni tak jak Mały Książę.

Akcja rozgrywa się na Saharze i innych planetach. Długość lektury powoduje, że czyta się ją przyjemnie i młodsi czytelnicy również mogą ją przeczytać. W książce występują ilustracje, dzięki czemu dzieci łatwiej ją zrozumieją. Styl również jest prosty, więc młode osoby nie powinny mieć problemu.

Książka "Mały Książę" jest dla każdego. Pozwala odkryć jak ważna jest w życiu miłość i przyjaźń. Mały Książe spogląda na świat oczami dziecka. Rodzice po przeczytaniu książki łatwiej zrozumieją swoje dzieci. Jest wiele książek kierowanych prosto do dorosłych lub młodszych osób, a "Mały Książe" potrafi pogodzić te dwie rzeczy i z tego powodu polecam tę książkę każdemu niezależnie od wieku. 

Mateusz Jakubiak, kl. III

Gimnazjum nr 12 im. S. Lema w Szczecinie




"Kamienie na szaniec" - Aleksander Kamiński

Jest to książka oparta na notatniku jednego z bohaterów lektury imieniem Zośka. Akcja opisuje przeżycia trzech przyjaciół w okresie II wojny światowej (1939-1945). Alek, Rudy i Zośka zostają zaskoczeni podczas rozdawania świadectw atakiem niemieckich żołnierzy. Młodzi chłopcy dołączają do "Małego Sabotażu" by walczyć z nazistami. Pokazują swe umiejętności taktyczne i zaciętość w walce. Bohaterowie przez ten czas drastycznie się zmianiają, autor pokazuje jak na skutek dramatycznych wydarzeń chłopcy dojrzewają. Są bardzo silni psychicznie i mają hart ducha, lecz żyją w ciągłym strachu przed łapanką lub rozstrzelaniem. Nic nie jest bardziej straszne od śmierci. Akcje sabotażowe wymagają cierpliwości i odwagi, a tego nie brakuje bohaterom. Zdarzenia przedstawione w książce wydają się niemożliwe do zniesienia dzisiejszym młodym osobom. Koniec książki nie jest zbyt szczęśliwy. Główni bohaterowie umierają w sposób heroiczny. Pozostawiają po sobie historię, dzięki której dziś możemy żyć w wolnym kraju.

"Kamienie na szaniec" to wspaniała opowieść o braterstwie, oddaniu i poświęceniu. Odwaga, która może nas doprowadzić do śmierci, ale ocalić kraj to najcenniejsza rzecz, jaką żołnierz może mieć w sercu.

Mateusz Jakubiak, kl. III

Gimnazjum nr 12 im. S. Lema w Szczecinie




"Alchemik" Paulo Coelho

Każdy pragnie spełnić swoje marzenia. Niezależnie od wieku, wszyscy czegoś pragniemy. Mogą być to pieniądze lub sława. Niektórzy szukają miłości lub kariery. Czasem zdarza się, że pragniemy wiedzy o otaczającym nas świecie. Książki oraz nauka dają nam satysfakcję i spełnienie. Jednak czy nie najważniejsze jest poznanie siebie samego?

Książka "Alchemik" Paulo Coelho opowiada o hiszpańskim pasterzu, który wyrusza z rodzinnych stron, aby odnaleźć ukryty skarb. Santiago zmaga się z tym samym co każdy człowiek, który chce spełnić marzenie. Chłopak tak samo jak wszyscy przechodzi trudne momenty. Poprzez utratę nadziei, aż do bliskiego spotkania ze śmiercią. Czy uda mu się znaleźć skarb? Jednak to , czy osiągnie cel to nic w porównaniu o tym, co doświadcza w podróży. Santiago na swojej drodze spotyka się z cyganką, królem i alchemikiem. Każdy z nich stał się jego inspiracją, a także nauczył się od nich nowych rzeczy. Hiszpan, aby zdobyć skarb, przeżywa szalone przygody wliczając w to wędrówkę przez egipską pustynie, która stanowiła niebezpieczne pole bitew.

