DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Czy książka ,,Harry Potter i komnata tajemnic" jest godna prezczytania?

Książka pt. ,,Harry Potter i komnata tajemnic " jest napisana przez J.K.Rowling. Voldemort otwiera Komnatę Tajemnic pod postacią swojego 40-letniego zapisu w dzienniku Tom'a Riddle . W szkole magii i czarodziejstwa ,,Hogwart" dzieją się dziwne rzeczy. Pojawiają się tam nowe postacie takie jak : Aragog, Zgredek ,Lucjusz Malfoy. Zgredka można uwolnić od rodu Malfoyów dając mu ubranie. Który jest domowym skrzatem .Uczniowie oraz prefekci jak i zwierzęta ,,Hogwartu " są napadani przez tajemniczą postać. Przetłumaczył ją na język polski Andrzej Polkowski w 2001 roku. W tych wydarzeniach bierze również udział stary Fiat Anglia ojca Rona. Polecam przeczytanie tej książki i poznanie tajemniczej historii.

Amelia Parkitny



Krzyżacy

Powieść Henryka Sienkiewicza pt. ,,Krzyżacy" to piękna i bardzo dobrze napisana książka. Akcja utworu rozgrywa się w średniowiecznej Polsce. Główną tematyką powieści są dzieje konfliktu polsko-krzyżackiego. Fascynujący w książce jest klimat tamtych czasów ukazany przez opisy zwyczajów, strojów, zamków a także bitew. Najciekawszym wątkiem są problemy miłosne głównego bohatera-Zbyszka, jego przygody trzymają czytelnika w ciągłym napięciu. Krzyżacy to bardzo intersująca i pełna tajemnic powieść. Posiada wiele wątków co sprawia że akcja jest bardzo wartka. Moim skromnym zdaniem jest to książka warta przeczytania.

Amelia Parkitny



Recenzja
Dlaczego warto przeczytać tą książkę?

Serie książek pt. „ Wojownicy ” napisały Kate Cary, Cherith Baldry, Victoria Holmes pod nazwą Erin Hunter. Książki z pierwszej przepowiedni opowiada o dołączeniu kota domowego do Klanu Pioruna. Są tam cztery klany dzikich kotów. Ta książka jest bardzo interesująca i przygodowa. Jeden kot z Klanu Pioruna sprzeciwia się został zastępcą, ale to mu nie starcza. Książka jest fajna. Koty z klanów spotykają się ma zgromadzeniach na których panuje pokój. Pierwsze dwie części zostały wydane w 2004 roku, trzecia i czwarta część w 2016, pozostałe książki z pierwszego cyklu zostały wydane w 2017 roku. Moim zdaniem to jest najlepsza książka i zachęcam do przeczytani.

Amelia Parkitny



Jak smakuje cukierek

Waldemar Cichoń jest autorem opowiadania pt."Jak się masz Cukierku”. Książka opowiada o łobuzie z plamką, który jest dorosłym kotem, ale rozrabia jak mały kociak.

W tej części kot ma szansę zostać gwiazdą reklamy, zmienia wygląd przez młodego fryzjera, zrujnuje operacje "Dzień Matki", wystąpi w teatrze, spędzi niepowtarzalne urodziny, zakocha się i przeżyje wiele innych przygód.

Polecam do przeczytania książki wszystkich miłośników kotów.

Anna Czarnasiak



"Krzyżacy' Hemryka Sienkiewicza

"Krzyżacy' Hemryka Sienkiewicza to powieść historyczna (narrator abstrakcyjny) ma też kilka wątków romantycznych, jest wzruszjająca i pouczająca. Została wudana w 1900 roku. Akcja toczy się w latach 1399-1410 (bitwa pod Grunawaldem). Tuż przed wojnś z Krzyżakai na terenach Polski, Litwy, Żmudzi i państwami krzyżackiego.

Głównym wątkiem jest ukazanie zmagań Polksi z zakonem krzyżackim. Powieśc powstała ku pokrzepieniu serc. Pojawili się też bohaterowie, których znamy z historii. Król Władysław Jagiełło, królowaJadwiga, Zamisz Czarny u Urlich von Junglinem. Autor ukazał Polaków jako prawnych rycerzy, dla których honer oznaczał więcej niż życie, natomiast krzyżay byli zakłamani i nieuczciwi. Przykładem jest postać Urlicha von Jungingena, który dążył do wojny choć polski król do ostatniej chwili przed bitwą pod Grunwaldem był gotów zawrzeć pokój. wsród postaci fikcyjnych wysuwają sie żbyszko i jego strych Maćko z Bogdańca. Bardzo dużo o nich wiemy, są wyraziste podobnie jak Danusia i Jagienka. W książce przedstawia zarówno ich zalety jak i wady.

