DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„Skąpiec” Molier 

Książka Moliera pt. „Skąpiec” odpowiada o człowieku imieniem Harpagon, który pragnie powiększenia swojego dorobku przez co traci rodzinę. Akcja najprawdopodobniej toczy się w siedemnastowiecznym Paryżu, w domu głównego bohatera. Sześćdziesięcioletni wdowiec nie patrzy na uczucia swoich bliskich, lecz za wszelką cenę chce poszerzyć swój majątek, nie wiedząc na co wyda zgromadzone pieniądze. Autor przez swoje dzieło chciał pokazać, jak pieniądze niszczą życie człowieka oraz wszystko ma jego drodze. W krótkim czasie stają się one najważniejsze. Ani przed Molierem, ani po nim nikt tak genialnie nie ukazał tej wady ludzkiej. Pisarz zebrał w książce różne przejawy tej manii, od odrażających kłótni, po śmieszne sceny. Mimo, iż w książce nie ma zbyt dużo ilustracji. A poza okładką nic nie jest pokolorowane, warto ją przeczytać, ponieważ jest ciekawa i pouczająca. Polecam!

Klaudia Jucha




Ranczo - kulisy serialu wszech czasów

Jakiś czas temu moja mama kupiła książkę pt. „Ranczo - kulisy serialu wszech czasów”. Z uwagi na to, że „Ranczo” to mój ulubiony telewizyjny serial, szybko przeczytałam tę książkę.

Książka jest dość długa, bo ma prawie 300 stron, ale szybko się ją czyta. Jest też w niej sporo zdjęć.

Autorkami są: Elżbieta Piotrowska i Marta Lipecka. Jedna z pań pracowała na planie serialu, czyli przy produkcji, od początku jego powstawania, czyli od 2005 roku. Druga jest fanką serialu i często bywała na planie. W książce w ciekawy sposób opisują najpierw początki serialu, czyli skąd się pojawił pomysł na niego, kto wymyślił główną bohaterkę Lucy i inne postacie. Później przeczytać można o castingach, czyli jak wybierano aktorów. Dowiedzieć się można, że np. kilka aktorek walczyło o rolę Amerykanki, ale nie dostało tej roli. Reżyser jednak zobaczył w nich talent i powierzył im inną rolę w „Ranczu”. W dalszej części opisane jest jak powstawał serial i dopiero teraz widać, jaka to była ciężka praca. Najtrudniejsze sceny, to te z udziałem podwójnym Cezarego Żaka i te grupowe np. w kościele. Z książki można się dowiedzieć, skąd producenci mieli statystów, gdzie leżą tak naprawdę serialowe Wilkowyje, kto tresuje zwierzęta oraz co robi prawdziwy ksiądz, gdy ekipa kręci zdjęcia na jego plebani.

Książka zawiera wiele ciekawostek np. dowiedzieć się można, kto tak naprawdę malował obrazy Kusego, kto pisze piosenki dla Pietrka i kto lepi pierogi Solejukowej.

„Ranczo - kulisy serialu wszech czasów” polecam każdemu, kto lubi oglądać ten serial. Autorki w sposób bardzo ciekawy opisały fenomen produkcji, która ma bardzo wielu fanów, a odcinki premierowe biją rekordy popularności. Ja po przeczytaniu wiele się dowiedziałam, a o wielu faktach nie miałam nawet pojęcia.

Katarzyna Blicharczyk

"Lider"




"Godny włamywacz"

21 września 1937 r. została wydana książka pt. "Hobbit czyli tam i z powrotem" autorstwa J.R.R. Tolkiena. Jest to utwór epicki, a dokładniej powieść fantastyczna. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób kochających przygodę i świat nadprzyrodzony.

