DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Maybe someday" 

Colleen Hoover jest jedną z moich ulubionych pisarek. Gdy dowiedziałam się, że wyszła kolejna książka tej autorki "Maybe someday" od razu wiedziałam, że książka koniecznie musi się znaleźć na mojej półce. Ale czy książka jest, aby na pewno dobra żeby ją polecić?

Zaczęło się nienadzwyczajnie: on dzień w dzień ćwiczył swoje kompozycje na balkonie, ona po drugiej stronie dziedzińca, wymyślała teksty do melodii granej przez chłopaka. On nie miał weny - do niej przychodziła z łatwością. Tak narodziła się znajomość pomiędzy tą dwójką. Spowodowało to, że z przyjaźni narodziło się coś więcej. Jednak nie jest to historia, w której dwoje ludzi może byc szczęśliwych bez pozostawiania za sobą żadnych ofiar.

Bardzo odważnie pokazana jest tutaj rzeczywistość: codzienność to nie tylko proza życia i działania o określonej wartości: dobre czy złe. To też walka z samym sobą, zwłaszcza jeśli znienacka pojawia się ktoś, kto w jednej chwili potrafi przebudować poukładane na pozór życie. Tutaj radość przeplata się z cierpieniem, moralność z pożądaniem. Zdrada psychiczna boli tutaj tak, jak zdrada fizyczna, a granice się zacierają.

"Maybe someday" to książka, której nie chciałoby się kończyć, ale jest tak wciągająca, że z jednej chwili na kolejną zostaje mniej stron do przeczytania. Może nie jest to powieść idealna, ale z pewnością jest bardzo dobra. Bardzo zachęcam do sięgnięcia tej książki jako iż można wywnioskować, że w życiu nie jest tak pięknie jak w bajce chociaż zawsze są dodatki kolorów.

Natalia Wróbel Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 w im. Stanisława Lema Szczecinie




"Gol!"

Można pomyśleć, że książka o piłce nożnej mogłaby zainteresować jedynie fanów futbolu. Choć powieść Roberta Rigby'ego praktycznie opiera się na najpopularniejszej dyscyplinie sportowej na świecie to równie ważne są wątki poboczne dotyczące marzeń oraz relacji pomiędzy rodziną. Dlatego też warto nazywać książkę "Gol!" książką wartościową.

Santiago Munez to młody Meksykanin, który uwielbia grac w piłkę nożną. Posiada wielki talent, jednak żyje w ubogiej rodzinie i nie ma szans na jakąkolwiek karierę. Gdy przypadkiem zostaje zauważony na jednym z meczów przez Glena Foy'a, życie chłopaka zaczyna się odmieniać. Były piłkarz pomaga Santiagowi dostać się do drużyny Newcastle United. Za swym marzeniem przemierza pół świata. Pomimo spotykających go nieszczęść, nastolatek nie poddaje się i walczy do ubiegłego.

Jeśli ciekawi was jak zakończy się przygoda głównego bohatera powieści "Gol!" Roberta Rigby'ego, koniecznie zachęcam was do sięgniecia tej lektury. Warto zobaczyc, że nie należy się poddawac w realizowaniu marzeń, jeśli czegoś się chcę naprawdę mocno może to byc wykonalne.

Natalia Wróbel Kl. 3D

Gimnazjum nr 12 w im. Stanisława Lema Szczecinie




" W 80 dni dookoła świata"

Przedstawiam Wam książkę, którą chciałbym polecić do przeczytania, pt: " W 80 dni dookoła świata". Autorem powieści jest Juliusz Verne. Akcja tej książki rozpoczyna się w XIX wieku, podczas rewolucji przemysłowej w roku 1872. Fileas Fogg jest głównym bohaterem tej powieści. Chodził do klubu " Reforma " i z partnerami grał w grę WIST. Podczas gry, ktoś wspomniał, że w gazecie " Morning Chronicle " dokonano obliczenia czasu potrzebnego do okrążenia ziemi. Miało to być 80 dni. Pan Fogg stwierdził, że jest to możliwe do wykonania. Pozostali członkowie klubu niedowierzali w jego słowa. W ten sposób doszło do zakładu o dużą sumę pieniędzy. Bohater oznajmił, że jest w stanie pojawić się w klubie dokładnie za 80 dni od momentu zakładu. Uczestnicy zakładu przystali na warunki, w tym momencie rozpoczęła się jego największa i najbardziej zwariowana przygoda. Podczas podróży pan Fogg odwiedza różne wielkie kraje i miasta. Przeżywa także wiele ciekawych przygód ze swoim lokajem i przypadkowo napotkanymi ludźmi. Miał okazję poruszać się różnymi środkami lokomocji takimi jak pociąg, parostatek, statek żaglowy.

