DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„Moda. Podręcznik projektanta.Rysowanie sylwetek, szablonów, style ilustracyjne.”

Książka „Moda. Podręcznik projektanta. Rysowanie sylwetek, szablonów, style ilustracyjne.” jest dziełem projektantki mody i tkanin, Noel Chapman oraz ilustratorki mody, Judith Cheek, która opatrzyła swoimi świetnymi rysunkami większą część tejże książki. Jest ona podzielona na osiem rozdziałów: „Narzędzia i materiały”, „Anatomia i pozy”, „Tworzenie i używanie szkicownika”, „Rysowanie tkanin”, „Rysowanie części garderoby i strojów”, „Rysowanie i projektowanie z szablonem”, „Rysowanie akcesoriów”, a ostatnim rozdziałem jest „Galeria ilustracji mody”.

Ta pozycja jest przeznaczona głównie dla osób, które interesują się modą i rysunkiem modowym lub uczą się go w szkołach czy na uczelniach, ale nawet mimo to, myślę, że dla kompletnego amatora będzie to wspaniały poradnik, a zarazem kompendium wiedzy.

Z tej publikacji można wynieść bardzo dużo ciekawych i przydatnych informacji, np. odkryć wiele różnych technik i narzędzi rysunkowych, poznać zasady anatomii stosowane w projektowaniu i ilustrowaniu mody. Książka ta dostarcza czytelnikowi ogromną dawkę inspiracji i – jak było w moim przypadku – również endorfin przy przeglądaniu naprawdę obszernej galerii pięknych prac znajdującej się na końcu książki. Pomocne są również zawarte tutaj szablony sylwetek męskich i damskich.

Moim zdaniem, jest to idealna pozycja dla osób takich jak ja, czyli interesujących się modą i rysunkiem modowym. Dowiedziałam się naprawdę wiele oraz często wracam do tej publikacji po dużą dozę inspiracji i muszę przyznać, że autorki wykonały doskonałą pracę. Jestem im wdzięczna za całą wiedzę, jaką przelały na papier. Serdecznie polecam!

Natalia Kuśmierczyk, kl. 7b Gazetka „Czytaczek” PSP 5 Kraśnik



„Hobbit”

Ostatnio na lekcjach języka polskiego analizowaliśmy lekturę J.R.R ( John Ronald Reuel ) Tolkiena pt. „Hobbit czyli tam i z powrotem ”a jest to powieść z gatunku fantassy.

Jak dowiedziałam się, że muszę przeczytać Hobbita to wiedziałam, że za bardzo mnie nie zainteresuje, ale nie było tak źle. Akcja książki toczy się w czasach Trzeciej Epoki Tolkienowskiego świata i trwa około rok. Głównym bohaterem jest tytułowy hobbit Bilbo Baggins, który mieszka w pagórku i prowadzi wygodne życie. Pewnego dnia zostaje poproszony przez czarodzieja Gandalfa o znalezienie wraz z krasnoludkami skarbu. Na początku nie jest zachwycony, ale z nimi wyrusza. W drużynie przyjmuje stanowisko włamywacza, który jest odpowiedzialny za przewidywanie niebezpieczeństw. W czasie podróży jego życie się zmienia, staje się entuzjastą wędrówek. W czasie podróży przeżywają wiele ciekawych i mrożących w krew żyłach przygód. Czyta się ją szybko, bo bardzo wciąga. Jednak fantassy to nie jest mój typ książek.,

Polecam tą książkę każdemu kto lubi książki fantassy, mnie jednak za bardzo nie zainteresowała, ale naprawdę jest warta przeczytania.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Jestem bezpieczny”

Książkę tę dostałam na koniec drugiej klasy, jako nagrodę za dobre stopnie. Jest ona przeznaczona dla dzieci z klas najmłodszych, czyli takich, które zaczynają same np. wracać do domu, albo coraz częściej same muszą sobie radzić w różnych sytuacjach.

Z książki mały czytelnik dowie się jak bezpiecznie zachowywać się na ulicy. Co wolno a czego w żadnym wypadku nie wolno. Pozna wiele przydatnych pieszemu znaków drogowych oraz uzyska wiele cennych porad. Przy dzisiejszym ruchu na ulicach nie wyobrażam sobie, żeby mały człowiek nie znał znaków! W dalszej części jest o odpowiednim zachowaniu np. w transporcie publicznym. Niby prosta rzecz ,ale też warto wiedzieć jak nim bezpiecznie podróżować. W książce jest też o odpowiednim zachowywaniu się nad wodą, w lesie i na rowerze. Na każdej stronie jest bardzo dużo informacji w postaci zdjęć oraz kilka ciekawostek.

