DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Zemsta" Aleksander Fredro

Ostatnio przeczytałam lekturę pod tytułem "Zemsta" Aleksandra Fredry. Jak każda lektura na początku mnie nie zaciekawiła. Nie wiedziałam o co w niej chodzi.

Książka ta to komedia, opowiadająca o Cześniku i Rejencie, którzy ciągle się kłócą o mur graniczny. Para bohaterów różni się między sobą wiekiem, pochodzeniem, pozycją społeczną. Mają złożone charaktery i różne temperamenty, okazują się godnymi siebie przeciwnikami. Z różną zaciętością, co ukazane jest w sposób komiczny wikłają się w spory o najmniejsze drobiazgi. Wydawało się, że spór o wspólne posiadanie jednej siedziby będzie trwał w nieskończoność, ale na końcu występuje niespodziewane jego zakończenie. W książce ukazany jest też wątek miłosny Wacława i Klary, w którym to obie postacie Cześnika i Rejenta mimo nienawiści rodów nakazuje małżeństwo młodej parze.

Moim zdaniem do książki doskonale pasuje cytat "Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Lektura jest przedstawiona w sposób komiczny, o czym mówi scena, kiedy Papkin próbuje zyskać względy Klary, a ona odpowiada mu słowami :"Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby". Język użyty w komedii jest prosty, dosadny, ubarwiony powiedzonkami, które weszły na dobre do języka potocznego, dużo w niej zabawnych wersów i konstrukcji językowych. Czytając "Zemstę", śmiałam się niemal bez przerwy. Przezabawna postać Papkina parodiująca Cześnika, słowa, różne powiedzonka, sytuacje, groteskowość postaci świadczy o tym, że Fredrze udało się pokonać czas. Lektura ta śmieszyła i będzie nadal to robić przez kolejne pokolenia.

Czytelniku, przeczytaj a się przekonasz...

Weronika Czapla kl.VII

PSP 5 Kraśnik

„Czytaczek”



"Bajka o mysiej rodzinie" - Michael Bond

Książka opowiada historię rodziny myszek - pana Malutkiego i pani Malutkiej oraz ich trzynaściorga dzieci. Mieszkają w podziwianym przez wszystkich domku dla lalek. Znajdujący się w dworze hrabiego, pięknie zdobiony przestaje stanowić atrakcję. Kiedy dwór, w którym się znajduje, zostaje odnowiony i prezentuje się zdecydowanie okazalej.

Książka prezentuje perypetie myszek, które za wszelką cenę chcą przywrócić dawną świetność swojego mieszkanka, a w pewnym momencie tracą nawet dach nad głową i muszą w ekspresowym tempie znaleźć nowe lokum.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o przygodach myszek , zachęcam do przeczytania książki.

Milena Sosnówka

Klasa IV C

„Czytaczek”



„PAMIĘTNIK RUTKI LASKIER”

Autorką pamiętnika jest 14-letnia Żydówka z Będzina. Mieszkała z rodzicami i młodszym braciszkiem Heniusiem przy ul. Św. Jana 4 (dziś Moniuszki). W 1943 roku cała rodzina została przesiedlona do będzińskiego getta na Kamionkę. Tam Rutka pisała swój pamiętnik. W zwykłym zeszycie opisywała swoje przeżycia osobiste i te związane z okrucieństwem wojny. Przed wywiezieniem będzińskich Żydów do Auschwitz-Birkenau ukryła pamiętnik pod schodami w domu, w którym mieszkała. Wiedziała o tym tylko jedna jej koleżanka - Stasia Sapińska, która po ponad 60 latach ujawniła „Pamiętnik Rutki Laskier”. Został wydany w roku 2006 nakładem „Dziennika Zachodniego”.

Jest lekturą będzińskich gimnazjalistów, bo przecież była naszą rówieśniczką. Tak jak my miała przyjaciół, koleżanki i kolegów. Przeżyła pierwszą miłość. Chodziła po tych samych ulicach. Niestety, zginęła w Auschwitz.

Gdy czytałam „Pamiętnik Rutki Laskier”, naprawdę się wzruszyłam. Opisywana przez czternastolatkę wojenna rzeczywistość jest straszna. Najgorsze, że wszystko co pisała, opierała na własnych przeżyciach. Strach łączy się tu ze złością, tragizmem i bezsilnością. Mimo wszystko miała nadzieję i marzyła o przyszłości. Jak na swój wiek była również bardzo odważna. Na pewno wzruszyłam się też dlatego, że znam miejsca, które opisała Rutka. Przecież Będzin to moje miasto.

Na podstawie „Pamiętnika Rutki Laskier” powstały dwa filmy dokumentalne. Jeden zrealizowany przez Telewizję Polską, drugi przez BBC. Są też publikacje w innych językach, np. hebrajskim, portugalskim czy francuskim.

Chyba nie trzeba większej promocji historii będzinianki, której wojna nie pozwoliła przeżyć najpiękniejszych lat młodości.

