Recenzja Miasto 44-film

Film pt. "Miasto 44" został nakręcony w 2014 roku przez Jana Komasa, który osiem lat szukał funduszy do realizacji swojego filmu. Upór w dążeniu do celu pozwolił mu w 2012 roku rozpocząć castingi do swojej produkcji, które trwały rok gdyż chciał aby w jego filmie zadebiutowali aktorzy nie znani publiczności. Film Komasa to przykład inspiracji trudnymi wydarzeniami z życia naszego kraju jakimi było Powstanie Warszawskie.

Film ten opowiada o losach młodych powstańców, którzy cieszą się życiem by następnie rzucić się w wir walki. To historia o młodych ludziach, których powstanie zaskakuje w chwili początku ich miłości. Historia przedstawiona przez reżysera w bardzo oddany sposób odzwierciedla etapy Powstania Warszawskiego od przygotowań, aż do klęski i kapitulacji stolicy by zakończyć wszystko widokiem współczesnej Warszawy. Reżyser wyposażył swój film w znakomitą obsadę aktorską nie znaną jeszcze publiczności. Stefana Zawadzkiego zagrał Józef Pawłowski. Biedronkę ukazuje nam Zofia Wichłacz, a w rolę Kamy wcieliła się Anna Próchniak. Szczególną uwagę zwracają efekty specjalne oraz efekty slow motion pogłębiające przekaz filmu. Ważną rolę odgrywa także muzyka towarzysząca akcji i wzmagająca napięcie będąca za

Film „Miasto 44” to bardzo drastyczna i brutalna opowieść lecz w bardzo dogłębny sposób ukazuje realia Powstania Warszawskiego. Podczas oglądania tego filmu widz może przeżyć wachlarz emocji od wzruszenia przez obrzydzenie kończąc na zatroskaniu.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja Shrek 2 –film

"Shrek 2" to animowany film, który swoją premierę w Polsce miał 2 lipca 2004 roku. Film ten jest już drugą historią o przygodach zielonego ogra Shreka, jego żony Fiony i jego wiernego kompana, Osła. W tej części do przyjaciół Shreka dołączy bardzo ciekawa i zabawna postać jaką jest Kot w Butach.

Shrek 2 opowiada historię, która dzieję się po ślubie Shreka i Fiony, zostają zaproszenie przez rodziców Fiony, którzy są władcami Zasiedmiogórogrodu na przyjęcie z okazji ich zaślubin aby poznać jej „księcia z bajki”. Sytuacja się komplikuje ponieważ nie mają pojęcia, że ich córka i zięć są zielonymi ogrami wtedy właśnie pojawiają się problemy na drodze młodej pary. Scenarzysta David N. Weiss stworzył wiele zabawnych sytuacji i wprowadził wiele nowych lecz barwnych postaci: Kota w Butach, Matkę chrzestną, jej syna Księcia z Bajki. Shrek 2 posiada jeszcze większą ilość śmiesznych dialogów i dowcipów. Ciekawe losy Shreka sprawiają, że film się nie dłuży nawet przez chwilę. W tej części muzyka jest świetna co potwierdza jej nominacja do Oskara w kategorii Najlepsza Piosenka. W czasie seansu słyszymy, takie hity jak: " I need a hero" Bonnie Tyler oraz "Livin la vida loca" Ricky'ego Martina w wykonaniu Osła i Kota w Butach. Film otrzymał również nominację do Oskara w kategorii Najlepszy Długometrażowy Film Animowany. Na uwagę zasługuję znakomity Polski dubbing w szczególności: J.Stuhr jako Osioł, W.Malajkat jako Kot w Butach i wspaniały Z. Zamachowski jako Shrek. Pewne jest, że „Shreka 2" to produkcja, którą trzeba zobaczyć. Jest to film na pewno różniący się od pierwszej części jednak myślę, że komu przypadła do gustu wcześniejsza część to również nie zawiedzie się i na tej produkcji.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja Mały Książe –film

Dnia 7 sierpnia 2015 roku miał premierę animowany film pt. "Mały Książę" w reżyserii Marka Osborne’a . Film opowiada historię „Małego Księcia” z kart książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego jednak nie dokładnie odtworzona.