Powieść Paulo Coelho została przeczytana przez miliony ludzi ze wszystkich krańców świata. Na czym polega fenomen tej książki? Po pierwsze pokazuje jak zwyczajne są nieprzyjemności, które spotykamy na co dzień. Inspiruje do działania, a co najważniejsze do nie poddawania się. W dodatku widzimy, że niesamowite rzeczy mogą przytrafić się każdemu. Niezależnie od wieku lub stanu majątkowego, jesteśmy zdolni do osiągnięcia celu.

Gdy zaczęłam czytać "Alchemika" myślałam, że ta książka nie zaskoczy mnie niczym specjalnym. Jednak się myliłam. To co jest wyjątkowe w tej lekturze to, że przedstawia prawdę o trudach w osiągnięciu marzenia. Bohaterowi nic nie idzie z łatwością i do samego końca spotyka się z przeciwnościami losu. Na tym polega prawdziwe życie. Nie można osiągnąć celu bez ciężkiej pracy. Ta lektura wiele mnie nauczyła i zachęciła do walki o sukces.

Powieść jest pełna mądrości i skłania do refleksji. Z chęcią poleciłabym ją ludziom, którzy szukają motywacji. Uważam, że to idealne źródło inspiracji. Książka zachęca do działania i nie dawania za wygraną. Jeśli potrzebujesz zachęcenia do dalszej pracy to ten utwór jest dla ciebie.

Martyna Stańczyk kl. 3e

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Cała prawda" Dan Gemeinhart

Śmierć stanowi nieodłączną część istnienia. Przychodzi do nas zazwyczaj dopiero gdy nasze ciała są pomarszczone, a włosy posiwieją. Czas nie może wtedy zostać cofnięty. Idziemy na nową, nieznaną przygodę, po przebyciu innej, jaką było życie. Naszą chwilę na ziemi musimy wykorzystać jak najlepiej się da, aby móc odejść ze spokojem w sercu. Niestety, nie każdy może dostać szansę na długie, radosne życie. Ludzie zmagający się ze śmiertelnymi chorobami zazwyczaj pozbawieni są promyków szczęścia, a przede wszystkim czasu, na osiągnięcie swych celów. Nie znaczy to jednak, że nie próbują.

Książka "Cała prawda" została napisana przez amerykańskiego pisarza Dana Gemeinharta. Lektura jest pełna ryzyka i przygód . Głównym bohaterem jest zwykły trzynastoletni chłopiec o imieniu Mark, którego spotkała poważna choroba. Większość swego życia spędził w szpitalach, przechodząc różne terapie, jednak nikt nie potrafił stwierdzić jak długi będzie jego pobyt na świecie żywych. Ciągła melancholia męczyła chłopca. Postanowił wykorzystać swój czas i spełnić marzenie jakim było zdobycie szczytu góry Rainier. Wyruszył w drogę ze swoim psem Beau, który wraz z Jesse byli jego jedynymi przyjaciółmi. Wtedy zaczęła się podróż, która według Marka, miała być jego ostatnią.

W trakcie, gdy wychodzi na jaw zniknięcie chłopca, wyrusza za nim pościg. W pół rozdziałach spotykamy się z przyjaciółką Marka - Jesse. Dziewczyna domyśla się, gdzie zmierza bohater. Jess zmierza się z dylematem: Czy powinna wyjawić cel podróży przyjaciela oraz zapewnić mu bezpieczeństwo czy zostać wierna tajemnicy i pozwolić Markowi spełnić marzenie?