Najważniejsze w całej powieści jest to, że nikt nie wierzył w jego wyczyn, ale pan Fogg był tak zdeterminowanym człowiekiem żadnym przygód, że udowodnił wszystkim, iż jego misja okrążenie świata jest możliwa w 80 dni. Książka jest ciekawa, wciągająca oraz godna polecenia zawiera wiele informacji o świecie.

Dominik Gicala, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Dziewczynka z Szóstego Księżyca

Główna bohaterka, Nina, jest uczennicą piątej klasy, mieszka w Madrycie u swoich cioć. Jej rodzice pracują w Moskwie, więc nie widuje ich zbyt często. Na prawej dłoni ma znamię w kształcie gwiazdy, identycznie jak jej ukochany dziadek Misza, wielki alchemik z Wenecji. Czy to znak przeznaczenia? O tym dowiecie się już sami, czytając tę serię książek. Ja mogę tylko dopowiedzieć, że w tej serii jest 6 tomów: „Dziewczynka z Szóstego Księżyca”, „Nina i tajemnica ósmej nuty”, „Nina i klątwa Pierzastego Węża”, „Nina i Tajemne Oko Atlantydy”, „Nina i Złota Liczba” oraz „Nina i moc Absinthium”. Czytałam tylko pierwszy tom, ale z pewnością zabiorę się do następnych części, jestem naprawdę ciekawa, jak to wszystko dalej się potoczy. Myślę, że autorka świetnie wymyśliła tytuły. Nie wiem skąd Moony Witcher, brała takie pomysłowe określenia. Świetnie nadawała tytuły niezależnie, czy były nimi nazwane zwierzęta, rośliny albo miejsca.

Nina bardzo przypadła mi do gustu jako bohaterka książki, jej przygody również były urzekające. Uważam jednak, że Nina powinna być troszkę starsza. Takie przygody jak na taki wiek to stanowczo za dużo. Seria o przygodach Niny jest przeznaczona dla młodszych czytelników. Z pewnością jednak niejeden starszy z radością chwyci za tę książkę. Jednym słowem jest to świetna i wciągająca lektura.

Oliwia Kotowska, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Karolcia”

„Karolcia” to książka autorstwa Marii Kruger. Wersja, którą ja przeczytałam, wydana została przez wydawnictwo Siedmiogród w 2008 roku. Książka ta, została po raz pierwszy wydana w 1949 roku.

Jest to książka dla dzieci. Opowiada o przygodach dziewczynki o imieniu Karolcia, która w trakcie przeprowadzki, w szparze w podłodze, znajduje mały, błękitny koralik. Zabiera go ze sobą i nie jest na początku świadoma, że jest on wyjątkowy i czarodziejski. Dzięki temu, że koralik spełnia jej życzenia, przeżywa razem z nowo poznanym Piotrem wiele przygód. Przygód, dla normalnych ludzi wręcz niemożliwych. Dzieci zwykle robią rzeczy dla nich przyjemne, ale ratują też park przez zamknięciem, a na koniec, gdy korali blednie, spełniają marzenia wszystkich swoich przyjaciół.

Książka ta, to przede wszystkim duża dawka humoru, przygody i fantastyki. Dla pokolenia moich rodziców, to wspomnienie, jak się kiedyś spędzało wolny czas i wakacje bez telewizora i smart fonów. Dla mojego pokolenia to nauka, bo widzę, że skakanka, lalka czy huśtawka, była na wagę złota. Choć przygody Karolci i Piotra są wręcz niemożliwe do wyobrażenia, książka wciąga i dobrze się ją czyta. W mojej wersji było dużo obrazków, co zwiększyło moje zainteresowanie.