Kamila Kraska

WagnerPress II



TRZYNASTOZGŁOSKOWIEC ZNANY WSZYSTKIM POLAKOM

W programie nauczania klasy siódmej jedną z lektur obowiązkowych jest „Pan Tadeusz” aktorstwa sławnego Polaka, patrioty Adama Mickiewicza. Wydawnictwa co wydały tą epopeje było sporo ja miałam po raz kolejny korzystałam z wydawnictwa „Greg”, które towarzyszy mi przy większość lektur szkodnych. Na wstępie powiem, że książka jest wbrew pozorom długa i męcząca.

W każdej recenzji powinno się przedstawiać problematykę, co w tym przypadku jest dość trudne. Wywnioskowałam, że ta książka jest o szlachcie o Polakach na emigracji. Powiem wprost książka jest nie zrozumiała trudna do zrozumienia, nie posiada zbyt wyrazistych postaci, a i tak posiada wiele opisów. Trudno powiedzieć co w książce jest takiego ciekawego. Prawdopodobnie dzieło zostało epopeją narodową, bo nie było nic lepszego. Choć jest jeszcze wyjście, że jestem za młoda i nie rozumiem. Mimo, że wydawnictwo dodało przypisy i piękne obrazki i tak to niewiele dało do rozumieniu. Lecz niezrozumiałość może jest spowodowana warunkami w jakich była tworzona (obczyzna, emigracja).

Książka pozwoliła mi tylko w jakiś procencie poczuć ten żal taki jak czuł Mickiewicz na emigracji.

Kinga Zaborowska



SIEDEM MINUT PO I ŚWIAT SIĘ ZMIENIA

W naszej szkole wybitni uczniowie za świadectwo z paskiem otrzymują książkę. Któregoś roku dostałam dzieło pt: „Siedem minut po północy” autorstwa Patricka Nessa. Wydano ją w 2013 roku przez wydawnictwo „papierowy księżyc”, a objętość dzieła to dwieście szesnaście stron.

Książka naprawdę wzruszająca, były momenty kiedy łzy leciały mi po policzkach. Utwór pokazuję co przeżywa dziecko kiedy z rodzicami jest coś nie tak mimo, że autor przekazuję brutalną prawdę o życiu i do tego łączy ją jeszcze ze światem Fantazy. Bohaterowie są wspaniale opisani, bardzo realistyczni, jedynie popracowałam bym trochę nad imionami. Obrazki są czarno białymi szkicami, a okładka jest tak zaprojektowana aby wzbudzać ciekawość i chętnie po nią sięgnąć.

Powieść daje naprawdę dużo do myślenia. Polecam serdecznie.

Kinga Zaborowska



CZY ÓSMĄ CZĘŚĆ HARREGO POTTERA DA SIĘ POLUBIĆ?

Nie dawno 31 lipca 2016 czyli niecałe dwa lata, w sprzedaż poszła książka pt. „Harry Potter i przeklęte dziecko” aktorstwa wybitnej pisarki brytyjskiej J.K.Rowling lecz tym razem nie działała sama połączyła siły z Jack Thorne i John Tiffany. Z tej współpracy powstała książka licząca z trzysta stron.

Pewnie teraz zastanawiacie się dlaczego zdecydowałam się na tzn „odgrzewany kotlet”, o tuż czytała wiele recenzji na ten temat i żadna nie była zbyt obiektywna. Wielu czytelników zraża najbardziej rzucający się fakt, książka jest dramatem czyli scenariuszem do sztuki. Większość jak słyszy, że to właśnie ten rodzaj literacki to odkłada ją w najdalszy kąt, a problematyka jest naprawdę ciekawa, aby nie spolerować za dużo to wypowiem się tak: „Nowe pokolenie hogwartu chcę udowodnić coś bardzo ważnego i nie do końca przemyśleli skutki”. Jedyną grafiką w dziele są patyki i pióra odgradzające akty, a okładka ma swój jasny przekaz. W dramatach nie ma zbyt wiele opisów przez co nie dowiadujemy się o aparycji bohaterów.

Wydaje mi się, że dało się to napisać lepiej, ale przynajmniej na podstawie książki ciekawej nauczyłam się rozróżniać dramat od innych rodzajów literackich.

Kinga Zaborowska



BAJKI CZARODZIEJÓW Z 2008

Jako wielka fanka Harrego Pottera, która ma ogromną kolekcje gadżetów, w mojej kolekcji nie mogło zabraknąć „baśnie Bredla Beedle'a”wydana w 2008 roku przez wydawnictwo „media rodzina” autorem jest nie kto inny jak sama J.K.Rowling. W porównaniu z książkami z siedmiotomowej serii książka jest wyjątkowo „chuda”.