Głównym bohaterem jest hobbit - Bilbo Baggins. Wiódł spokojne życie pozbawione ja-kichkolwiek emocji. Jednak pewnego dnia spotyka Gandalfa, dzięki któremu jego życie się zmienia. Dostaje propozycję zostania "włamywaczem" lecz z początku ją odrzuca. Wkrótce po tym zdarzeniu wyrusza wraz z krasnoludami i Gandalfem w podróż na Smoczą Górę. Ta wycieczka ma na celu odzyskanie skarbu, który kiedyś został skradziony rodzinie jednego z krasnoludów - Thorin'a. Po drodze spotykają ich przygody, w których nawet pan Baggins musi wykazać się sprytem i odwagą. Dzięki nabytym doświadczeniom bohater zmienia się diametralnie. Bilbo nigdy nie poddaje się mimo przeciwności, które los rzuca mu pod nogi. Po drodze spotykają trolle, elfy, gobliny, golluma, wilki, orły i smoka, które sprawiają im wiele problemów. Lecz przyjaciele dają sobie radę ze wszystkim. Za wszelką cenę chce pomóc przyjaciołom w odzyskaniu skarbu.

Ta książka bardzo mi się podobała nie tylko ze względu na ciekawą fabułę, ale też na język jakim była pisana. Również bohaterowie byli bardzo dobrze scharakteryzowani, a to dawało większą możliwośc wyobrażenia sobie tej historii. Serdecznie polecam tę ksiąkę.

Karolina Falkowska




"Wojenne przygody"

W lipcu 1943 r. została wydana książka pt. "Kamienie na szaniec" autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Jest to utwór epicki, a dokładniej powieść. Jest idealna dla osób lubiących tematykę wojenną, pełną przykrych, ale też podniosłych zdarzeń.

Głównymi bohaterami są Rudy, Alek i Zośka, którzy pomimo młodego wieku byli gotowi oddać życie za nasz cudowny kraj. Każdego dnia narażeni byli na schwytanie przez niemieckich gestapowców. Chłopcy brali udział w wielu akcjach sabotażowych i dywersyjnych. Rudy, który został złapany przez hitlerowców, nie wydał żadnego ze swoich sojuszników. Niemcy strasznie go katowali lecz on miał bardzo silną wolę i do końca pozostawał wierny. Przyjaciele postanowili go odbić. Wtedy właśnie miała miejsce słynna "Akcja pod Arsenałem". Akcja zakończyła się powodzeniem. Niestety po drodze postrzelony został Alek. Obaj zmarli kilka dni później. Zośka był bardzo przybity, zaczął więc pisać pamiętnik. Opisywał w nim przygody swoje oraz swoich przyjaciół. Przed jedną z akcji oddał go w ręce autora tej książki.

Chłopcy wykazywali się ogromną odwagą. Robili wiele rzeczy, aby walczyć o niepodległą Polskę. Zdecydowanie można nazwać ich prawdziwymi bohaterami. Historia zawarta w tej książce nie raz mnie poruszyła. Jest to cudowna lektura, z której można się wiele nauczyć.

Karolina Falkowska




"Piłkarskie zmagania" 

W 2006 r. została wydana książka pt. "GOL!" autorstwa Roberta Rigby'ego. Jest to powieść obyczajowa. Cudowna lektura o dążeniu do spełniania swoich marzeń. Opisałabym ją jednym stwierdzeniem - jeśli chcesz, to potrafisz.

Głównym bohaterem jest młody chłopak, który nazywał się Santiago Munez. Od dziecka marzył, by zostać piłkarzem lecz jego sytuacja majątkowa nie pozwalała mu na to. Grał w małej drużynie piłkarskiej, był w niej najlepszym zawodnikiem. W czasie jednego z meczy zauważył go były zawodnik drużyny z Anglii (Glen). Dzięki niemu Santiago miał szansę dostania się do drużyny na bardzo wysokim poziomie. Santi otacza się wspaniałymi ludźmi, na których zawsze może liczyć. Trenował bardzo ciężko, aby odnieść sukces. Po drodze spotykały go ogromne przeszkody jednak jego silna wola do spełnienia aspiracji wygrała nad wszystkim.

Santiago był wspaniałym bohaterem potrafiącym wybrać priorytety. Pomimo wielu przykrości, które go spotkały i skłaniały do opuszczenia boiska, nie zrobił tego. Walczył do końca, bo wierzył, że jest to warte najwięcej. Polecam tę książkę wszystkim osobom, które mają wątpliwości czy opłaca się spełniać marzenia lub po prostu się boją.