Utwór Dana Gemeinharta przeczytałam ze względu na to, że był moją lekturą szkolną. Początkowo miałam złe nastawienie do książki. Czytając napis na tyle okładki "historia w klimacie powieści "Gwiazd naszych wina"" wyobrażałam sobie, że główny bohater, mimo swojego młodego wieku, będzie zachowywał się przesadnie dorośle. Według mnie taki zabieg sprawiałby, że postać chłopca wydawałaby się nierealna. Zostałam jednak pozytywnie zaskoczona. Spotkałam się z bohaterem Markiem, zwykłym chłopcem, który został postawiony w trudnej sytuacji. Mimo swoich trudnych przeżyć nigdy nie zaznał normalności. Wydaje mi się, że to właśnie ta przygoda mu to ofiarowała. Bardzo podobała mi się zmiana jaka w nim zaszła pod koniec książki i uważam, że był to jej szczególny atut. Z przyjemnością poleciłabym tą lekturę osobom, które lubią niepewność. Prócz tego jest to na pewno utwór, w którym autor nie bał się podejmować trudnych tematów. Na dodatek obfituje w ważne motywy takie jak przyjaźń między ludźmi i zwierzętami, walka o spełnianie marzeń oraz lojalność.

Martyna Stańczyk, kl.3E

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Czerwona królowa" Victoria Aveyard

W świecie "Czerwonej królowej" Victorii Aveyard ludzie podzieleni są ze względu na kolor krwi. Nowa Era łączy w sobie cechy przyszłości jak i przeszłości. Nastaje powrót hierarchii społecznej w czasie której panują Srebrni - nazywani tak ze względu na kolor krwi - arystokratami, którzy obdarzeni są nadludzkimi mocami. Ich poddanymi są Czerwonokrwiści, którzy żyją w biedzie bez żadnych umiejętności. Gdy Czerwony osiągnie pełnoletniość i nie posiądzie żadnej pracy, jest zmuszany do służby w wojsku. Każdy zdaje sobie sprawę, że pobór do armii jest równoznaczny ze śmiercią. Na taki los szykuje się Mare. Dziewczyna nie posiada żadnej pracy i wykształcenia. W szkole nigdy nie uważała , za to większość czasu poświęcała byciu kieszonkowcem . Dzięki temu pomagała utrzymywać rodzinę. Jednak teraz gdy zbliżają się jej osiemnaste urodziny, musi przygotować się na śmierć. Nagle los postanawia się do niej uśmiechnąć, a ona ląduje jako służąca w królewskim pałacu. Poczucie bezpieczeństwa nie trwa długo, kiedy okazuje się, że nie jest taka zwyczajna jak się mogło zdawać. Kryje się w niej moc, której genezy nikt nie może wyjaśnić. Mare jest czerwoną z magiczną umiejętnością srebrnych. Od tego czasu zostaje przyjęta na dwór z nową tożsamością, zmuszona kłamać by przeżyć. Okazuje się, że pałac to miejsce przepełnione intrygami i obłudą, a niczego nieświadoma Mare jest otoczona przez wrogów.

Książka Victorii Aveyard nie jest sama w sobie oryginalna. Po raz kolejny spotykam się ze schematem dziewczyny próbującej obalić złe władze. Pod tym względem można ten utwór porównać choćby do "Igrzysk Śmierci" Suzanne Collins. Mimo wszystko, "Czerwona królowa" potrafi się wybronić. Opisy zdarzeń są opisane bezbłędnie. Autorka fenomenalnie ubiera w całość świat otaczający Mare. Także sama bohaterka nie należy do zabłąkanej nastolatki, ale stara się zmienić coś w świecie. Na szczęście autorka oszczędziła nam wyolbrzymionego wątku miłosnego, który według mnie, nie byłby na miejscu. W tym wypadku uczucia oczywiście są, ale to nie one stanowią najważniejszą rolę. Najbardziej w utworze podobało mi się zakończenie. Było niespodziewane i dogłębnie przejmujące. "Czerwona królowa" to powieść dla młodzieży i nie każdemu może się spodobać. Jednak jest definitywnie dobrze napisana i poleciłabym ją moim znajomym.

Martyna Stańczyk kl. 3e

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Własny pokój" Barbara Ciwoniuk

Życie nastolatków nie zawsze jest łatwe. Muszą przygotowywać się na dorosłość z czym wiążą się nowe obowiązki. Niektórzy zmagają się z problemami w domu, szkole lub są odpychani przez rówieśników. Właśnie, kontakty międzyludzkie to nieodłączna część życia. Ludzie otaczający nas mogą być naszym wsparciem, ale także przeszkodą. W nastoletnim życiu jest to bardzo ważne, ponieważ to wtedy kształtuje się nasza psychika. Przyjaźń może mieć pozytywny wpływ na nas, a w dodatku, wzbogaca nasze życie o niezapomniane historie.

