DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Magiczna szkoła Dumbledore’a

Autorką powieści '''' Harry Potter i Kamień Filozoficzny '''' jest J.K. Rowling, a ilustratorką była Mary Grandpre. Przetłumaczył ją na język polski Andrzej Polkowski, wersję okładki opracował Jacek Pietrzyński. Książka należy do gatunku literatury fantastycznej i opowiada o przeróżnych przygodach czarodzieja Harrego Pottera. Abstrakcyjny narrator w ciekawy sposób kreuje świat przedstawiony, opisuje wiele tajemniczych historii w krainie magii i czarów.

Początek akcji rozgrywa się na terenie Anglii, a reszta powieści w szkole dla czarodziejów- Hogwarcie, który znajduje się w nieokreślonej czasoprzestrzeni. Głównym bohaterem jest Harry Potter- syn sławnych czarodziejów, których zamordował czarnoksiężnik Voldemort, a jego naznaczył znakiem w postaci blizny na czole. Harry był drobnym chłopcem. Miał czarne włosy, chudziutką buzię i zielone oczy, a na nosie nosił okulary. Był wychowywany przez ciotkę Petunię i wujka Vernona, z którymi mieszkał w Anglii w ich domu przy Privet Drive 4. Pokój Harry’ego mieścił się w małej komórce, był ciasny i zakurzony. Przez dziesięć lat zamykano tam młodego zakompleksionego chłopca. W jedenaste urodziny Harry otrzymuje jednak tajemniczy list i z początkiem roku szkolnego zaczyna naukę w Hogwarcie. Zaprzyjaźnia się z gajowym Hagridem. Chłopiec zawsze może na niego liczyć, podobnie jak Rona – czarodzieja z Hogwartu. Ten przyjacielski krąg dopełnia Hermiona – ambitna dziewczyna, która stała się najlepszą koleżanką Harry’ego. Dzięki swym przyjaciołom Harry pokonał wiele kryzysowych sytuacji, bez tej trójki nie dokonałby tak wiele. W szkole magii odkrywa tajemnicę swojego dzieciństwa. Tam też uczy się magii i czarów, tam uczy się, jak być dobrym człowiekiem i dobrym czarodziejem.

Uważam, że warto przeczytać tę książkę, która jest pełna przygód, czarów i niespodzianek. Niecodzienna szkoła Dumbledore’a odkrywa przed czytelnikiem wiele tajemnic. Czytając tę powieść, możemy przenieść się w zaczarowany świat, poznać młodych adeptów sztuki czarodziejskiej, odrywając się od szarej codzienności.

Patrycja Fular



Czy „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to książka, która powinna zaleźć się w kanonie lektur obowiązkowych?

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to powieść fantastyczna, której autorką jest J.K Rowling. Książka napisana jest językiem bardzo przystępnym, zrozumiałym dla młodzieży. Powieść zdobyła sławę nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale w każdym zakątku świata.

Ponieważ nie jestem fanką książek, na początku przeraziła mnie jej obszerność. Ku memu wielkiemu zdziwieniu okazało się jednak, że przeczytanie pierwszego rozdziału nie było męczarnią. Nie przeżywałam katuszy, śledząc losy głównego bohatera i jego przyjaciół. Chciałam czytać stronę, za stroną, żeby rozwiązać zagadkę powieści – odkryć tajemnicę Kamienia Filozoficznego. Wartka akcja to nie jedyny atut tej książki. Jej niewątpliwą zaletą jest też kreacja głównego bohatera – Harry’ego Pottera, młodego czarodzieja. Jego rodzice umarli, kiedy był niemowlakiem. Jedyna rodzina, która mu została to siostra jego mamy. To właśnie u niej zamieszkał po śmierci swoich rodziców. Harry miał dużo niesamowitych przygód. Jedną z nich była lekcja latania na miotle. On jako pierwszy nauczył się latać. Kiedy przyjechał do szkoły magii od razu nawiązał przyjaźń z dwojgiem dzieci - Hermioną Granger o Ronem Wesley’em. Oni zawsze go wspierali, pomagali mu w każdej sytuacji i wspólnie pokonywali wszystkie przeszkody napotkane w Hogwarcie

Tę książkę polecam wszystkim tym, którzy zmuszają się do przeczytania szkolnych lektur, by przekonali się, że ciekawe powieści dla dzieci naprawdę istnieją. Myślę, że pierwszy tom o przygodach sympatycznego czarodzieja - „Harry Potter i Kamień Filozoficzny powinien znaleźć się w kanonie lektur szkolnych.