Książka została napisana dla fanów świata czarodziejów, którym nie wystarczało informacji na temat lektur małych magików. Mam mieszane uczucia co do utworu, ponieważ brakuje realistycznych postaci jak i bardziej powiązania ze sobą wątków oraz w niektórych momentach są jakby niedopowiedzenia, jednak w świecie magi książka grała role historyjek dla dzieci takich jak u nas „czerwony kapturek”, a czy w naszym „kapturku” są postaci zbudowane z krwi i kości. Sens bajeczek na dobranoc był taki „im nudniejsza tym szybciej dziecko zaśnie”. Ocenę podnosi grafika, która reprezentuje wielki poziom. Książkę czyta się dość szybko z powodu dużej trzcionki.

Mimo wielu wad polecam dzieło na deszczowe dni, a do tego kupując książkę pomagamy fundacji „lumos”.

Kinga Zaborowska



„Historia Polski 1945-2010”

Kolejna książka o tematyce dla mnie ciekawej, bo historyczna. Lubię takie książki a zwłaszcza jeśli są o Polsce, bo o swoim kraju należy wiedzieć dużo.

Książka opisuje dzieje naszego kraju od czasów po II wojnie światowej aż do 2010 roku. Zaraz po wojnie czasy były trudne i nie brakuje tragicznych wydarzeń w dziejach naszej Polski. Rządy komunistów, miesiące symbole i ciężkie dla narodu próby wyzwolenia się spod „okupacji radzieckiej”. Po 1989 roku nastały lepsze czasy, ale początki budowania demokracji były trudne .

W książce oprócz wydarzeń opisane są sylwetki ważnych osób w dziejach tamtego okresu w Polsce a mianowicie: Lecha Wałęsy i kolejnych prezydentów, premierów i innych ważnych osób jak np. Leszka Balcerowicza czy Bronisława Geremka. Jest też sporo o artystach tamtych czasów, bo to oni często swoimi utworami motywowali Polaków do działania.

Jest sporo fotografii co umila czytanie. Daty podane są większą czcionką i wytłuszczone i łatwiej wpadają do głowy. Polecam każdemu kto lubi taką tematykę a w szczególności uczniom, bo wiedza ta przyda im się na pewno na lekcje historii .

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Encyklopedia Ilustrowana Polska Najpiękniejsza”

„Encyklopedia Ilustrowana Polska Najpiękniejsza” to książka wydawnictwa Fenix, która opisuje, jak sam tytuł mówi, najpiękniejsze miejsca w Polsce. Dostałam ją na koniec trzeciej klasy, za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz frekwencję.

Książka ta, ma piękną okładkę zachęcającą od razu do zaglądnięcia. W środku wszystkie miejsca są ułożone alfabetycznie, co na pewno ułatwi znaleźć konkretne miejsca. Ale najlepiej jest ją przeczytać, albo choć poprzeglądać od deski do deski. Przy każdym miejscu jest fotografia co ułatwia zapamiętanie wyglądu. Książka trochę przypomina album, który ma opisy przy zdjęciach. Można tam znaleźć lokalizacje parków krajobrazowych np. Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, ruin zamków np. Ruiny Zamku w Ojcowie, w Odrzykoniu czy w Nowym Sączu, zamki np. Zamek w Malborku, w Lublinie jak również w Niedzicy. Znajdują się też tam piękne polskie miasta np. Wrocław, Warszawa czy Kazimierz Dolny, polskie góry np. Góry Świętokrzyskie, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Kamienne i wiele innych ciekawych i wartych zauważenia i odwiedzenia miejsc .

Według mnie, ta książka godna przeczytania. Na pewno można się z niej dużo nauczyć a dzięki grafice przy każdym miejscu można sobie wyobrazić jak tam jest. Książka może być też inspiracją przy szukaniu miejsca wycieczki lub wakacji.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń




„Świat Zwierząt”

Książkę tę kupiłam parę lat temu bo była mi potrzebna do szkoły na lekcję. Jest ona przeznaczona dla wszystkich, bo i mniejszy człowiek, i większy może do niej zaglądnąć i się zaciekawić. Książka jest wydana przez wydawnictwo Olesiejuk i potrafi od razu zachęcić do przeczytania.

Okładka sprawia, że szybciej chce się zaglądnąć do książki. W środku zwierzęta są podzielone na miejsca ich codziennego życia i środowiska, w którym mieszkają. Zapewne każdy wie, że zwierzęta żyją na pustyniach, w miejscach tropikalnych, na sawannie, w morzach i w jeziorach, w lasach, w górach ,w miejscach gdzie panuje wieczna zima czy w naszych ogrodach oraz domach, ale czy każdy wie jakie zwierzęta tam żyją? Co robią? Jak się zachowują? Czym się żywią? Jak wyglądają? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce. Na pewno urozmaicają książkę liczne fotografie zwierząt.

Moim zdaniem, książka mocno zachęci do przeczytania każdego, kto lubi zwierzęta, niezależnie od ich wyglądu, miejsca zamieszkania czy ich zachowań. Na pewno większość ludzi, która po nią sięgnie, znajdzie w niej coś dla siebie.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń