DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Skąpiec", Molier

„Chciweintrygi Skąpca” Książka Moliera pt. „Skąpiec” odpowiada o człowieku imieniem Harpagon,który pragnie powiększenia swojego dorobku przez co traci rodzinę. Akcjanajprawdopodobniej toczy się w siedemnastowiecznym Paryżu, w domu głównegobohatera. Sześćdziesięcioletni wdowiec nie patrzy na uczucia swoich bliskich,lecz za wszelką cenę chce poszerzyć swój majątek, nie wiedząc na co wydazgromadzone pieniądze. Autor przez swoje dzieło chciał pokazać, jak pieniądzeniszczą życie człowieka oraz wszystko ma jego drodze. W krótkim czasie stająsię one najważniejsze. Ani przed Molierem, ani po nim nikt tak genialnie nieukazał tej wady ludzkiej. Pisarz zebrał w książce różne przejawy tej manii, ododrażających kłótni, po śmieszne sceny. Mimo, iż w książce nie ma zbyt dużoilustracji. A poza okładką nic nie jest pokolorowane, warto ją przeczytać,ponieważ jest ciekawa i pouczająca. Polecam! 

Klaudia Jucha
ZS w Odrzykoniu
gazetka "Lider"




„Łysek z pokładu Idy”, Gustaw Morcinek

Czy „Łysek z pokładu Idy” możezaciekawić młodego czytelnika? Sądzę,że tak. Tę nowelę Gustaw Morcinek napisał w 1933 roku. Książka opowiada o ciężkiejpracy zwierząt i górników na początku dwudziestego wieku. Na uwagę zasługujekreacja głównego bohatera. Jest nim koń – tytułowy Łysek, który wraz zprzyjacielem Kubokiem odkrywa przed czytelnikiem tajemnice górniczego fachu.

Książkabardzo mi się podobała. Ciekawa historia wzruszy każdego czytelnika. Tęopowieść o wielkiej przyjaźni i poświęceniu naprawdę warto przeczytać.

Kacper Krzczuk
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




Chłopcy z Placu Broni”, F. Molnar 

Mała ojczyzna – Plac Broni

Książkępt. „Chłopcy z Placu Broni” F. Molnar napisał w 1906 roku. Tekst jest aktualnydo dziś. Akcja powieści rozgrywa się w miejskiej przestrzeni – w Budapeszcie. Autorstworzył ciekawe i barwne sylwetki chłopców z dwóch przeciwnych obozów. Chłopcyz Placu Broni z przywódcą Boką na czele kontra Czerwone Koszule z wodzem FeriAczem. Młodzi ludzie walczą o teren – Prac Broni. Tytułowa przestrzeń stanowiich małą ojczyznę, miejsce spotkań i zabaw, której nie chcą oddać bez walki.Głównym bohaterem powieści jest Ernest Nemeczek, drobny szeregowiec, którydowiódł, że odwaga, przyjaźń, oddanie i poświęcenie to wartości uniwersalne iponadczasowe…

Wydarzeniaopisywane w powieści węgierskiego pisarza dotyczą końca dziewiętnastego wieku.Czytelnik nie znajdzie tu  laptopów,komputerów smartfonów, tabletów i innych ciekawych wynalazków przełomu XXi  XXI wieku. Zafascynuje go jednakpostawa młodych ludzi, innych niż znudzona współczesna młodzież, której niczegonie brakuje…

Kacper Krzczuk
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, J. K. Rowling

Świat magii i czarów

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”to pierwszy tom serii, która stała się światowym bestsellerem. Ciekawą książkęz gatunku fantasy napisała angielska pisarka J. K. Rowling. Powieść po razpierwszy ukazała się w Polsce w 2000 r.

Główną postacią jest tytułowy Harry Potter.  W dniu swoich jedenastych urodzin dowiadujesię, że jest czarodziejem. Otrzymuje tajemniczy list, który odmienia jego całedotychczasowe życie…

Szybkie zwroty akcji, tajemnica, ciekawakonstrukcja bohaterów – to wszystko zadecydowało o tak wielkim sukcesiepowieści. Mnie też się ta książka podobała. Niesamowicie „wciągająca” historia,przy której nie można się nudzić! Adresowana jest do młodszych i starszychczytelników, którzy chcą przenieść się do magicznego świata czarów i magii.Czytając, nie można się od niej oderwać…

Julia Zemirek
SP nr 17 w Tychach
gazetka"Matmomania"



„Jak ukraść księżyc”, Pierre Coffin i Kyle Bald

Żółte stwory i banany

„Minionki” to trzecia komediowa częśćanimowanego filmu o żółtych stworkach, które kochają banany. Sequel „Jak ukraśćksiężyc” został wyreżyserowany przez Francuza - Pierre’a Coffina i Kyle Balda.  Śmieszna opowieść o tytułowych Minionkach,które wyruszają w naszpikowaną przygodami podróż. Kevin, Stuart i Bob uczestniczą w zabawnych i pełnychgrozy wydarzeniach…

Warto je śledzić uważnie. Film napewno rozbawi młodszych i starszych widzów. Według mnie ciekawa propozycja nanudne dni.