Karolina Falkowska




"Życie Nocnego Łowcy"

W 2009 r. została wydana książka pt."Dary Anioła: Miasto Kości" autorstwa Cassandry Clare. Jest to powieść fantastyczna. Utwór z elementami świata nadprzyrodzonego. Lektura, która bardzo "wciąga" czytelnika.

Główną bohaterką jest Clary Fray, osiemnastoletnia zwykła dziewczyna. Ale czy na pewno? W dniu jej urodzin zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Dziewczyna idzie ze swoim najlepszym przyjacielem Simonem do klubu. W tym samym czasie jej matka zostaje porwana przez demony. W klubie spotyka Jace'a wraz z jego przyjaciółmi. Clary z czasem dowiaduje się, że jest Nocnym Łowcą, a spotkani przez nią ludzie przygarniają ją do instytutu Nocnych Łowców. Jace obiecuje Clary, że odnajdą jej matkę. Jednocześnie dowiaduje się o tym, że przez tyle lat matka ją okłamywała i wymazywała wspomnienia. Bohaterka nic nie wiedziała o świecie, do którego należy, świecie pełnym wilkołaków, wampirów, czarodziei i wróżek. Przed dziewczyną stoi wiele dylematów, problemów i przygód. Musi pogodzić się z dotychczasowym życiem, które było tak długo ukrywane.

Clary jest przykładem bohaterki, która jest osobą bardzo zagubioną. Ma to związek ze swoją przeszłością, o której nie wiedziała nic. "Dary Anioła" to moja ulubiona książka. Powieść ta jest bardzo doceniana na całym świecie. Czytając ją, nie zawiodłam się ani trochę. Jeśli jesteś fanem fantastyki koniecznie musisz to przeczytać.

Karolina Falkowska



"Historia z kosmosu"

4 lutego 2015 r. została wydana książka pt. "Misja 100" autorstwa Kass Morgan. Jest to powieść fantastyczna. Na jej podstawie został nakręcony serial "The 100", który jest moim absolutnym faworytem. Jest to utwór, który zaciekawi swoją treścią niejedną osobę.

Główną bohaterką jest Clarke Griffin, siedemnastolatka, która wraz z setką innych nie- letnich dzieci zostaje zesłana na Ziemię. Wszystko było by wporządku, gdyby na Ziemi było życie. Ponad 300 lat temu planetę dotknęła nuklearna zagłada. Ludzie dotychczas mieszkali na zbudowanej w kosmosie stacji zwanej "Arką". Zasoby tlenu zaczęły się kończyć, dlatego nastolatkowie zostali wysłani na Ziemię. Musieli sprawdzić, czy da się tam żyć. Między innymi do statku dostał się już dorosły mężczyzna, który miał na imię Bellamy. Poleciał tam, ponieważ bał się o swoją nieletnią siostrę. Jak się później okazało był on jedną z najbardziej potrzebnych osób. Docierając na Ziemię, życie nie okazuje się być łatwe. Pojawiają się ogromne komplikacje. Czy nastolatkowie są jedynymi obecnymi mieszkańcami planety? Czy wszystkim uda się przetrwać? Tego można dowiedzieć się tylko czytając tę książkę.

Nie jest to zwykła powieść o kosmosie jak większość osób uważa słysząc ten tytuł. Jest to powieść pełna walki o przetrwanie. Przecież każdy chce, aby gatunek ludzki przetrwał. Każdy bohater ma własną, niezwykłą historię. Dzięki temu każdy znajdzie swojego ulubionego bohatera i będzie mógł z nim przeżywać wszystkie przygody.

Karolina Falkowska kl. 3C 

Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"Plastusiowy pamiętnik"

Plastusiowy pamiętnik to bajka napisana szczególnie dla dzieci.  Kolorowe opowieści napisała dla nas Maria Kownacka, a ilustracje do nich wykonał Artur Piątek. Tą śliczną bajkę możemy przeczytać nie tylko dzięki autorowi i ilustratorowi ale też dzięki redakcji siedmioróg. Plastuś - mały ludzik z plasteliny, mieszka sobie w piórniku dziewczynki o imieniu Tosia. Plastuś wraz z resztą mieszkańców Tosinego piórnika rusza na podbój szkolnych przygód. Razem stają do walki z złośliwym kałamarzem. Dużym plusem tej książki są rozdziały, których nie trzeba czytać po kolei, kolorowe ilustracje i duże litery idealne dla młodszych czytelników. Polecam tą książkę szczególnie uczniom z podstawówki i przedszkola.

Julia Biroś  kl. 4
SP redakcja "The voice of students"




"Kroniki Archeo Skarb Wielkiego Mistrza"

Średniowieczne zamki, mroczne korytarze i skarby to tylko kilka z rzeczy, które oferuje nam trzeci tom pt. "Skarb Wielkiego Mistrza" z bestsellerowej serii "Kroniki Archeo" Agnieszki Stelmaszyk. Angielskie rodzeństwo Mary Jane, Jim i Martin Gardenerowie przyjeżdżają na wakacje do Ani i Bartka Ostrowskich. W tym czasie wujek dzieci z polski organizuje międzynarodowy turniej rycerski na zamku w Zalesiu Królewskim. Kiedy ktoś wykrada stary pergamin i plany zamku przyjaciele nie mogą oprzeć się pokusie zaczynają rozwiązywać nową zagadkę. Barwne ilustacje, które wykonał Jacek Pasterniak dodają mrocznego klimatu tej właśnie książce.

Julia Biroś kl.4
SP redakcja "The voice of students"




„Sztuka zwycięstwa. Wspomienia twórcy NIKE”, Phil Knight

Ostatnio miałem okazję przeczytać książkę autorstwa Phila Knighta „Sztuka zwycięstwa. Wspomienia twórcy NIKE”. Jest to niesamowita autobiografia, opisująca krok po kroku dzieje realizowania szalonego pomysłu Knighta. Młody Amerykanin kochał bieganie i wiedział, że największym szczęściem jest połączenie pasji z pracą. Do przeczytania tej pozycji skłoniło mnie przede wszystkim zainteresowanie historiami o dążeniu do sukcesu i szczerze mówiąc, była to najlepsza książka jaką czytałem od dłuższego czasu!

Phil Knight od początku opowiada o zamiłowaniu do sportu. Zagubiony, nieśmiały chłopak po studiach wpadł na pomysł żeby importować buty z Japonii do Ameryki. W końcu decyduje na odważną wyprawę do Japonii, pożyczając wybłagane pieniądze od ojca na bilet lotniczy i mając nadzieję, że spotka się tam z prezesem firmy produkującej buty. Byłem pod wrażeniem, że młody Knight miał wielki pomysł, nie wiedział czy uda mu się, ale postanowił przebyć cały świat w nadziei na jego wykonanie! Z dalszej części książki dowiadujemy się o: niecodziennych negocjacjach biznesowych z obcokrajowcami, ciężkich sytuacjach, gdy dostawa się spóźniała, problemach ze spłatą kredytu. Również poznajemy nieprawdopodobną scenę jak powstał słynny „Swosh” - logo Nike oraz nietypowych pracowników z pasją, których zatrudniał Knight. Jeden z nich jeździ nawet na wózku inwalidzkim, ale wszystkim za to towarzyszy jedno – wiara w sukces. Książkę uzupełniają także opowieści z prywatnego życia autora. Opowiada nam o poznaniu swojej żony, dziejach małżeństwa oraz sytuacji w rodzinie. Interesującą postacią przedstawioną w utworze jest Bill Bowerman. Osobiście jestem zafascynowany jego pasja trenerską oraz determinacją jaką charakteryzował się podczas tworzenia nowych podeszew do butów.

Podsumowując, książka napisana jest łatwym do zrozumienia językiem, dzięki czemu czyta się ją bardzo przyjemnie. Dodaje ona ogromną dawkę motywacji. Każdy kolejny rozdział sprawiał, że coraz bardziej podziwiałem historię Phila Knighta. Okładka jest schludna i przejrzysta. Uważam, że „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE” to jedna z najciekawszych autobiografii, ponieważ poza poznaniem historii marki, której logo noszą na butach ludzie z całego świata, możemy się z niej wiele nauczyć o biznesie.

Andrzej Bednarz

Gimnazjum nr 12