DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„Dlaczego?”

Książkę „ Dlaczego” kupiłam niedawno, ponieważ uwielbiam czytać o rzeczach, o których nigdy wcześniej nie miałam pojęcia. Jest to książka Wydawnictwa Elżbiety Jarmołkiewicz wydana w 2010 roku. W niej zawarte są pytania na trudne i wcześniej mi nieznane pytania i odpowiedzi.

Encyklopedia pytań i odpowiedzi, czyli książka „Dlaczego?” to źródło nowej i ciekawej wiedzy. Okładka książki zachęca do przeczytania, bo już na okładce są jakieś pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w książce. Jest to mini encyklopedia, która zawiera ponad 1000 odpowiedzi na pytania z dziedzin nauki, historii, sportu, anatomii, przyrody, geografii, sztuki, medycyny, gospodarki i środków transportu. Przy niektórych pytaniach znajdują się ramki, na których znajdują się dodatkowe informacje zaspokajające dodatkowo ciekawość czytelnika.

Uważam, że ta książka jest godna przeczytania dla osób, które lubią dowiadywać czegoś nowego, powiększać swoją wiedzę i mają chęć dowiedzieć się więcej. Każdy może znaleźć w encyklopedii jakiś temat, który na pewno go zainteresuje.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Wszystko co warto wiedzieć”

„Wszystko co warto wiedzieć „ to książka wydawnictwa Olesiejuk wydana w 2012 roku. Zawiera w sobie informacje dla najmłodszych o czym w ich wieku warto jest wiedzieć. Jak ja byłam młodsza to z zaciekawieniem czytałam ją, bo wiedziałam, że wiedza to do potęgi klucz.

Okładka książki pokazuje na obrazkach kategorie jakie znajdują się w książce. „ Wszystko co warto wiedzieć” zawiera ponad 2000 ilustracji co sprawia, że książkę lepiej się czyta. Znajduje się w niej 10 rozdziałów tematycznych takich jak nasza Ziemia, rośliny, zwierzęta, dinozaury, ludzie i miejsca, na przestrzeni wieków, moje ciało, nauka, kosmos, maszyny. Czytelnika mogą zaciekawić też krótkie opowieści, mity i legendy. W książce znajduje się wiele interesujących informacji na temat otaczającego nas świata jak i również dużo ciekawych pytań i odpowiedzi. Jakby mały czytelnik nie wiedział trudnych rzeczy, których jeszcze nie poznał, to przy tematach są słowniczki wyjaśniające co dany wyraz lub sformułowanie oznacza.

Książkę „ wszystko co warto wiedzieć” polecam najmłodszym, ponieważ zawiera informacje, które ja w moim wieku powinnam już znać. Młodsi mogą się dużo z tej książki dowiedzieć i może ich mocno zaciekawić. Jednak ja lubię czasem do tej książki powrócić.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



„ Rzeki i źródła”

„Rzeki i źródła” to jedna z książek z serii „Geografia praktyczna”. Jest to praca zbiorowa, wydana została przez wydawnictwo MD Monika Duda. Geografia to moja ulubiona dziedzina nauki i lubię czytać i przeglądać książki na ten temat.

W tej książce opisane są w niej najpierw po kolei wszystkie najdłuższe rzeki na świecie. Przy każdej są ciekawostki na jej temat, historia nazwy, najważniejsze dopływy i opisane jest jej dorzecze. Później opisane są w podobnej formie źródła takie jak: Gejzery Islandii, Park Narodowy YellowStone, gorące źródła w Japonii oraz wiele innych. Na końcu jest ciekawa tabela z rzekami wraz z ich długościami, ujściami i na jakim leżą kontynencie. Ułożone są po kolei według długości, więc jest to interesujące. Jest też wiele ciekawostek i słowniczek, gdzie wyjaśnione są zagadnienia z zakresu książki.

Książka jest bardzo ciekawa, zwłaszcza, jeśli ktoś, tak jak ja, interesuje się geografią. Polecam ją każdemu, kto lubi dowiadywać się nowych rzeczy.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



"Wybrani"

Jedną z moich ulubionych książek jest pierwsza część sagi pt. "Wybrani". Jej autorką jest C.J. Daugherty. W Polsce pierwsza część została wydana w 2013r.

