DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Ania z Zielonego wzgórza Lucy Mound Montgomery

Jest to powieść o 8 letniej dziewczynce Annie Shirley która trafia na Zielone Wzgórze do Maryli i Mateusza Cuthbert .

W pierwszych rozdziałach jest opisane życie Ani gdy byłą mała, a w dalszych opisywały jej życie gdy była nastolatką aż do dorosłej kobiety .Byłą rudą dziewczynką osieroconą i porzuconą przez nieczułą osobę. Ta książka doskonale odwzorowuje moje życie na przykład gdy miała ciężkie chwile w życiu czasami po prostu chciała się wypłakać i porozmawiać z ważnymi dla niej osobami. Diana Barry była jej najlepszą przyjaciółką, pomagała jej w trudnych chwilach, pocieszała. Złożyły sobie uroczystą przysięgę że nie opuszczą się aż do śmierci. Na podstawie książki został wyemitowany film. Główną rolę grała Megan Follows która teraz jest już dorosłą kobietą. Film został nagrany w 1985 roku.

Polecam pooglądać film jak i przeczytać książkę!

Paulina Szczepek „Nasza Dwójka”



Film animowany,,Gru,Dru i Minionki"

Film został wyprodukowany w 2017 roku. Opowiada on o życiu szczęśliwej rodziny gru i minionków wywróconym do góry nogami.

Gru dowiaduje się że ma brata bliźniaka który pragnie się z nim spotkać. Postanawia wybrać się na spotkanie .Dostał list z adresem i wyruszył. Przeżywają tam wiele ciekawych i ekscytujących przygód. O tym co się będzie tam działo dowiecie się gdy pooglądacie ten film.Jest bardzo śmieszny.Najbardziej śmiałam się z minionków gdy wyprawiały różne dziwne rzeczy. Polecam obejrzenie tego filmu 3D ponieważ są lepsze warunki oglądania i polecam też wybranie się do kina.

Ta bajka rozwija wyobraźnię i jest drugą częścią filmu animowanego pod tytułem,,Minionki" który też oglądałam i polecam.

Paulina Szczepek „Nasza Dwójka”



,,Oskar i pani Róża” 

Książka ''Oskar i pani Róża'' autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta opowiada o dziesięcioletnim Oskarze - głównym bohaterze, który umiera na białaczkę.

W ciężkich chwilach wspiera i podtrzymuje go na duchu pani Róża. To właśnie ona wpada na pomysł pisania listów do Pana Boga, a także traktowania jednego dnia jak dziesięciu. ,,Szanowny Pan Bóg’’ staje się coraz bliższy dla Oskara i zwierza mu się ze swoich problemów. Pomimo dość smutnej tematyki choroby, śmierci, książka jest bardzo pogodna, wręcz zabawna. Przepełnia ją optymizm i radość życia. Pomimo dość smutnej tematyki choroby, śmierci, poczucia osamotnienia, książka jest bardzo pogodna, wręcz zabawna. Przepełnia ją optymizm i radość życia.

Tą książkę polecam każdemu niezależnie od wieku, płci , wyznania. Jest bardzo emocjonalna i zachęcam do przeczytania.

Paulina Szczepek „Nasza Dwójka”



,,Chłopiec w pasiastej w pidżamie” - film

Jest to film bardzo piękny, wzruszający i emocjonalny. Pomysłodawcą tego filmu jest John Boyne. Na początku poznajemy małego chłopca o imieniu Bruno, który wraz z rodzicami oraz starszą siostrą mieszka w Berlinie, gdzie ma wszystko – piękny dom, przyjaciół, kochającą rodzinę. Ojciec chłopaka jest niemieckim oficerem, który dostaje awans i jednocześnie rozkaz rozbudowania obozu koncentracyjnego. Chłopiec z tego powodu jest bardzo smutny, ponieważ łączy się to z przeprowadzką na wieś i opuszczeniem kolegów. Chłopcu bardzo ciężko odnaleźć się w nowej sytuacji, jak również przyswojenie nazistowskich ideologii sprawia mu problemy, które wpaja mu wynajęty przez ojca nauczyciel historii. Bruno nie ma przyjaciół, nie ma szkoły, został sam. Któregoś dnia wygląda przez okno pokoju i ujrzał ‘farmę’. W gruncie rzeczy ta farma okazuje się być obozem koncentracyjnym, przez którego ogrodzenie pewnego razu wymyka się Bruno. Tam poznaje Schmula, chłopca ubranego w pasiastą piżamę z wyszytym numerem na piersi.