Książka Barbary Ciwoniuk "Własny pokój" jest bardzo dobrym przedstawieniem nastoletniego życia. Główny bohater Zach to typowy chłopak z sąsiedztwa. Trzynastolatek mieszka wraz ze swoją mamą, z którą bardzo dobrze się dogaduje. Jego rodzice są po rozwodzie, przez co kontakt między ojcem, a synem jest nikły.

Alfi jest zupełnym przeciwieństwem Zacharego. Wychowany w złej dzielnicy w środowisku patologii, uważa, że nie ma szans na wyrwanie się ze złego towarzystwa. Chłopcy poznają się przez przypadek, ale z czasem widzimy jak stają się sobie bliżsi. Razem radzą sobie z problemami i doświadczają szalonych przygód w środowisku szkolnym jak i domowym.

Zaczynając czytać utwór Barbary Ciwoniuk nie spodziewałam się jak bardzo mnie zainteresuje. Z trudem przerywałam powieść. Akcja książki zaskakuje, śmieszy, a czasami smuci. Prócz motywu przyjaźni jesteśmy świadkami przemocy w szkole oraz w domu. Lektura skłania do refleksji. Osobiście gdy ją czytałam, chciałam wcielić się w rolę głównego bohatera i w pewnym sensie zobaczyć w nim część siebie.

Książka napisana jest przyjemnym, niemęczącym stylem co mi bardzo odpowiadało. Jednak spotkałam się z opiniami o tym, że czasami nie wiadomo co właściwie się dzieje. W pewnych momentach akcja urywa się i zostawia nas w osłupieniu, aby po chwili główny bohater znalazł się w zupełnie innym miejscu. Jednak ja nie miałam żadnego z tym problemu i czytając szybko przyzwyczajałam się do rozwoju akcji.

Lekturę "Własny pokój" Barbary Ciwoniuk poleciłabym wszystkim nastolatkom jak i dorosłym. Osobiście wyniosłam wiele nauk z tej książki. Uważam, że najważniejsze jest szerzenie świadomości o występowaniu nieodpowiednich sytuacji w szkole jak i w domu oraz sposobu na radzenie sobie z nimi.

Martyna Stańczyk kl. 3e

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie





"Wybrani" C. J. Daugherty

Bunt to często spotykana część w życiu nastolatka. Ten czynnik może towarzyszyć młodzieży bez względu na wiek. Hormony, które buzują w ich ciałach czasem sprawiają, że robią głupie rzeczy. Jednak związki chemiczne w mózgu nie muszą być bezpośrednią mocą, która doprowadza do katastrofy. Musimy pamiętać, że oprócz walki wewnętrznej człowieka, czekają go także zmagania z resztą otaczającego go świata. Tragedie w życiu codziennym mają wpływ na myśli oraz czyny. Jest to często spotykany temat w literaturze. Jedną z takich książek jest powieść "Wybrani" - C. J. Daugherty

Allie to zwyczajna nastolatka, którą pochłonął nastoletni bunt. Jedną z przyczyn stanu nastolatki jest zaginięcie jej ukochanego brata. Dziewczyna popada w wir chuligaństwa. Po kolejnym zatrzymaniu przez policje, jej rodzice postanawiają wysłać ją do prywatnej szkoły z internatem. Jednak okazuje się, że Akademia Cimmeria nie należy do zwyczajnej szkoły. Do tego elitarnego instytutu uczęszczają same bogate dzieci wpływowych ludzi. Internat rządzi się dziwnymi zasadami, a wokół dziewczyny krążą same sekrety. Gdy w szkole dochodzi do morderstwa, Allie zaczyna rozumieć, że musi odkryć prawdę o tajemniczej akademii.