Zuzanna Zdan



Recenzja powieści pt. „Szatan z siódmej klasy”

Powieść „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego zawiera wątek detektywistyczny. Książka opisuje zmagania Adama Cisowskiego z tajemniczą „bejgolską” rzeczywistością. To właśnie we wsi Bejgoła rozgrywają się wydarzenia, o których opowiada abstrakcyjny narrator. Kreacja świata przedstawionego oparta jest na ścieraniu się dwóch światów. Jak w bajce pojawia się tu dobro i zło. Cisowski stoi po jasnej stronie. Jego przeciwnikami są groźni złodzieje, pragnący odnaleźć ukryty skarb. Kto z nich wygra? Czy dobro zawsze zwycięża zło? Aby się o tym przekonać, należy koniecznie przeczytać powieść Makuszyńskiego.

Patryk Bednarek 



„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

Uwielbiasz czytać książki? Czy fascynuje cię magia? Kochasz wspaniałe i ekscytujące momenty? Jeżeli odpowiedziałeś trzy razy tak, powieść J. K. Rowling pt. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest dla ciebie!

Książka zaczyna się dosyć nudno , czym nie zachęca do jej przeczytania. Mamy tu dość nieciekawy opis życia rodziny Dursley’ów. Ich byt jest monotonny, codziennie robią to samo: pracują, rozpieszczają Dudleya itd.

Pewnej nocy zjawia się pod domem omawianej rodziny pewien człowiek, który zostawia u nich tytułowego bohatera, Harry’ego. Chłopiec dorasta z nimi, lecz nie jest traktowany najlepiej. Dobrze jest tu zilustrowana niechęć do osoby słabszej. Harry jest popychadłem, nikt się z nim nie przyjaźni. Dokucza mu samotność i musi sobie z tym jakoś radzić. Pochodzi z rodziny czarodziejów, jednak Dursley’owie nienawidzą rodzin magów, w tym samego Harrego, dlatego nigdy o nim nie myślą i nie przejmują się nim. W końcu przychodzi ciekawszy moment książki, mianowicie Harry jedzie do szkoły magii- Hogwartu. Czy da sobie tam radę? Czy znajdzie tam przyjaciół?

Akcja książki rozgrywa się w XX wieku, w Londynie. Opisane miasto nie wydaje się być stare, wręcz przeciwnie, jest na obecne czasy bardzo nowoczesne i realistyczne. Obok tego świata realnego istnieje świat magii, świat tajemniczy i niezwykły. Granicę tych dwóch światów stanowi barierka między peronem zwykłym a numerem dziewięć i trzy czwarte.

Powieść ta pokazuje moc miłości i przyjaźni. Bez takich uczuć bohaterowie nie dokonaliby czynów, które w pojedynkę są niemożliwe do wykonania. Postacie z tej lektury są niezwykle dobrze wykreowane, świadczyć o tym może np. poziom intelektualny najpopularniejszego bohatera; nie był prymusem, wręcz przeciwnie, był bardzo przeciętnym uczniem, a mimo to wzbudza wielką sympatię odbiorcy.

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to z pozoru długa, monotonna książka, jednak po jej przeczytaniu mamy odmienne o niej zdanie. Bardzo spodobała mi się w niej kreacja szkoły magii oraz bohaterów. Polecam serdecznie wszystkim; dzieciom i dorosłym. To niewątpliwie jedna z tych książek, po które warto sięgnąć, aby przeżyć niesamowitą przygodę.

Patryk Klimek



,,Księga Pomysłów każde dziecko to potrafi - krok po kroku''

Księga pomysłów to idealny pomysł na deszczowe dni spędzane w domu. Wydało ją wydawnictwo Buchman. Zawiera kilka rozdziałów, w których są pomysły na każdą porę roku i diy z koralików. Niektóre ozdoby są łatwiejsze inne trudniejsze, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Moje ulubione dekoracje to kotek z skarpetki, papierowe ozdoby z wiszącymi z nogami i szyszkowa choinka z koralikami. Ułatwieniem w wykonaniu ozdób sa dokładne instrukcje, które w tym pomagają.

Polecam tą książkę szczególnie na deszczowe dni zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Julia Biroś kl.4 SP

redakcja ,,The voice of students''




Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”

Jako jedną z lektur w tym roku przeczytałam książkę pod tytułem ,,Chłopcy z Placu Broni". Książka jest ciekawa, dobra na szkolną lekturę ze względu na jej pouczającą i trochę wzruszającą treść.