Akcja filmu rozgrywa się w rzeczywistości, gdzie "Mały Książę" nie jest powszechnie znaną historią. Mała dziewczynka w czasie swoich wakacji poznaje starego pilota, który opowiada jej historie o pewnym mieszkającym na asteroidzie chłopcu. Szczególnie w filmie podobała mi się postać tej dziewczynki, która zapomniała czym jest wyobraźnia a każdy dzień ma zaplanowany co do sekundy. Dziewczynka jest nie tylko bohaterką lecz również słuchaczką to jej pilot opowiada o małym księciu a dziewczynka bardzo rzeczowo podchodzi do jego opowieści. Z biegiem czasu pilot pozwala zrozumieć jej czym tak naprawdę jest dorosłość, której dziewczynka się boi. Historia w filmie jest podzielona na dwie przenikające się treści, które są wielkim plusem całej produkcji. Dzięki temu zachował ducha oryginału, ale zarazem pokazał "Małego Księcia" z nowej, nieoczekiwanej strony. Cudownie narysowany opowieść została nagrodzona Cezarem dla najlepszego filmu animowanego.

Polecam ten film gdyż przypomina, że każdy był kiedyś dzieckiem. Ukazuje też, że życie rządzi się swoimi własnymi prawami i nie mamy na niego wpływu, choćbyśmy nie wiadomo jak chcieli je kontrolować.Treść daję dużo do myślenia zwłaszcza dorosłym ale również i dzieci znajdą w tej bajce coś dla siebie.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja Most do Terabithii-film 

Film Gabora Csupo - " Most do Terabithii " - jest znakomitą ekranizacją powieści Katherine Paterson. Zarówno dzieło amerykańskiej autorki, jak i jego filmowa adaptacja opowiadają o przyjaźni dwójki dzieci Jessa i Leslie, którzy chcąc odnaleźć swoje miejsce z dala od problemów odkrywają magiczną krainę którą nazywają Terabithią. Są jej władcami, a dostają się do niej za pomocą liny przywiązanej do drzewa nad strumieniem. Spędzają tam każdą wolną chwilę i przeżywają liczne przygody.

Wszystko to sprawia, że film na pierwszy rzut oka może wydawać się niezbyt ambitny jednak starsi widzowie czasu spędzonego w kinie nie pożałują, gdyż pięknie sfilmowany " Most do Terabithii " doskonale bronią się jako pozycja dla kinomanów w każdym wieku. Gabor Csupo doskonale wykorzystał potencjał aktorów Josh Hutcherson – filmowy Jess Aarons, Anna Sophia Robb, którą mogliśmy podziwiać w roli- Leslie Burke. Scenariusz autorstwa David Paterson i Jeff Stockwell jest interesujący. Twórcy stworzyli piękną rozbudowaną opowieść. Mimo to w filmie nie spotka się irytujących, niepotrzebnych "dłużyzn". Jednak film Csupoprzede wszystkim zachwyca pod względem wizualnym. Wszystko jest tu dopracowane - od niesamowitych kostiumów stworzonych przez Barbara Darrag zaczynając - na bajkowej scenografii Roberta Gilliesa kończąc.

Rolę magicznej krainy doskonale "zagrały" plenery Nowej Zelandii. Most do Terabithii ukazuje w sposób równie ważny dziecięcą przyjaźń i dziecięcą wyobraźnię. Dzięki swojej fabule jest bardzo oryginalny dlatego znaleźć film bardzo podobny jest prawie niemożliwe. Myślę, że to obowiązkowa pozycja dla każdej rodziny.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja Zwierzogród –film

Zwierzogród to animowany film wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios. Premiera filmu odbyła się w 2016 roku, a w 2017 zdobyła Oscara w kategorii Najlepszy Animowany Film Długometrażowy.