W książce występuje także wątek miłosny. Allie staje przed wyborem między dwójką chłopaków - Sylvainem i Carterem. Osobiście nie lubię trójkątów miłosnych i uważam, że potrafią zniszczyć ciekawe lektury. W tym wypadku było podobnie. Jeśli chodzi o wybór , przed którym znalazła się dziewczyna, dla mnie, odpowiedź była oczywista już przy czytaniu pierwszego tomu. Jednak głównej bohaterce rozszyfrowanie swoich uczuć zajęło pięć części sagi.

Akcja utworu momentami jest ciekawa, lecz nie sądzę, aby była to książka niezwykła. Powieść przyjemnie się czyta oraz nie wymaga dużego intelektualnego poświęcenia. Wydaje mi się, że schemat książki może być porównywalny choćby z trylogią Suzanne Collins "Igrzyska śmierci" lub "Niezgodną" Veronici Roth. Mam na myśli cechującą wszystkie utwory główną bohaterkę zwalczającą zły system. Uważam, że powieść "Wybrani" jak i reszta serii jest dobra do czytania jako "zabójca czasu". Więc jeśli nie masz wiele spraw do załatwienia ani nie interesują cię lektury wymagające poświęcenia większej uwagi lub rozumienia sięgnij po tę książkę, a jeśli ci się spodoba to masz jeszcze cztery kolejne tomy do przeczytania.

Martyna Stańczyk klasa 3E

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




John Green - „Gwiazd naszych wina”

Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać powieść, która całkowicie zmieniła mój dotychczasowy światopogląd. Gwiazd naszych wina to jedna z najlepiej sprzedających się książek od kilku lat. Powieść doczekała się swojej ekranizacji w 2014r., co wzbudziło ogromną ciekawość fanów papierowej wersji. John Green to autor wielu inspiracyjnych dzieł, do których należą m.in. „Papierowe miasta” czy „Szukając Alaski”.

Autor w swoim debiucie zawarł takie wątki jak walka z chorobą , nastoletnia miłość oraz relacje młodych ludzi z rodzicami. Główna bohaterka Hazel Grace cierpi na nowotwór, który z każdym dniem pozostawia jej coraz mniej sił do walki. Poznaje nowych ludzi, uczy się jak czerpać z życia korzyści mimo choroby . Nadchodzi dzień, gdy wszystkie złe rzeczy odchodzą na bok a nastoletnia dziewczyna ma szansę spełnić swoje największe marzenie z osobami u boku bliskimi jej sercu.  Kompozycja utworu jest luźna, język  nie sprawia czytelnikowi trudności w interpretacji. Moją szczególną uwagę zwróciło to, w jaki sposób z każdą kolejną stroną zmieniało się podejście głównej bohaterki do postrzegania świata . Interesujące jest jak, jedna osoba potrafi wpłynąć na los drugiej  i sprawić  by życie przybrało jasnych barw, aby nadzieja trwała przez cały czas i odchodziła jako ostatnia. Książka skłania czytelnika do głębszych refleksji , powoduje , że uczymy się widzieć dobro w małych szczegółach naszej codzienności. Sprawia , że nasze serca otwierają się dla innych ludzi i pragną pozostawić po sobie jak najwięcej korzyści dla innych.

Na początku lektury wydawało mi się, że nie będzie się ona różniła od innych dzieł przeznaczonych dla młodzieży. Romantyczna historia miłosna dwójki nastolatków z happy endem. Okazało się jednak, że nie miałam racji. To powieść dla ludzi dojrzałych psychicznie , a także młodzieży, która nie potrafi odnaleźć swojego miejsca, czuję się zagubiona czy nie potrafi dostrzec dobrych rzeczy w swojej codzienności. Polecam ją wszystkim miłośnikom historii nastolatków, sądzę, że jest warta poświęcenia uwagi i skłonienia się do głębszych refleksji.