Książka opowiada o zwykłej dziewczynie, Allie Sheridan, która przez swoje złe zachowanie trafia do szkoły z internatem zwanej Akademią Cimmeria. Nie była to jednak zwykła szkoła. Panują tam dziwne zasady, a uczniowie to w większości dzieci bogatych rodziców. W pewnym momencie jedna z uczennic zostaje zamordowana. Allie odkrwa, że dzieje się tam coś niedobrego. Okazało się, że głowny wróg szkoły i dyrektorki znowu atakuje. Allie dowiaduje się, że w szkole jest szpieg. Musi ona szybko podjąć decyzję komu ma zaufać w przeciwnym razie grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo.

Sądzę, że książka jest przeznaczona dla młodzieży, lecz również dorośli mogą po nią sięgnąć w wolnym czasie. "Wybrani" mają bardzo ciekawą fabułę, która z pewnością wielu się spodoba.

Karina Dziepak „Nasza Dwójka”



"Dziedzictwo"

Niedawno przeczytaną przeze mnie książką była druga część sagi pt. "Dziedzictwo". Jej autorką jest C.J. Daugherty. Została ona wydana w Polsce 25 września 2013 roku.

Allie spędziła cudowne wakacje ze starymi znajomymi, ale musiała wrócić do szkoły, ponieważ nadal grozi jej niebezpieczeństwo. Nathaniel próbuje ją złapać, lecz ona jest sprytniejsza. Starsi uczniowie wracają wcześniej do szkoły, żeby pomóc w remoncie po pożarze. Kiedy zaczyna się rok szkolny szkoła zostaje zapełniona nowymi uczniami, którzy nie są niczego świadomi. Allie zaczyna uczęszczać do Nocnej Szkoły, która zajmuje się samoobroną. Nadal nie wykryto zdrajcy, który chodzi sobie po korytarzu szkoły jakby nigdy nic. Czy uda im się go złapać ?

Moim zdaniem każda kolejna część jest coraz lepsza. Akcja coraz bardziej się rozkręca i wyjaśniają się różne sprawy. Tę książkę można polecić każdemu, kto uwielbia historie związane z prawdziwymi przeżyciami, które mogą sie wydarzyć każdemu z nas.

Karina Dziepak „Nasza Dwójka”



"Niezłomni"

Moją ulubioną a zarazem ostatnią częścią sagi jest książka pt. "Niezłomni". Jej autorką jest C.J. Daugherty. W Polsce została wydana 15 czerwca 2015 roku.

Babcia Allie zostaje postrzelona w wyniku czego umiera na miejscu. Allie wraz z Carterem uciekają z rokowań. Gdy wydaje im się, że są bezpieczni wychodzą z kryjówki. Zostają zaatakowani. Carter uratował Allie w wyniku czego sam zostaje porwany. Odbywa się akcja odbicia Cartera. Wszystko się udało i Carter wrócił cały i zdrowy. W końcu odnaleźli szpiega. Okazało się, że był to nauczyciel biologi, który zachowywał się zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Nathaniel próbował przejąć szkołę, ale razem z Allie doszli do porozumienia. Dziewczyna postanowiła, że będzie konkurować z Nathanielem.

Autorka w tej części rozwiała wszystkie moje wątpliwości dotyczące tej sagi. Są to moje ulubione książki, których na pewno nigdy nie zapomnę. Bardzo wszystkim polecam je przeczytać.

Karina Dziepak „Nasza Dwójka”



"Zbuntowani"

Czwartą częścią sagi, którą przeczytałam jest książa pt. "Zbuntowani". Jej autorką jest C.J. Daugherty. Została ona wydana w Polsce 22 października 2014 roku.

Allie wraz z Rachel wróciły z wakacji wypoczęte i szczęśliwe. Po ataku Nathaniela wszyscy zachowują się bardzo dziwnie, są przestraszeni. Bardzo dużo osób wyjechało ze szkoły. Jest tam teraz więcej strażników niż uczniów. Isabelle oraz Raj Patel postanawiają zwiększyć ochronę, żeby uczniowie czuli się bardziej bezpieczni. Allie jest tak bezradna, że postanawia wziąć udział w rokowaniach pomiędzy jej babcią, a Nathanielem chociaż wie, że to bardzo niebezpieczne i naraża swoje życie.

Autorka coraz bardziej rozkręca fabułę i pojawiają się rozwiązania niektórych tajemniczych wątków. Książka spodoba się osobą, które lubią w niej elementy realizmu.

Karina Dziepak „Nasza Dwójka”



"Zagrożeni"

Oto kolejna część sagi. Tym razem jest to książka pt. "Zagrożeni". Jej autorką jest C.J. Daugherty. Trzecia część w Polsce została wydana 5 lutego 2014 roku.

