DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Recenzja Harry Potter i przeklęte dziecko-książka

Kolejna historia o przygodach Harry’ego Pottera nieco różni się od swoich poprzedniczek. Jest to dwuczęściowa sztuka teatralna napisana prze Jacka Thorne’a na podstawie historii autorstwa J.K.Rowling, wiele osób zainteresowanych było tą historią ja również i nie mogłam się jej doczekać.

Jacka Thorne’a w " Harry Potter i przeklęte dziecko " prezentuje świat magii w zupełnie innych barwach niż dotychczas. Zmienia się klimat książki. Książka opowiada historię, która dzieje się 19 lat po wydarzeniach z ostatniej części ("Harry Potter i Insygnia Śmierci"). Harry Potter pracuje w Ministerstwie Magii, a jego syn, Albus Severus Potter uczy się w szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Harry wciąż zmaga się z powracającymi widmami przeszłości, a jego syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem. Dzięki temu, że jest to dramat czyta się go o bardzo szybko. Historia w wielu momentach zaskakuje. Jednak osoby, które oczekują kolejnej powieści o przygodach Harrego Pottera i jego przyjaciół mogą być bardzo zaskoczeni. Książka bazuje na scenariuszu sztuki teatralnej o tym samym tytule, której premiera odbyła się 30 lipca w londyńskim Palace Theatre.

To zdecydowanie książka, którą warto przeczytać. W niektórych momentach zapiera dech w piersiach, a w innych pozwala nam na wzruszenie się. Zdecydowanie różni się od poprzednich. Minusem jest jednak fakt, iż nie możemy poznać uczuć i myśli bohaterów. Książka wciąga, a jej niepowtarzalny klimat pozwoli nam oderwać się choć na parę godzin od ponurej rzeczywistości.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja Krzyżacy-książka

Moją pierwszą lekturą w gimnazjum była książka pt. „Krzyżacy” napisana przez polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. ”Krzyżacy” to powieść historyczna w której uwaga skupia się na rycerzu Zbyszku, jego miłości do kobiety i ojczyzny. Na drugim planie stoi konflikt Polski z Zakonem Krzyżackim. Lektura jest bardzo różnorodna - czasem, budzi irytacje, a jeszcze innym razem po prostu nudzi.

Moim zdanie akcja tocząca się w powieści opowiada o bardzo ciekawych dziejach w historii Polski. Jednak Sienkiewicz nie wykorzystał tak dużego potencjału, jaki drzemał w tej

historii. Opowieść o losach średniowiecznych rycerzy, ich miłosnych rozterek i walki z Zakonem Krzyżackim to naprawdę materiał na genialną książkę której autor nie potrafił odzwierciedlić. Głównymi bohaterami książki są Zbyszko z Bogdańca młody rycerz i jego stryj Maćko. Głównym wątkiem są miłosne perypetie Zbyszka od, których cały ciąg wydarzeń się zaczyna. Mogę stwierdzić, że „Krzyżacy” to nie tylko powieść historyczna, ale również przygodowa jednak pomimo tak licznych przygód jakie przeżywają główni bohaterowi Sienkiewicz opisuje tą historię w zbyt rozciągły sposób bardzo długie opisy to dla mnie największy minus tej książki. Moim zdaniem minusem książki był również archaiczny język, który utrudniał mi czytanie. Pomimo tego, że opowieść ta zawiera wiele wątków i przygód nie zaciekawiła mnie i wielu momentach mnie nudziła.

Podsumowując uważam, że „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza oceniam jako nieciekawe i myślę, że osoby, które nie przeczytały i nie przeczytają tego dzieła wiele nie stracą.

Wiktoria Jatczyszyn „Nasza Dwójka”



Recenzja Balladyna-książka

Ostatnio przeczytałam dramat Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Główną bohaterką jest tytułowa Balladyna, która dąży do zdobycia celu jakim jest władza w myśl zasady po trupach do celu.

Autor dramatu ukazuje jak zaślepiające jest dążenie do osiągnięcia własnego celu. Balladyna jest przykładem właśnie takiej osoby zaślepionej i gdy widzi możliwość polepszenia swojego życia nie myśląc ani chwili zabija swoją siostrę, ta sytuacja to początek zbrodni jakie Balladyna dopiero popełni. Juliusz Słowacki stworzył dramat na zasadzie kontrastu Alina jest usposobienie dobra natomiast Balladyna usposobieniem zła. W świecie stworzonym przez autora od początku czytania mamy wrażenie, że zwycięża zło jednak pozytywnie zaskoczeniem jest moment kiedy jednak zwycięża dobro. Przykry jest jednak fakt, że tak wiele osób musi zginąć by zaspokoić chore ambicje Balladyny. W dramacie Słowackiego liczne są elementy legendarne i anachroniczne, misternie wplecione w wątki fantastyczne i baśniowe dlatego możemy podzielić bohaterów na realistycznych i fantastycznych.

Pomimo tego że dramat jest pisany z myślą wystawienia na scenę uważam jednak, że warto go przeczytać gdyż w dogłębny sposób ukazuje o ponadczasowych rzeczach i nadal jego wymowa jest aktualna. Mam nadzieję, że każdy człowiek, który przeczyta ten dramat wyciągnie z niego odpowiednie życiowe wnioski.