Katarzyna Blicharczyk



Gol!” Robert Rigby

Książka pt. „Gol!” to jedno z opowiadań pisarza Roberta RIgby’ego. Akcja książki rozgrywa się w czasach współczesnych w miastach takich jak Los Angeles w czy też Londynie.

Głównym bohaterem tego utworu jest Santiago, młody meksykanin, który przeniósł się wraz z rodziną do Los Angeles. Chłopak wychowuje się w biedzie, dlatego też jest zmuszony pomagać ojcu w pracy. Nie wiadomo co stało się z matką bohatera, jednak w pełni zastępuje ją babcia Mercedes. W wolnych chwilach, których niewiele w życiu bohatera, Santiago gra w piłkę nożną. Jest zawodnikiem biednego, prowizorycznego klubu. Santiago marzy by zostać zawodowym piłkarzem, jednak wie, że w jego sytuacji jest to niemal niemożliwe. Pewnego dnia, podczas jednego z klubowych meczów, Santiago zostaje zauważony przez brytyjskiego trenera piłki nożnej. Mężczyzna jest pod wrażeniem umiejętności chłopca i składa mu propozycję przybycia do Anglii i dołączenia do jego klubu. Santiago jest podekscytowany szansą jaką dostał i cierpliwie zbiera pieniądze na bilet do Londynu. W końcu bohaterowi udaje się zebrać całą sumę i samotnie przeprawia się przez ocean. Na miejscu czeka na niego miejsce w Newcastle United. By udowodnić swoją wartość i umiejętności Santiago musi pokonać wiele trudności.

Książka „Gol!” jest idealnym przykładem walki o marzenia i swoją przyszłość. Utwór ten zasłużył na specjalne miejsce na mojej półce. Jeżeli lubisz motywujące, życiowe książki, koniecznie przeczytaj „Gol!”.

Mateusz Zwierzchowski kl. 3D

Gimnazjum 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




„Misery” Stephen King

„Misery” to powieść autorstwa Stephena King’a wydana w 1987 roku. Jest to niewątpliwie jedno z największych dzieł tego autora.

„Misery” opisuje losy amerykańskiego pisarza romansów, Paul’a Sheldon’a,  który w wyniku wypadku samochodowego, trafia pod opiekę Annie Wilkes. Annie okazuje się być wielką fanką bohatera. Kobieta opiekuje się pisarzem i pomaga mu dojść do zdrowia po wypadku. Annie jest zafascynowana twórczością Paul’a. Mężczyzna nie podziela entuzjazmu swojej wybawicielki. Kobieta wydaje mu się dziwna i niebezpieczna. Jak się później okazuje, intuicja bohatera go nie myli. Annie wchodzi w posiadanie najnowszej książki Paul’a i gdy dowiaduje się, że pisarz uśmiercił w powieści jej ulubioną bohaterkę, więzi mężczyznę i każe mu napisać książkę, która się jej spodoba. Paul dostaje od kobiety maszynę do pisania, lecz nie ma najmniejszej ochoty pisać książki i być uwięzionym w domu Annie. Próba ucieczki mężczyzny kończy się niepowodzeniem. Kobieta przyłapuje bohatera i dla pewności, łamie mu nogi. Mężczyzna jest zrozpaczony. Wie, że właśnie rozgrywa się walka o jego życie i musi czym prędzej wydostać się z niewoli chorej umysłowo fanki.

„Misery” to niewątpliwie książka dla ludzi o mocnych nerwach. Stephen King przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu i zaciekawieniu. Warto dodać, że w 1990 roku ukazała się ekranizacja tego bestsellera, a sama odtwórczyni roli Annie, otrzymała Oscara.

Mateusz Zwierzchowski kl. 3D

Gimnazjum 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




 "Stary człowiek i morze"

Jakiś czas temu miałem okazję przeczytać książkę pt. „Stary człowiek i morze” autorstwa Ernesta Hemingway’a. W moje ręce trafiła ta książka jako lektura szkolna.