Natalia Czerwińska 3e

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




J.R.R Tolkien- „Hobbit , czyli tam i z powrotem”

Hobbit to bestseller , który podbija serca czytelników w każdym wieku, odkąd tylko ukazał się na półkach księgarni i   sklepów internetowych . Autor pozwolił zajrzeć czytelnikowi , w świat którego nikt wcześniej nie odkrył. Krasnoludy, elfy, gobliny, a to jedynie kilka spośród gatunków występujących w tej opowieści. Tolkien jest autorem znanych na całym świecie fenomenów takich jak „Władca Pierścieni” czy  „ Powrót króla”. Na swoim koncie ma ponad 30 dzieł. Zmarł w 1973r.

Porusza takie wątki jak przyjaźń , poświęcenie, odwaga i przetrwanie. Książka zalicza się do gatunku powieści przygodowych. Opowiada o z początku nic nie znaczącym tytułowym Hobbicie- Bilbo Bagginsie. Zamieszkuje on spokojną norkę ,w której wiedzie swoje poukładane i dostatnie życie. Jeden dzień decyduje o dalszych losach tej niewielkiej istoty. Wyrusza on w niezapomnianą do końca życia podróż, w której uczy się samodzielności , odkrywa w sobie nieuajwione dotąd dary odwagi i poświęcenia dla innych towarzyszy. Podczas wędrówki poznaje nowe istoty, o których pojęcia nie miał do czasu przekonania się na własne oczy. Poświęcenie życia, rezygnowanie z wygód, a wszystko po to dla jednego celu: zdobycia Samotnej Góry.

Powieść pisana jest prostym, zrozumiałym dla czytelnika językiem. Kompozycja luźna, wszystkie wydarzenia umiejscowione są w porządku chronologicznym, jednak znajdą się także sceny z powrotem do przeszłości, aby połączyć dane wydarzenia, jak również wspomnienia.

Sądzę, że jest to idealna lektura, aby móc choć na chwilę oderwać się od codziennego chaosu, zamieszania a przede wszystkim rutyny. Czytając ją, wchodzimy do całkiem innego świata, uruchamiając naszą wyobraźnię i zastanawiając się, jak zachowalibyśmy się w danej sytuacji na miejscu Bilba. Jest to książka skierowana nie tylko do tych małych czytelników, ale dorosłych , którzy przez swoje codzienne obowiązki potrzebują chwili wytchnienia, a również osób po prostu otwartych na nowe doświadczenia . Z całego serca zachęcam do sięgnięcia po nią i poświecenia uwagi tej intrygującej i zapierającej dech w piersiach opowieści.

Natalia Czerwińska 3e 

 Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Krzyżacy", Henryk Sienkiewicz

Z „Krzyżakami” autorstwa Henryka Sienkiewicza zetknął się chyba każdy. Po części dlatego, że jest to obowiązkowa lektura szkolna. Ja jednak postanowiłem sięgnąć po nią dobrowolnie, nie czekając aż zmusi mnie do tego system edukacji. Nie zawiodłem się.

Autor przedstawia nam historię młodego, polskiego rycerza, Zbyszka z Bogdańca, żyjącego w czasach panowania króla Władysława Jagiełły. Bierze on udział w wojnie przeciwko Zakonowi, poznaje miłość i zmaga się z towarzyszącymi jej trudnościami oraz przeciwnościami losu. Tak pokrótce prezentuje się fabuła utworu.

Mam bardzo mieszane odczucia związane z tą książką. Z jednej strony Sienkiewicz wiernie odzwierciedla realia średniowiecznego rycerstwa, pokazuje nam wciąż aktualne wartości oraz ideały, które do dzisiaj mogą służyć nam za wzór cnót. Znakomicie opisuje przebieg bitwy pod grunwaldem, który czyta się jednym tchem. A z drugiej strony jego opisy są monotonne i dłużą się niemiłosiernie. Sam w niektórych momentach czułem się zmuszony przejść kilka kartek do przodu, aby uniknąć katowania się kolejnym opisem. Dla niektórych kolejną wadą mogą być liczne archaizmy stosowane przez noblistę, mi jednak one w ogóle nie przeszkadzały.

Ciężko mi powiedzieć czy jest to książka którą poleciłbym każdemu. Czy jednak warto ją przeczytać? Moim zdaniem tak.

Jakub Strzelczyk 3D

Gimnazjum nr 12 w Szczecinie