Książka H.Sienkiewicza jest pisana starą polczyzną i jest chwialmi dla mnie niezarozumiała, zawiera zbyt długie i często nudne opisy przyrody i bitew. Przeczytanie tej powieści było dla mnie obowiązkiem, a nie przyajemnością. Po przeczytaniu tej siążki poznałam histroię wojny z zakonem krzyżackim.

Agnieszka Rabenda



Recenzja książki pt.: „Krzyżacy”

Książka prze zemnie recenzowana ma tytuł „Krzyżacy” autora Henryka Sienkiewicza o gatunku historycznym. Pierwsze wydanie tej książki okazało się w 1900 roku. Tematyka i problematyka tej książki ukazuje losy bohaterów na tle wydarzeń historycznych. Głównym problemem książki jest konflikt polsko-krzyżacki zakończony zwycięstwem Polaków pod czas bitwy pod Grunwaldem. Powieść powstała ku pokrzepieniu serc. Wydarzenia odbywają się w piętnastowiecznej Polsce za czasów panowania Władysława Jagieły. Główne wydarzenia odbywają się w : Krakowie, Malborku, Bogdańcu, Spychowie oraz Zgorzelicach. Pobocznym wątkiem w książce jest „śmierć żony Juranda”. Głównymi bohaterami w tej powieści są : Zbyszko, Danusia, Jagienka, Maćko oraz Jurand. Moim zdaniem ta książka jest bardzo ciekawa oraz warta przeczytania.

Anna Kozioł



Recenzja książki „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

„Krzyżacy” to powieść Henryka Sienkiewicza, o historycznym tle opisującym czasy Króla Jagiełło i Królowej Jadwigi. Jej akcja toczy się w latach od 1399 do 1410. Istotnym momentem powieści jest Bitwa pod Grunwaldem.

Głównymi bohaterami są: Zbyszko, Maćko, Danusia, Jagienka, Jurand ze Spychowa. Pisarz napisał ją, ponieważ chciał, aby służyła pokrzepieniu serc i pokazaniu walecznego ducha Polaków. Krzyżacy i Polacy zostali w powieści przedstawieni na zasadzie kontrastu – źli Krzyżacy i dobrzy Polacy.

W lekturze jest wiele opisów przyrody, przez co lektura wydaje się trochę nudna i długa. Występują w niej zmiany miejsca i akcji, opisy bitw, co może być interesujące. Na pewno stanowi jakieś źródło wiedzy na temat sposobów walki z Zakonem Krzyżackim. Powieść jest napisana staropolskim językiem, który jest mało zrozumiały dla współczesnego czytelnika. Wydaje mi się jednak, że dla przeciętnego nastolatka nie jest to atrakcyjna lektura, być może ze względu na rzadko już występujące słownictwo. Może być ciekawa dla osób lubiących historię, ja nie byłem nią zbytnio zainteresowany.

Kamil Czmok



"Krzyżacy"

"Ku pokrzepieniu serc" w latach 1897 do 1900 ukazywała się na łamach czasopisma pod tytułem " Tygodnik Ilustrowany" , a w lipcu 1900 roku wydany został pierwszy egzemplarz w formie książki . Akcja lektury toczy się w średniowiecznej Polsce za czasów panowania Króla Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigii . Głowni bohaterowie to : Zbyszko i Maćko z Bogdańca, Danusia , Jagienka i Jurand ze Spychowa . Autorowi głownie chodziło o ukazanie konfliktu polsko-krzyżackiego , ale również ważnym elementem powieści było ukazanie losów głównych bohaterów na tle wydarzeń politycznych w dawnej Polsce.

Mnie osobiście ksiażka się nie podobała, dla mnie była nudna, a akcja toczyła się bardzo wolno. W lekturze jest wiele scen nie związanych z głownym wątkiem czyli funkcjonowaniem Polski z Krzyżakami . Książkę tą trudno sie czyta, ponieważ autor przemycił do niej staropolskie słownictwo niezrozumiałe dla współczesnego młodego człowieka. Obszerne opisy różnych zdarzeń jak na przykład Bitwy pod Grunwaldem czy opisy przyrody nie zachęcały do dalszego zagłębiania się w akcję lektury . Gdyby tego było mało grubość ksiażki przeraża przeciętnego ucznia i już na starcie zniechęca do czytania.

Wedlug mnie autor za bardzo przywiązał wagę do szczegółów i sprawił, że ta lektura jest zbyt długa i nie ciekawa . Nie polecam tej ksiązki nikomu, pomimo tego, że są w niej zawarte bardzo ważne wydarzenia naszego kraju . Gdybym miał wybór to nigdy bym po nią nie sięgnął.