Główną bohaterką filmu jest Judy Hops pierwszy królik pracujący w policji, wyjeżdża ona do miasta Zwierzogród by tam pełnić swoją służbę. Pewne zdarzenia powodują, że na drodze Judy pojawia się chytry, cwany lis Nick Bajer, który wraz z Judy ma 48 godzin na rozwiązanie bardzo trudnej zagadki kryminalnej. Bajkę tę wyróżnia świeża, inteligentna i nie oklepana fabuła. Wiarygodna tematyka filmu będąca karykaturą naszego życia społecznego wytyka podstawowe wady współczesnego społeczeństwa. Oprócz porządnego humoru i ciekawych postaci "Zwierzogród" to też całkiem sporo spektakularnych scen akcji. Są więc pościgi, brawurowe ucieczki i zagadki do rozwiązania. Film potrafi dostarczyć sporo wrażeń, uczy też i bawi. A to chyba najważniejsze w tego typu produkcjach. Warto wspomnieć, że od strony technicznej jest to jedna z najlepszych animowanych produkcji Disneya od kilku ostatnich lat. Zaletą filmu jest to, że może do siebie przekonać nie tylko najmłodszych, ale i

starszych widzów. Pierwsza grupa otrzyma opowieść o zagadce kryminalnej, która połączyła przyjaźnią dwójkę zwierząt. Dla dorosłych przygotowano kilka scen, które mogą ich rozbawić do łez i sprawić, że cofną się w czasy dzieciństwa.

Podsumowując Zwierzogród pomimo tego, że jest animowaną bajką to opowieść z morałem, który zmusza do refleksji. Myślę, że drugie dno, które jest w tym filmie nie ujdzie uwadze młodszym widzom, jak również tym dorosłym.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja Romeo i Julia - film

„Romeo I Julia” to ekranizacja dramatu Williama Szekspira o tym samym tytule. Film powstał w 2013 roku według scenariusza Juliana Fellowesa i reżysera Carola Carleia.

Film przedstawia nieszczęśliwą miłość dwójki nastolatków, którzy spotkają się na balu maskowym i zakochują się w sobie do szaleństwa. Już następnego dnia pobierają się. Jednak na drodze ich miłości stają ich zwaśnione rody. Fabuła filmu starannie trzyma się dzieła Szekspira co było ogromnym plusem. Dzięki wspaniałej grze aktorskiej widz może przeżyć wachlarz emocji. Dwójka tytułowych bohaterów jest wspaniale dobrana do swoich ról, Julię i Romea wcielili się Hailee Steinfeld i Douglas Booth. Para młodych i urodziwych aktorów z dużą wrażliwością buduje historię pierwszego prawdziwego uczucia. Cała ta piękna i wzruszająca historia genialnie przedstawiona przez reżysera upiększona została znakomitą muzyką przez Abela Korzeniowskiego. Scenografia nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia jednak mimo wszystko nie przeszkadza w odbiorze filmu.

Uważam, że wart obejrzeć tą produkcję ogląda się ją bardzo miło i przyjemnie. Wiele scen naprawdę wyciska łzy. Jest to film, który przybliża współczesnego widza do dzieł Szekspira, które nie jednemu z nas było tak trudno czytać i zrozumieć. Obraz C.Carleia to jedna z najlepszych adaptacji dramatu, jaką było mi dane obejrzeć.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja Korony Królów-serial

Korona Królów to telenowela historyczna emitowana przez telewizję polską od 1 stycznia bieżącego roku. Serial zapowiadany był jako największa produkcja telewizji polskiej od 30 lat. Jego głównym celem ma być edukacja historyczna.