Wiktoria Jatczyszyn



‘’Oskar i pani Róża’’

Książka pt. " Oskar i pani Róża" możemy zaliczyć do powiastek filozoficznych. Jest to książka zarówno dla dzieci jak i dorosłych, która porusza poważne tematy tabu, takie jak np. śmierć. Uważam, że jest to powieść warta do przeczytania przez każdego chociaż raz w życiu, ponieważ zmusza ona do refleksji. W wielkim skrócie książka opowiada o 10 dniach życia młodego Oskara, który jest nieuleczalnie chory na białaczkę i zostało mu właśnie 10 dni życia wg lekarzy. Chłopiec lekko załamany bez chęci do życia spotyka jednak na swojej drodze wolontariuszkę - ciocię Różę, która zmienia jego spojrzenie na świat. Książka naprawdę jest "mądra", zmuszająca do namysłu nad własnym życiem. Gorąco polecam.

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”



‘’Mały Książę’’

Książka pt. "Mały Książę" jest zaliczana do powiastek filozoficznych, czyli książek które zmuszają czytelnika do refleksji. Opowiada ona o przygodach tytułowego bohatera, który opuszcza swoją planetę B-612 w poszukiwaniu wolności i przyjaciela. Książka jest uniwersalna - może czytać ją zarówno dorosły i coś z niej wynieść, jak i dziecko. Poruszane są w niej tematy miłości, przyjaźni, wolności, świat dzieci styka się ze światem dorosłym, obrazując nam niezwykły kontrast. To porównanie potrafi uzmysłowić bardziej dojrzałym czytelnikom to, czego oni nie zauważają. Gorąco polecam!

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”



‘’Igrzyska Śmierci’’ – książka

‘’Igrzyska Śmierci’’ są książka bardzo obszerną i bogatą w treść, a ilość stron może zniechęcić czytelnika, jednak po przejściu paru pierwszych rozdziałów nie można się od niej oderwać! Opowiada ona o przygodach Katniss Everdeen, która zostaje wysłana na śmiertelnie niebezpieczne Głodowe Igrzyska, w których bierze udział kilkudziesięciu uczestników, a na końcu przeżywa tylko jeden z nich. Zostaje tam wysłana z chłopakiem ze swojego dystryktu - Peetą, z którym dla celów zyskowych udaje, że jest w związku. Jednak ich sztuczne uczucie w końcu przeradza się w prawdziwą miłość. Książka jest emocjonująca, bardzo ciekawa. Praktycznie nie ma w niej rozdziału, który byłby nudzący, a prawdziwie ciekawa część zaczyna się gdy Katniss wchodzi na arenę. Książka porusza kwestie odwagi, temat miłości, przyjaźni, życiowych decyzji. Gorąco polecam!

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”



‘’Złoty most’’

" Złoty Most " to druga część trylogii przygód podróżniczki w czasie. Książka jest naprawdę obszerna jeżeli chodzi o treść i ilość stron, ale jest również bardzo wciągająca! Przyznam, że pierwsze rozdziały były lekko nużące, jednak w momencie w którym główna bohaterka - Anna udała się do przeszłości, to nie mogłam się oderwać! Książka potrafi tak wciągnąć, że dosłownie traci się poczucie czasu. Historia jest pełna zwrotów akcji, które budzą niepewność czytelnika. Jeżeli lubisz historie przygodowe z dosyć wyraźnym wątkiem miłosnym, to ta książka jest właśnie dla ciebie!

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”



‘’Magiczna gondola’’

"Magiczna gondola" to pierwsza książka z trylogii Evy Völler, której kontynuacją jest "Złoty most" i "Ukryta brama". Pierwsze rozdziały książki są dosyć spokojne, bez jakiejś dynamicznej akcji, ale mimo tego nie są nużące, a dosyć przyjemne. Książka jest opowiadaniem dosyć obszernym w treść, ale bardzo ciekawym. Prawdziwa akcja i przygody zaczynają się gdy Anna nieoczekiwanie przenosi się w czasie do Wenecji sprzed kilkuset lat! O tym że ona jest przybyszem z przyszłości wie Sebastian - podróżnik w czasie. Dalsze losy bohaterów zbliżają ich do siebie, tworząc cudowny wątek romantyczny! Jest to książka o przygodach i miłości, bardzo przyjemna do czytania. Polecam!

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”



‘’Ukryta brama’’

"Ukryta brama" to ostatnia część trylogii przygód podróżników w czasie Anny i Sebastiana, która rozgrywa się w Londynie. Nasza para zakochanych już dwukrotnie uratowała świat dzięki integrowaniu w przeszłość, jednak tym razem sprawa jest poważniejsza niż kiedykolwiek. Podobnie jak w poprzednich częściach, prawdziwa akcja i interesująca część historii rozpoczyna się wraz z podróżą w przeszłość. Uważam, że wątek romantyczny w tej części jest wyjątkowo mocno zaznaczony, więc jeżeli ktoś lubi taki gatunek to zachęcam do przeczytania! Oczywiście wzrasta romantyka, ale nie tylko - również i przygody w książce są bardzo ciekawe! Całość jest obszerna treściowo, jednak potrafi wciągnąć i czytelnik przewraca kartkę za kartką z wielką przyjemnością. Gorąco polecam!

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”



‘’Love Factor’’

"Love Factor" to książka o młodej dziewczynie, która udaje się do swego rodzaju telewizyjnego talent-show, w którym uczestnicy głównie śpiewają. Na castingu przechodzi do kolejnego etapu i ma spore szanse na wygraną. Wbrew pozorom książka nie jest tylko o pokonywaniu własnych słabości. W trakcie jej przygody pojawia się miłość - chłopcy (a nawet mężczyźni), którzy zawracają naszej utalentowanej bohaterce w głowie. Książka nie jest zbyt obszerna treściwo, ilość stron nie przytłacza. Czytanie jest przyjemnie, a sama fabuła jest wciągająca i interesująca. Zaznaczam, że książka opowiada głównie o nastoletniej miłości. Gorąco polecam!

Wiktoria Bałaj „Nasza Dwójka”