Uważam, że to bardzo cenna lektura dla młodego ucznia. Na pewno wiele się z niej nauczy a dzięki fajnej grafice sporo informacji zapamięta na zawsze.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Piastowie”

Od zawsze lubiłam tematykę historyczną i geograficzną i często czytam dodatkowo na ten temat. Ostatnio wpadła mi w ręce książka „Piastowie”. Opowiada ona jak tytuł wskazuje o dynastii Piastów, ale nie ma tam informacji takich jak się dowiedziałam już w szkole. Jest tam wiele ciekawych wątków o jakich nie miałam pojęcia.

Książkę wydała redakcja Faktu, czyli gazety codziennej, można rzec, że trochę nawet brukowej. Cena 9,99 nie powala, ale jak widać nie cena się liczy. Na 121 stronach autorzy dość wnikliwie opisali dzieje pierwszej i najbardziej znanej dynastii jaka panowała w Polsce. Język jest prosty i od razu czytelnik wszystko rozumie. Dowiaduje się o wielu spiskach, porwaniach, więzieniach w lochach, obłąkaniu, bigamii i bratobójczych wojnach. O tym nie było w szkole. Jest wiele zdjęć a te ubogacają książkę i sprawiają, że lepiej się ją czyta.

Polecam każdemu kto interesuje się tematyką historyczną. Na pewno wiele wątków pomoże kiedyś w starszych klasach zabłysnąć mi wiedzą na lekcji historii.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Odrzykoń od A do Z”

Odrzykoń to wieś w której mieszkam prawie od urodzenia, bo miałam 1,5 roku, gdy tu się sprowadziliśmy. Czyli w zasadzie można powiedzieć, że od urodzenia, bo nie pamiętam czasów, gdy tu nie mieszkałam. W Odrzykoniu od wielu lat działa Stowarzyszenie Odrzykoniaków, czyli grupa ludzi których celem jest dbanie, aby historia o naszej wsi nie została zapomniana a kultura i tradycja były podtrzymywane. W 2013 roku ukazała się dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej książka „Odrzykoń od A do Z”.

Książka to same hasła, ułożone alfabetycznie wraz z ich wyjaśnieniem. Autorami tekstów są między innymi: Stanisław Blicharczyk, Katarzyna Blicharczyk- Marszałek, Barbara Guzek, Zofia Korona i Ludwik Łach. Fotografie pochodzą z archiwum Stowarzyszenia Odrzykoniaków a książkę wydało Wydawnictwo Ruthenus.

Dla mnie książka była bardzo interesująca, bo wiem dużo o swojej wsi, ale teraz wiem jeszcze więcej. O wielu rzeczach nie miałam pojęcia np. z historii parafii, czy z historii cmentarza a teraz już wiem. Ciekawe hasło dotyczy nazwisk i tak dowiedziałam się, że moje należy do jednych z najpopularniejszych. Interesująca jest historia zamku i tu ciekawostka, że akcja „Zemsty” Fredry toczy się właśnie w moim Odrzykoniu!! Jest też o dębach katyńskich i o ich uroczystym sadzeniu w 2013 roku. Jestem dumna, ze byłam przy tym, śpiewałam na akademii i kiedyś opowiem o tym swoim dzieciom.

Polecam i mieszkańcom, bo być może nie wiedzą o swojej wsi wszystkiego a wstyd nie wiedzieć i obcym, bo Odrzykoń to wieś godna poznania.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



Emi i Tajny Klub Superdziewczyn

Jest to książka zarówno dla młodzieży jak i starszych, ponieważ główna bohaterka jest nad wiek dojrzała.