Serial ten opowiada o dziejach Polski za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, o jego uczuciowych rozterkach, o losach jego dworu i podanych a szczególnie o polityce i władcach tamtych czasów. Jednak większość z scen to wymysł reżyserów i scenarzystów. Minusem całego serialu jest przede wszystkim scenografia gdyż większość scen nagrywana jest w trzech pomieszczeniach. Mnóstwo do życzenia pozostawia również język gdyż jest bardzo współczesny co ma duże znaczenie w odbiorze całego serialu. Dużym plusem są kostium, które są odpowiednio dobrane do reali tamtej epoki będące zasługą Elżbieta Radke. Odtwórcy ról z odcinka na odcinek poprawiają swoją grę aktorską. Na uwagę zasługuje postać królowej Jadwigi, w którą wcieliła się Halina Łabonarska. W tyle nie pozostawali również Mateusz Królgrający Kazimierza Wielkiego oraz Marta Bryła debiutująca w roli Królowej Anny. Swój talent aktorski pokazał również Marcin Rogacewicz kreując polskiego odważnego rycerza. Na uznanie zasługuje również muzyka Marcin Przybyłowicza, która wspaniale współgrała z perypetiami bohaterów.

Podsumowując polecam ten serial wszystkim lecz trzeba pamiętać, że nie jest to serial dokumentalny a telenowela historyczna dlatego tez nie możemy oczekiwać dokładnych faktów historycznych. Jeśli jednak chcemy się poczuć klimat tamtej epoki to zachęcam do obejrzenia serialu.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



,, Czarna Pantera”

Film pt. "Czarna pantera" wzbudził we mnie ogromny podziw. Fabuła filmu jest bardzo ciekawa i wciągająca. Ponadto w efekty specjalne w filmie zachęcają do oglądania ze względów estetycznych. Szczególnie podobały mi się sceny walki, które były szybkie i dynamicznie. Ogólnie na filmie nie dało się nudzić, gdyż cały czas coś się działo. Uważam, że aktorzy świetnie odegrali swoje role i doskonale się w nie wczuli. Szczególnie przypadł mi do gustu główny bohater, tytułowa czarna pantera - T'challa, król Wakandy. Bardzo podobał mi się jego charakter i sposób bycia. Gorąco polecam ten film i zachęcam do obejrzenia!

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”



‘’Shrek Forever’’

"Shrek forever" to film animowany. Serię "Shreka" za pewne każdy kojarzy i oglądał przynajmniej jedną z czterech części. Animacje i efekty wizualne trzymały poziom poprzednich części, a nawet były nieco ciekawiej ukazane. Jeżeli chodzi o bohaterów, to głównym bohaterem jak zawsze był Shrek, a antagonistą był mały czarodziej, który zawierał z różnymi postaciami "korzystne" dla nich kontrakty, które tak naprawdę były korzystne tylko dla niego. Przechodząc do fabuły muszę stwierdzić, że była bardzo ciekawa. Ponadto podobały mi się przesłania słynące z filmu, dotyczące doceniania swojego życia. Uważam, że jest to film dla każdego - zarówno dla dzieci, młodzieży, ale także dla dorosłych. Niewątpliwie zmusza do refleksji i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Gorąco polecam ten film.

 Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”



‘’Shrek’’

Akcja filmu rozpoczyna się o opowiadaniu o królewnie Fionie, która czeka w zaklętej wieży na miłość swojego życia, która ją uratuje. Pewien ogr budzący postrach wszystkich ludzi w okolicach nigdy nawet nie przypuszczałby, że to on może być miłością jej życia. Fabuła filmu była ciekawa i wciągająca. Budzi ciekawość w oglądającym, więc ciężko jest się nudzić podczas oglądania.

Postacie zdawały się przyjazne i sympatyczne. W filmie każdy może znaleźć coś dla siebie, jakąś wartość w nim zaznaczoną, np. że nie powinno się kochać kogoś za wygląd, tylko za charakter. Muzyka w filmie bardzo mi sie podobała, jest wpadająca w ucho. Film jest śmieszny i pouczający. Zaciekawi dzieci i dorosłych. Gorąco polecam.

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”