Dominik Sońta



Krzyżacy

Dzisiaj mam do zrecenzowania książkę Henryka Sienkiewicza pt.: „Krzyżacy”.

Powieść została napisana w języku polskim, lecz została przetłumaczona na dwadzieścia pięć języków oraz została wydana w 1900 roku. Cała lektura jest napisana w celu przedstawienia jak wyglądały czasy XV wieku.

Książka opowiada o miłości do ojczyzny oraz o głównym rycerzu, który nazywał się Zbyszek.

Jeśli lubimy czytać takie o to właśnie książki to na pewno się wciągniemy jest dużo w niej akcji, ale też moim zdaniem są takie momenty, gdy nam się odechciewa czytać, bo po prostu nic się wtedy nie dzieje, lecz po tym czasie przychodzi znów taka zwrot akcji, że nie chcemy odejść od książki np.: rozwijała się bitwa pod Grunwaldem dwóch zakonów. Są takie rzeczy, do których naprawdę warto przyciągnąć uwagę jaka Polska była w tamtych czasach jak walczyliśmy o swoje, w szczególności jest to do tych osób, które się interesują historią. W książce są także drastyczne momenty, ale za to Henryk Sienkiewicz nie ukrywał lecz też nie opisywał tego „łagodnie” po prostu nie chciał.

Prawdą jest także, że powieść, która się toczyła była powolna, ale można z jednej strony dobrze, ponieważ nas trzymano w napięciu, znów z drugiej nam książka stawała się bardziej nudna i traciliśmy do niej chęci. Jeśli ktoś jest naprawdę ciekaw to ją przeczyta i dla niego nie byłoby ważne tak jak dla mnie. W lekturze są momenty ciekawe moim zdaniem nie ma momentu „złego”. Najbardziej podoba mi się w tej opowieści postać Danusi, była odważną dziewczynką oraz wrażenie wywołała na mnie tym jak przeżyła śmierć swojej matki, która zginęła naprawdę w tragicznych okolicznościach.

Ta o to powieść wywołała na mnie bardzo wielkie wrażenie, oraz pokazała mi jak dużo inni zrobili dla nas abyśmy żyli tu gdzie żyjemy teraz czyli w Polsce, której dawniej nie było. Akcja, która się rozgrywała była ciekawa, ale nie okłamując się nie każda, mimo wszystko polecam książkę każdemu kto się interesuję historią naszego kraju. Również autor daje nam do zrozumienia, że powinniśmy mieć duży szacunek do poległych na polach bitwy. Książkę oceniam na bardzo ciekawą.

Nikola Kwiecińska



„Dziady” cz. II

Wszystkim miłośnikom romantycznej literatury polecam niezwykłe dzieło Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II.

Mickiewicz nawiązuje w nim do ludowego obrzędu Dziadów, inaczej Uczty Kozła, który obchodzą wieśniacy w ostatni dzień października nocą. Akcja dramatu rozgrywa się w kaplicy. Jedną z najważniejszych postaci jest Guślarz. To on ma moc przywoływania duchów. Towarzyszy mu chór wieśniaków, podkreślający grozę całego obrzędu, a także powtarzający surowe prawdy moralne. Na uroczystość przybywają duchy lekkie - Józio i Rózia, którzy nie doświadczyli cierpienia w życiu, dlatego nie mogą dostać się do nieba. Duch ciężki - widmo złego pana, który został skazany na wieczną mękę za grzechy okrucieństwa wobec poddanych, jest szczególnie straszny. Wreszcie pojawia się duch pasterki Zosi, która za życia nikogo nie kochała. Gdy obrzęd zmierza ku końcowi, nagle przychodzi, nie wzywany przez nikogo, młodzieniec z przebitym sercem. Groza narasta, bowiem on nikogo nie słucha, nawet Guślarza, i nie chce odejść.

Dla mnie ta książka była niezwykła, ponieważ zwracała uwagę na takie wartości, jak miłość, pomoc drugiemu w potrzebie, współczucie, zdolność odwzajemniania uczuć, której nam tak często brakuje. W zupełnie innym świetle zobaczyłam też cierpienie, które nieodłącznie towarzyszy człowiekowi i nie można przed nim uciekać. Trzeba je przyjąć i przeżyć z godnością tak, jak uczynił to bohater innej wspaniałej książki – „Oskar i pani Róża”. Uważam, że czytając, żyjemy wielokrotnie, dlatego bardzo lubię to robić.

Anna Traczyk „Głos Siódemki”