Jeśli chcecie dowiedzieć się co było dalej sami pooglądajcie ten film. Polecam jeżeli lubicie wzruszające filmy.

Paulina Szczepek „Nasza Dwójka”



,Hobbit”

Powieść tą napisał J.R.R. Tolkien. Jest to książka typu fantasy. Pisarz napisał również trylogię "Władca Pierścieni", która była kontynuacją "Hobbita".

Książka ta mówi nam o przygodach małego hobbita, który niechętnie wyrusza w podróż wraz z krasnoludami i czarodziejem o imieniu Gandalf. Celem ich podróży jest dotarcie do

Samotnej Góry i odzyskanie ukradzionych przez złego smoka bogactw. Podczas wyprawy bohaterowie szli przez Mroczną puszczę, latali na orłach wśród chmur, płynęli w beczkach oraz przeżywali wiele niebezpiecznych i zarazem ciekawych przygód. W czasie podróży spotykali wiele magicznych stworzeń np. elfy, trolle, Gollumy, gobliny.

Lektura była interesująca i przyjemnie się ją czytało, więc zachęcam młodzież i dorosłych do przeczytania jej. Zapewniam, że pozwoli ona Wam oderwać się od rzeczywistości oraz podczas czytania miło spędzić czas.

Paulina Szczepek „Nasza Dwójka”



Harry Potter
J.K.Rowling

Jest to seria ośmiu książęk.N apodtawie tych książęk stworzono filmy.Filmy z serii Harry Potter, tak jak i książki, odniosły potężny sukces na całym świecie.Autorka pisała je od 2001 - 2011 roku. 

Harry Potter i kamień filozoficzny 

Harry Potter i Komnata tajemnic 

Harry Potter i Więzień azkabanu 

Harry Potter i Czara ognia 

Harry Potter i Zakon Feniksa

Harry Potter i Książe półkrwi 

Harry Potter i Insygnia śmierci cz 1 i 2

Jest to historia o pewnym dziecku umierają mu rodzice i trafia w ręcej wujka i ciotki. W jego urodziny przychodzi po niego pewien pan, który zabiera go do Hogwardu aby się uczył magii. Odkrył bowiem , żę umie czarować.Poznaje tam przyjaciół i wrogów.Chcesz się dowiedzieć o jego losach poogląaj lub przeczytaj Harrego Pottera.

Karina Dziepak „Nasza Dwójka”



,,Mały Książę’’

Książka została napisana przez francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupery.Opowiada o podróży Małego Księcia na różne planety w tym Ziemię.

Głównym, a zarazem tytułowym bohaterem bajki, jest Mały Książe, który nadaje jej niesłychanego uroku. Jest on osobą zadającą mnóstwo pytań i dającą sens całości. Szuka on przyjaciół, lecz nie zawsze potrafi ich znaleźć. Opowiadając swoją przygodę z dzieciństwa autor ośmiesza dorosłych jakoby nie mieli wyobraźni, gdyż jego rysunek przedstawiający słonia połkniętego przez węża brali za kapelusz. Na początku jeszcze nie wie, że na Ziemi może znaleźć przyjaciela. Jednak poznaje lisa, który uświadamia mu, że nie jest sam bez przyjaciół na Ziemi i we wszechświecie. W tej książce wyraźnie jest zaznaczona różnica pomiędzy światem dzieci i dorosłych. Jesteśmy przestrzeżeni przez autora, żeby nigdy nie stać się w pełni dorosłym, gdyż wtedy traci się wiele dobrych cech jakimi jest miedzy innymi wyobraźnia.

Polecam tę książkę dla dzieci ponieważ uczy ona jak znaleźć przyjaciół. W większości książka ukazuje miłość, przyjaźń oraz odpowiedzialność Małego Księcia. Zawiera znaczną ilość mądrych stwierdzeń Małego Księcia albo innych bohaterów.

Karina Dziepak „Nasza Dwójka”



Czy wojna jest dla dziewczyn? - wojna widziana oczami dziecka

„ Czy wojna jest dla dziewczyn?” autorstwa Pawła Beręsewicza, to jedna z lepszych książek, które czytałem. Została wydana przez wydawnictwo Literatura w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego. Otrzymała nominację do Nagrody im Kornela Makuszyńskiego oraz wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jest oparta na wspomnieniach dr Elżbiety Łukaszczyk.