Emi jak każda dziewczynka chodzi do przedszkola. Uwielbia bawić się z innymi dziećmi. Jednak kiedy Alan ( to on zawsze wybiera w co się bawią) uznaje że zabawa z dziewczynami jest bez sensu i uznaje że od dziś będzie się bawił tylko z chłopakami. Urażone dziewczyny nie są z tegi zadowolone. Wtedy postanawiają założyć Tajny Klub Superdziewczyn do którego nie przyjmą żadnego chłopaka. Klub jest pomysłem Emi, która jednogłośnie zostaje wybrana na jego szefową. Później dziewczyny wybierają swoje logo. Kilka dni później mama Emi wyjedża w delegację za granicę. Kiedy Emi jedzie z nią na lotnisko zauważa grupę dziwnie ubranych osób. Zachowują się niecodziennie i mają walizkę której bardzo pilnują. Emi postanawia wszcządź śledztwo. Kilka dni później przychodzi do niej Flora ( córka przyjaciółki jej mamy), Emi za nią nie przepada ponieważ Flora uważa, że "przedszkolaki" nie wiedzą nic ciekawego. Emi jest niezadowolona z tego powodu i prawie mówi Florze o Tajnym Klubie. Kilka dni później Emi wraz z mamą, Florą i Laurą ( mama Flory ) idzie do teatru na jezioro łabędzie. Znowu spotyka podejrzaną grupę osób i razem z Florą ich śledzą. Nie dowiadują się jednak niczego ciekawego. Emi opowiada Florze o Tajnym Klubie i mianuje ją członkinią i wiceprzewodniczącą klubu. Po kilku dniach Emi wyjeżdża na zieloną zerówkę. Prowadzi ją kobieta która była w grupie osób widzianych na lotnisku przez Emi. Dziewczynka opowiada o wszystkim Anieli (swojej najlepszej koleżance). Emi bacznie przygląda się Amelii (to ona prowadzi zajęcia) ale nie znajduje nic podejrzanego. Sprawa wyjaśnia się po powrocie Emi do domu. Okazuje się że doktor ( i tata Franka który przyjaźni się z Emi i Florą) bał się że ktoś może ukraść owoce jego badań i dlatego tak się zachowywał. Kilka dni później podczas zabawy Emi łamie rękę. Na początku ból jest nie do zniesienia. Po wizycie u lekarzaEmi czuje się dużo lepiej. Jej tata przyjeżdża.

W odwiedziny także przychodzą Flora i Laura. Emi jest zadowolona że przyszli jednak ciągle myśli o Tajnym Klubie i o tym jakie tajemnice rozwiąże w przyszłości.

Magdalena Wojtowicz „Nasza Dwójka”



Recenzja "Wojowników"

Wojownicy część pierwsza "ucieczka w dzicz" Rdzawy zwykły kot domowy bardzo chciałby polować na myszy.

Pewnego razu zapuszcza się w las który rośnie obok jego domu. Nie udaje mu się złapać myszy z powodu dzwonka który nosi na szyi. Nagle napada na niego dziki kot. Rdzawy brani się jak potrafi. Kot jest od niego dużo silniejszy. Rdzawemu ledwo ucieka spod pazurów przeciwnika. Godowy dalej walczyć domowy kot ze zdziwieniem zauważa że jego przeciwnik ma już całkiem pokojowe nastawienie. Okazuje się że dziki kot należy do Klanu Pioruna i nazywa się Szara Łapa. Z zarośli wychodzi przywódczyni klanu: Błękitna Gwiazda wraz z dwoma wojownikami klanu: Tygrysim Pazurem i Lwim Sercem. Proponują Rdzawemu dołączenie do ich klanu. Ma on się zdecydować do południa. Rdzawy tak bardzo chciał zobaczyć jak żyją dzikie koty że zgodził się. W drodze do obozu nadążył za silniejszymi kotami. Przybrał imię ucznia: Ognista Łapa. Nie był zbyd mile powitany przez resztę klanu. Pomógł uwolnić się spod złych rządów Zakrzywionej Gwiazdy i jego zwolenników.

Dzięki swojej odwadze został wojownikiem nadano mu imię: Ogniste Serce, został nim wraz z przyjacielem Szarą Łapą którego od teraz nazywano Szarą Pręgą.

Magdalena Wojtowicz „Nasza Dwójka”



Część 2 Wojownicy - Ogień i lód Ogniste Serce

Na zebraniu wszystkich czterech klanów słyszy kłótnię między przywódcami klanów Pioruna, Rzeki i Cienia. Chodzi o sprowadzenie klanu Wiatru którego klan Cienia pod przywódctwem Zakrzywionej Gwiazdy wypędził z ich terenów łowieckich. Tylko klan Pioruna chce sprowadzić ich z powrotem. Ogniste Serce i Szara Pręga wyruszają aby ich odszukać. Muszą kilka razy przekraczać Drogę Grzmotu i tym samym ryzykować życie. Niedługo po udanej misji klany Rzeki i Cienia napadają na klan Wiatru.