Szkoła dla Allie stała się drugim domem. I nienawidzi osób, które próbują ją zniszczyć. Jednak stało się to czego najbardziej obawiała się Allie. Nathaniel zaatakował jej najlepszą przyjaciółkę Jo, której niestety nie udało się przeżyć. Allie się załamała i postanowiła uciec z Cimmerii i odszukać mordercę na własną rękę. Dziewczyna w końcu poznała swoją babcię, która okazała się premierem ich kraju. Allie nie kryła zaskoczenia. Chcąc czy nie chcąc musi zgodzić się na jej warunki. Szpiega nadal nie odnaleziono, ale cały czas coś kombinuje. Allie jest w coraz większym niebezpieczeństwie.

Autorka wykazała się jeszcze większą wyobrażnią, która zachęca wszystkich do cztania. Książki są coraz lepsze i więcej ludzi po nie sięga. Tę książę może przeczytać zarówno młodzież jak i osoba dorosła.

Karina Dziepak „Nasza Dwójka”



Recenzja 13 powodów-książka

13 powodów to książka autorstwa Jaya Ashera, która pierwszy raz została wydana w 2007 roku. Jednak swoją sławę i rozgłos zawdzięcza serialowi o tym samym tytule. Wiele fanów serialu lub osób ciekawych fabuły nie lubiących seriali sięgnęli z ciekawością po tą publikacje.

13 powodów jak sam tytuł wskazuje opowiada o 13 powodach dla których Hannah Baker postanowiła odebrać sobie życie. Pewny czas po śmierci Hannah, Clay Jensen dostaje przesyłkę tą przesyłką jest stare pudełko po butach a w nim znajduje się siedem kaset na których Hannah nagrała 13 swoich powodów a każdy z nich to inna osoba do której trafiają kasety. Cała akcja powieści toczy się wkoło samobójstwa Hannah lecz nie jest ona jedyną narratorką książki drugim narratorem jest Clay Jensen. Narracja Hannah jest napisana w ciekawy sposób gdyż jest to jej głos, który Clay słyszy z taśm. W 13 powodach spotkamy się z przemieszaniem czasu i przestrzeni szczególnie jest to uciążliwe w momentach początkowych książki kiedy jeszcze nie zdążyliśmy wyczytać się w fabułę a mamy przemieszaną przeszłość z teraźniejszością, narrację Hannah z narracją Claya. W książce nie zachwyciła mnie jednak Hannah lecz Clay. Jest to cichy, spokojny chłopak, który po przesłuchaniu początkowych nagrań nie może zrozumieć dlaczego właśnie w jego ręcę trafiły te kasety.

Książka jest niesamowicie wciągająca i czyta się ją błyskawicznie. Książka pokazuje jak jedno fałszywe słowo może zepsuć komuś życie i doprowadzić do tragedii. Książka na pewno zachwyci wiele młodych ludzi i po skończeniu lektury da im dużo do myślenia.13 powodów to książka, którą warto przeczytać.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja książki ,,Kłamczucha”

Ostatnio przeczytałam książkę Małgorzaty Musierowicz pt. "Kłamczucha". Główną bohaterką powieści jest piętnastoletnia Aniela, która po spotkaniu z Pawłem Nowickim w którym się zakochuje postanawia kierować się głosem serca, wyjeżdża do Poznania, by być bliżej niego.

Autorka książki porusza ważne problemy dotyczące młodego człowieka takie jak pierwsza miłość, uczucie tak mocne, że wyzwala niesamowite siły.Dorastanie i związane z nim wybory, które w wypadku Anieli opierają się na kłamstwie .Tworzenie silnych więzi rodzinnych i ich rola w życiu młodego człowieka jak również samodzielność z chwilą opuszczenia domu rodziców, którego tak naprawdę główna bohaterka nie musiała opuszczać. Jednak najważniejszym problem utworu jest uczciwość w postępowaniu jakiego Aniela nie posiada szczególnie przykrym faktem jest brak uczciwości głównej bohaterki w stosunku do innych ludzi. Uważa, że kłamstwo popłaca, a cel uświęca środki.Dla niej kłamstwo i cały misterny plan to jedyna droga, by dotrzeć do ukochanego chłopca.

Książka jest napisana lekkim prostym językiem i opowiada o historii zwykłych szarych ludzi. Powieść bardzo mi się podobała jednak historia Anieli wydaje mi się nie rzeczywista i bardzo oparta na wyobraźni autorki. Myślę, że taka sytuacja w zwykłym życiu nie miałaby szansy się wydarzyć. Uważam jednak, że ta fikcyjna opowieść jest pouczająca i każdy młody człowiek powinien ją przeczytać i wyciągnąć z niej wnioski.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”