Utwór „Stary człowiek i morze” opowiada o losach kubańskiego rybaka imieniem Santiago. Żyje on skromnie w rybackiej wiosce a jego jedynym przyjacielem jest młody chłopiec o imieniu Manolin. Santiago pomimo podeszłego wieku co dzień wyrusza swą łodzią by złowić rybę. Starzec przez innych mieszkańców wioski jest nazywany pechowcem, gdyż przez wiele tygodni nie złowił ani jednej ryby. Mężczyzna nie przejmuje się zbytnio plotkami na jego temat i cierpliwie czeka na dobry połów. W końcu mężczyzna natrafia na ogromnego marlina i bez zwłoki rusza za nim w pościg. Santiago goni rybę przez kilka dni. Jest zmęczony, głodny i spragniony jednak wciąż się nie poddaje. Starzec czeka na odpowiedni moment i zadaje rybie ostateczny cios. Później jest zmuszony także bronić zdobyczy przed rekinami.

„Stary człowiek i morze” jest dla mnie motywacją. Historia Santiago pokazuje, że warto się nie poddawać i należy dążyć do celu pomimo przeciwności losu. Gorąco polecam ten utwór każdemu młodemu człowiekowi.

Mateusz Zwierzchowski kl. 3D

Gimnazjum 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie 




„Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”  J.R.R. Tolkien

  „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”  to kultowa powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena, a zarazem pierwsza część trylogii. Na podstawie serii powieści Tolkiena, zatytułowanej „Władca Pierścieni” nakręcono ekranizacje w reżyserii Petera Jacksona. Zarówno trylogia filmowa jak i książkowa, odniosły ogromny sukces.

  Powieść ta opowiada o losach hobbita imieniem Frodo. Bohater ten wchodzi w posiadanie magicznego pierścienia. Jak się później okazuje, pierścień ten jest bardzo potężny, a także niebezpieczny. Z pomocą przyjaciół oraz czarodzieja Gandalfa, Frodo dociera do Rivendell, gdzie dowiaduje się, że pierścień musi zostać zniszczony w górze przeznaczenia. Zostaje wyznaczona drużyna, w skład której wchodzą ludzie, elf, krasnolud, hobbici, a także sam Gandalf. Nie do końca świadomy niebezpieczeństwa Frodo wyrusza wraz z drużyną by zniszczyć pierścień. Po drodze drużyna przeżywa wiele przygód oraz doświadcza wielu niebezpieczeństw. Uczestnicy wyprawy zaprzyjaźniają się ze sobą. W pewnym momencie wyprawy, cała kompania zostaje podzielona. Od tej pory Frodo podąża do góry przeznaczenia jedynie ze swoim przyjacielem, hobbitem Samem. Bohaterowie doświadczają wielu trudności, zwiedzają świat i walczą o swoje życie.

  „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”  to jedna z lepszych książek jakie czytałem. Jestem zafascynowany zupełnie książką, a także adaptacją filmową. W utworze opisana została siła przyjaźni i wiary w siebie. Gorąco zachęcam do przeczytania tej powieści wszystkich wielbicieli wciągających powieści na dłuższą chwilę.

Mateusz Zwierzchowski kl. 3D

Gimnazjum 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie 




,,Dziennik cwaniaczka- Rodzic rządzi''

Dziennik cwaniaczka- Rodzic rządzi to pierwsza część z serii Dziennik cwaniaczka. Napisała i zilustrowała ją Jeff Kinney, a wydało ją wydawnictwo Nasza Księgarnia. Opowiada o nastoletnim Gregu Heffleyu i jego śmiesznych wakacjach i tajemnicach. On nie chce o tym rozmawiać,  ale wszystko wyda się w swoim czasie przez jego dziennik. Ja mam do tej do książki wielki sentyment i polecam ją wszystkim, którzy lubią czytać, a szczególnie tym, którzy nie lubią!

Julia Biroś kl.4 SP

redakcja ,,The voice of students''