Klan pioruna pomaga w odparciu ataku. Kilka dni później podczas misji w terenie Ogniste Serce spotyka swoją siostrę Księżniczkę a ta prosi go aby wziął jej pierworodnego do klanu. Kociak na początku nie jest akceptowany jednak z czasem koty przyzwyczajają się do niego. Ogniste Serce jest zadowolony że ma kogoś bliskiego w klanie który jest taki sam jak on.

Książka jest trzymającą w napięciu powieścią o kotach i ich waleczności. Opowiada także o łamaniu przepisów wygnaniu i innych sprawach które dotyczą także ludzi.

Magdalena Wojtowicz „Nasza Dwójka”



"Tajemnica Zafiry " Roxana Wojtas-Tabiś

Mówi się że "Kto czyta książki, żyje podwójnie" książka "Tajemnica Zafiry" przenosi w całkiem inne miejsce. Obie części są równie interesujące.

Pierwsza książka opowiada o znalezieniu przez Malwinę na progu swojego domu brudnego kota z ręcznie haftowaną obrożą. Po pewnym czasie okazuje się że Zafira bo tak ma na imię ten kot ma niezwykłe zdoloności. Jednak z każdym dniem jest z nią coraz gorzej. Malwina razem ze swoją przyjaciółką Kamilą odnajdują ojca Zafiry który okazuje się być wilkiem. Prowadzi on ich do pomoć umarłego dziadka Malwiny. Okazuje się że życie Zafiry i jej ojca jest zagrożone. Kamila,Zafira,Malwina i jej dziadek wyjeżdżają do kolumbijskiej dżungli aby ich uratować. Jednak wilk pozostaje w domu dziewczyny ze wzglęgu na jego stan. Po powrocie z udanej misji okazuje się że ojciec Zafiry umarł. Zdążył jednak przez śmiercią wyleczyć śmiertelnie chorego ojca Malwiny.

Druga część zaczyna sie od trafienia magicznego kryształu w ręce naukowca – Adama Samka. Mężczyzna, kierowany mocami czarownika, nieodwracalnie zmienia życie Malwiny i jej przyjaciół. Angela bo to prawdziwe imię Zafiry zostaje ponownie zamieniona w kotkę, a jej mąż Makiru w drzewo. Życiu wszystkich mieszkańców dżungli zagraża niebezpieczeństwo. Za to z Malwiną jest coraz gorzej. Co jakich czas traci wzrok. Jej palce puchną. Prawie nie może chodzić. Spotyka Adama który pod kontrolą czarownika wylecza jej obuchnięty palec i zapowiada że straci wzrok jeżeli nie rozdzieli się jej mocy. Malwina żeby przeżyć znów wyrusza do dżungli gdzie czarownik rozdziela jej dwie moce- ogień i wodę które ciągle toczyły ze sobą walkę. W czasie pobytu dziewczynki w dżungli jej mama przegląda stare fotografie. Zauważa że od czasu jej wypadku koło Malwiny pojawiałała się dziwna smuga. Jednak kobieta nie potrafi wyjaśnić co to zjawisko ma współnego z jej pobytem w szpitalu. Główna bohaterka kończy szkolenie.

Razem z czarownikiem ma odrodzić magiczny kryształ który został zniszczony i przez to woda jest trująca oraz roślinność wymiera. Jednak w czasie ceremonii słyszy jego myśli: "

Będę nieśmiertelny..". Malwina kieruje promień którym przed chwilą próbowała stworzyć kryształ na czarownika. Nic po nim nie zostaje. Dziewczynka sama stwarza nowy kryształ i wraca do domu.

Magdalena Wojtowicz „Nasza Dwójka”



Kroplówka z marzeniami

Książka opowiada o Lilce która miała wypadek samochodowy i musi spędzić kilkanaście dni w szpitalu.

Zaprzyjaźnia się tam z chłopcem w jej wieku. Kiedy wychodzi ze szpitala musi się rehabilitować i nie mieszkać daleko od szpitala ponieważ tylko w nim może odzyskać zdrowie. Zamieszkuje u swojej ciotki i zaczyna naukę w nowej szkole. Jak się okazuje do tej samej szkoły chodzi chłopak którego pozanała. Jednak on udaje że jej nie zna. Jednak kiedy dziewczynka kilka razy go spotyka na rehabilitacji zostają przyjaciółmi.

Książka opowiada o rozterkach Lilki. O jej przygodach w tym porażkach i sukcesach. Jednak dzięki wspaniałym ludziom udaje jej się wyzdrowieć.

Magdalena Wojtowicz „Nasza Dwójka”