Książka opowiada o grupce chłopców z Budapesztu. Nazywali się: Nemeczek, Czonakosz, Gereb, Czele, Kolnay, Barabasz, Weiss, Rychter, Lesik oraz ich przywódca Boka. Siedzibę i miejsce do gry mieli na placu, stąd też tytuł książki. Ich wrogiem były Czerwone Koszule prowadzone przez niejakiego Feriego Acza. Chłopcy wybierali się na wyprawy do Ogrodu Botanicznego, gdzie mieściła się siedziba przeciwników. Raz, w czasie takiej właśnie ekspedycji, Nemeczek zaziębił się, ponieważ wykąpał się w zimnym stawie. Ostateczna bitwa między rywalizującymi o miejsce zabaw drużynami rozegrała się na placu, ponieważ to właśnie o niego chodziło. Wygrany przejmował miejsce obok tartaku dla siebie.... Chłopcy przejęli się walką, ponieważ bardzo kochali plac. Boka wymyślił niezwykle mądrą strategię, kazał zrobić bomby piaskowe i kryjówki, co dawało bardzo dużą szansę na oczekiwaną wygraną. Na bitwie stawili się i dzielnie walczyli wszyscy, oprócz Nemeczka, który jeszcze bardziej się rozchorował. Opracowana przez Bokę taktyka przynosiła skutek przez większość bitwy... Potem jednak Czerwoni nabrali nowych sił do walki. Zapewne wygraliby, gdyby nie jeden mały, niespodziewany ..... Nemeczek. Chory i obolały jakąś nadludzką siłą pokonał samego wodza Czerwonych, a Plac pozostał w rękach Chłopców. Jednak z małym Nemeczkiem było gorzej i gorzej. Jeszcze tego samego dnia .... zmarł. Odznaczył się takim poświęceniem dla Placu, jakiego nikt nigdy nie pokazał. Niestety okazało się że na próżno .... Plac .... ukochany plac został zrównany, a na jego miejscu znalazła się kamienica. Mały Nemeczek odszedł na próżno ....

Książka była ciekawa. Opisywała różne przygody - zarówno śmieszne, jak i takie takie, że tylko czekało się, co stanie się dalej. Koniec na pewno wzruszył niejedną osobę. Ta książka nadaje się bardzo na lekturę, ponieważ jest bardzo pouczająca i ma morał. Naprawdę warto ją przeczytać :)

Julia Gładyś kl. 5b

Szkoła Podstawowa nr 48 w Szczecinie

„Pogodniak Szkolny”




,,Między życiem a życiem"

Czy nie zastanawialiście się czasem jak by to było mieć drugie życie? Dwa razy przeżywać dzieciństwo, dwa razy doświadczać młodości, dwa razy dorastać, a może nawet dwa razy się zakochać? Żyć tu i tam, ze świadomością że tylko Ty posiadasz taką możliwość. Ale wiedzieć że, za żadne skarby, nie wolno Ci wyjawić swojego sekretu, bo może to mieć przykre konsekwencje . Dar czy przekleństwo? Przekonajcie się...

Osiemnastoletnia Sabine zmaga się właśnie z takimi problemami. Gdy tylko wybije północ, dziewczyna zaczyna dzień od nowa, z nową rodziną, nowymi przyjaciółmi i nowymi problemami.

Z jednej strony cudowne życie, w Wellesley, Sabine ma wszystko czego sobie zapragnie. Drogie ciuchy, imponujące przyjaciółki, wysokie stopnie w szkole i chłopaka którego wszyscy jej zazdroszczą. Z drugiej strony szara rzeczywistość. Roxbury, Sabine jest typową buntowniczką. Wyrazisty strój, ostry makijaż i przyjaciele, którzy nie cieszą się zbyt dużą sympatią ze strony rodziców dziewczyny. Życie w dwóch światach to ogromny ciężar, a ciągłe przeskoki stają się coraz bardziej męczące. Niestety Sabine nie ma wpływu na to co się z nią dzieje, a ciągłe przeskoki z jednej rzeczywistości do drugiej sprawiają jej ogromne trudności. Dziewczyna pragnie żyć, ale nie tak jak teraz. Marzy jej się normalne życie, w jednej rzeczywistości. Choć każda z jej tożsamości jest inna, to są pewne rzeczy które się nie zmieniają. Gdy Sabine choruje, skaleczy się, bądź zmieni coś w swoim wyglądzie zewnętrznym, zmiany są momentalnie widoczne w obu rzeczywistościach. Po skończeniu osiemnastu lat wszystko się jednak zmienia, Sabine odkrywa że ma możliwość wyboru. Zakończyć jedno życie aby żyć w drugim. Aby podjąć ostateczny krok, dziewczyna musi najpierw zdobyć niezbędne informacje, które potwierdzą jej przypuszczenia. Niespodziewanie na jej drodze w Roxbury pojawia się Ethan, który całkowicie niweczy jej plany.

Które życie wybierze? Jak wiele będzie musiała poświęcić? Czy zdecyduje się na ostateczny krok? 