Książka opowiada historię małej Eli i jej rodziny, w czasie II wojny światowej. Dziewczynka musi zmierzyć się z wieloma problemami, które w ogóle nie powinny dotykać dzieci. Nagle tata znika, a mama, lekarka, całe dnie spędza w pracy. Bohaterka musi zważać na słowa, uważnie je dobierać a także dochowywać tajemnic, zarówno tych małych jak i tych wielkich

Utwór bardzo wzrusza. To spojrzenie na wojnę widziane oczami dziecka. Czytając książkę sami możemy odpowiedzieć sobie na tytułowe pytanie. Widzimy, że wojna nie jest ani dla dziewczyn, ani dla chłopców, dorosłych czy też starców. Wojna nie jest dla nikogo dobra i zawsze rodzi ból i cierpienie.

Moim zdaniem to naprawdę godna polecenia lektura. Gorąco zachęcam wszystkich, w każdym wieku, do jej przeczytania.

Oskar Mazur kl. 4A

Szkoła Podstawowa Nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi

Redakcja PiSAK



Eric Knight „Lassie, wróć”

Akcja powieści rozgrywa się w Anglii. Głównymi bohaterami to Joe, syn górnika i Lassie, owczarek szkocki.

Autor pokazał niezwykłą przyjaźń psa i człowieka. Lassie kocha chłopca ponad wszystko. Każdego dnia czeka na niego przed szkołą. Ten odpłaca psu również ogromnym oddaniem i miłością.

Gdy jednak sytuacja materialna rodziny pogarsza się zapada decyzja o sprzedaży psa. Nowym właścicielem zostaje książę Rudling, która ma dużą psiarnię. Lassie codziennie ucieka z zamku i czeka przed szkołą na przyjaciela. Nikt nie jest w stanie rozdzielić tej dwójki.

Nadszedł dzień, gdy książę wyjeżdża do Szkocji i zabiera psa ze sobą. Lassie nie może pogodzić się, że nie ma przy nim Joego. Pewnego dnia ucieka, aby wrócić do swojego domu.

W drodze omal nie traci życia. Gdy staje nad brzegiem jeziora wie, że nie zdoła przepłynąć i musi obejść je dookoła. Postrzelona przez pasterzy przez dziewięć dni leżała w krzakach, potem ruszyła w dalszą drogę.

Pewnego razu Joe wyszedł ze szkoły i zobaczył swojego psa. Był w strasznym stanie. Chłopiec wziął przyjaciela na ręce i zaniósł do domu.

Ta piękna opowieść pokazuje ogromną miłość psa i chłopca. Tak wielką, że nie potrafili żyć z dala od siebie. Książkę warto, a nawet trzeba przeczytać.

Dawid Dzięgielewski kl. IV

PSP 5 Kraśnik

„Czytaczek”



Carlo Collodi „Pinokio”

Akcja dzieje się w świecie baśni, w krainie w której wszystko może się zdarzyć. Bohaterem jest pajac Pinokio, mieszkaniec małego, włoskiego miasteczka.

Pinokio został zrobiony z cudownego drewna przez Dżepetta. Staruszek tak bardzo chciał mieć syna, że został jego ojcem. Pajac miał wiele wad. Był kapryśny i ciągle kłamał. Nie szanował innych i bardzo szybko ulegał złym wpływom. Nie chciał pracować, bo uważał, że wszystko mu się należy. Gdy kot i lis postanowili go okraść wierzył w każde ich słowo. Potrafił sprzedać elementarz, który ojciec kupił mu za sprzedany surdut.

Pinokio miał też dobre cechy. Był wrażliwy na cudze nieszczęście, więc łatwo go było oszukać i wykorzystać. Chociaż ulegał różnym pokusom, to jednak miał potem wyrzuty sumienia. Jego nieszczęścia brały się z nieposłuszeństwa. Każde kłamstwo powodowało, że wydłużał mu się nos.

Pinokio postanowił się zmienić, chociaż na początku było mu bardzo trudno. Zrozumiał, że chce mieć normalny dom i tatusia, któremu tak dużo zawdzięcza. Starał się coraz bardziej i zrozumiał, że nie ma nic darmo, a młodzi ludzie nie powinni żebrać, ale pracować na drobne wydatki.

Pajac się zmienił i to sprawiło, że jego marzenia się spełniły. Został zwykłym chłopcem, który miał dom i kochającego ojca.

Książka jest ciekawa i pouczająca. Radzi nam, że trzeba się uczyć, rozumieć innych i słuchać rodziców, bo oni zawsze chcą dla nas jak najlepiej.

Dawid Dzięgielewski kl. IV

PSP 5 Kraśnik

„Czytaczek”