Gdy dziewczyna, zakochuje się w Ethanie odkrywa, że chce żyć, żyć razem z nim. Lecz jednak gdy chłopak od kilku dni się nie pojawia, Sabine zaczyna podejrzewać, że chłopka nie chce z nią być. Kiedy do Sabine dociera wieść, że jej ukochany zmarł, postanawia jednak zakończyć swój żywot. Nie może pogodzić się z tym, że ona ma dwa życia a Ethan wcale. Sabine postanawia żyć jak nie dla samej siebie do dla chłopaka który ją kochał.

Ale może nie tylko ona może żyć w dwóch rzeczywistościach? Przekonuje się tego gdy spotyka Ethana w Wellesley, może jednak jej życie nie jest bez sensu?

Maria Suchcicka




"November 9"

Colleen Hoover to pisarka, którą bardzo podziwiam. Jej arcydzieła za każdym razem mnie zadziwiają. Jedną z najnowszych jej książek to "November 9". Z niecierpliwością czekałam na pojawienie się tej książki na półkach w ksiegarniach.

Dla Fallon i Bena 9 listopada jest dniem, który najchętniej wymazaliby z kalendarza. Dwa lata po tragedii i bolesnych przeżyciach ich drogi się krzyżują. Gdy dzień dobiega końca i Fallon ma wsiąść do samolotu, który wylatuje do Nowego Jorku, Ben wpada na szalony pomysł by spotykali się co roku o tej samej godzinie i w tym samym miejscu. A żeby było ciekawiej w każdy inny dzień nie będą się ze sobą kontaktować. Od teraz 9 listopad staje się dniem, na który czekają z utęsknieniem.

Czy los zdradzi prawdę, która się kryje pomiedzy tą dwójką? Ta historia dwóch osób naprawdę potrafi złapac za serce. Ciekawi was, jak zakończy sie historia Bena i Fallon czy będą szczęśliwi? Dowiecie się jedynie czytając tą książke. Serdecznie polecam.

Natalia Wróbel Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 w im. Stanisława Lema Szczecinie




"Zapasy z życiem"

Eric Emmanuel Schmitt to francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof. Osobiście muszę przyznac, że z jego arcydzieł lubię tylko "Zapasy z życia" oraz "Oskar i pani Róża".

Jun to główny bohater książki "Zapasy z życiem". Jest osobą negatywnie nastawioną do życia. Chłopak uciekł z domu, gdzie czuł się niekochany i nierozumiany przez matkę. Mieszka i handluje na ulicach Tokio w Japonii. Gdy pewnego dnia podchodzi do niego starzec i mówi mu, że "widzi w nim grubego gościa", sytuacja staje się trudna do zrozumienia, jednak dzięki tym słowom zmienia się życie Juna. Nastolatek zaczyna odkrywać w sobie siłę, wierzyć w swoje możliwości, a w jego sercu pojawia się miłość.

Dzięki tej powieści dowiedziałam się jak ważne jest wierzenie w drugą osobę i dopingowanie w potrzebie. Niewiarygodne jest to jak człowiek może pomóc drugiemu człowiekowi. Ile może dać szczęście dwóm osobom. Serdecznie zapraszam do zajrzenia tej książki i rozmyślenia o swoim życiu. Czy może kiedyś pomogliście komuś kto był w potrzebie?

Natalia Wróbel Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 w im. Stanisława Lema Szczecinie




"Niebezpieczne kłamstwa"

Becca Fitzpatrick debiutowała na rynku wydawniczym serią "Szeptem", którą również polecam, jednak bardzej zainteresowała mnie jej ksiązka "Niebezpieczne kłamstwa".

Opowiada o dziewczynie, która ze względu na przestępstwo, gdzie była świadkiem musi zacząc życ od nowa, a o wcześniejszym życiu całkowicie zapomnieć. Estella, a tak właściwie Stella została objęta programem ochrony świadków i wysłana do miasteczka znajdującego się na drugim końcu świata. Siedemnastolatka ma wyrzuty sumienia, że w nowym miejscu musi wszystkich oszukiwac tak aby nikt się nie domyślił, że to robi. W miasteczku rodzą się nowe znajomosci oraz uczucia, których nie jest pewna. Czy dziewczyna może zaufać mu? A może będzie żałowac jakichkolwiek decyzji.

"Niebezpieczne kłamstwa" to książka, do której wraca się z uśmiechem. Pomimo tego ile musiała przejśc główna bohaterka historia nastolatki ma sens. Zachęcam do sięgnięcia po arcydzieło pisarki, jak i do innych utworów Beccii.

Natalia Wróbel Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 w im. Stanisława Lema Szczecinie