Julia Zemirek
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Magiczne Drzewo. Cień smoka”, Andrzej Maleszki

Czy jeden przedmiot może odwrócićskutki nieprzewidzianych czynów?

Zdecydowanietak. Dowodzi tego najnowsza książka Andrzeja Maleszki, jednego znajpopularniejszych autorów książek adresowanych do młodego czytelnika. „MagiczneDrzewo. Cień smoka” to ciekawa powieść fantastyczna. Pełno tu ciekawych zdarzeńi niesamowitych zwrotów akcji. Główni bohaterowie Kuki, Gabi oraz Blubelszukają magicznego przedmiotu. Jego odnalezienie nie jest jednak takie proste…

„Cieńsmoka” to szósta książka Andrzeja Maleszki z cyklu „Magiczne Drzewo”. Wedługmnie najlepsza. Uczy, że przyjaźń i wiara w siebie to ważne wartości w życiukażdego młodego człowieka. Przeczytałem ją z zapartym tchem i wiem, że wartopolecić ją innym.

Oskar Skorupski
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"



„Chłopiec, który wiedział, czegochce”, Yvette Żółtowska-Darska

Ronaldo,tej postaci chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Wielu autorów o nim pisało.Gazety wciąż przybliżają jego barwny życiorys, ale biografia zredagowana przezYvette Żółtowską-Darską stała się jedną z najbardziej popularnych książek o życiusławnego piłkarza Christiana Ronaldo.

Opisywanaprzez autorkę postać od najmłodszych lat trenowała piłkę nożną. Była ona pasjąmałego Portugalczyka i jedynym pomysłem na życie, który trzeba było realizowaćpomimo przeciwności losu…

 „Ronaldo” to książka o żelaznej woli, sile ideterminacji w drodze na sam szczyt sławy. To ciekawy obraz niezwykłego talentui wielkich osiągnięć okupionych ciężką pracą. Ciekawa biografia wielkiegopiłkarza zafascynuje nie tylko fanów futbolu. Barwny, ale jednocześnie prostyjęzyk i ciekawe historie oparte na faktach zachwycą każdego czytelnika bezwzględu na wiek.

Oskar Skorupski
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




"Pamiętniki nastolatki. Julia", Beaty Andrzejczuk

Kilka słów o tym, że nastolatki teżmiewają problemy.

„JuliaI” to ósma już książka z serii Beaty Andrzejczuk „Pamiętnik nastolatki”.Opowiada historię tytułowej Julii – uczennicy pierwszej klasy gimnazjum.Dziewczyna zakochuje się bez pamięci w niesamowitym chłopaku, gdy nagle nadrodze ku szczęściu pojawia się niespodziewana choroba… Książka ma formępamiętnika, toteż czyta się ją bardzo łatwo i przyjemnie. Ciekawie zbudowanapostać głównej bohaterki, z którą czytelnik się utożsamia. Powieść idealna dlanastolatek!

Paulina Kasia
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Akademia pana Kleksa”, Jan Brzechwa

Czy „Akademia pana Kleksa” jestatrakcyjna dla młodego czytelnika w XXI wieku?

Wartosię o tym przekonać, czytając książkę jednego z najwybitniejszych polskichpoetów. Jana Brzechwy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać… Autor powieści,choć urodził się pod koniec XIX wieku, napisał powieść, która unosi się ponadczasem i przestrzenią.  „Akademia panaKleksa” to fantastyczna książka dla dzieci. Opowiada o dwunastoletnim AdasiuNiezgódce, który trafia do tytułowej akademii mieszczącej się przy smacznejulicy Czekoladowej. Razem z innymi chłopcami i niesamowitym opiekunem – panemKleksem przeżywa wiele ciekawych przygód. Naprawdę warto się zachłysnąć tymbaśniowym światem i oddać ciekawej lekturze. Pierwsza część przygód charyzmatycznego nauczyciela podoba mi sięnajbardziej. Obfituje w wiele intrygujących, zabawnych i niesamowicie ciekawychwydarzeń…

JuliaColik
SPnr 17 w Tychach
gazetka"Matmomania"




"Bracia Lwie Serce", Astrid Lindgren

Czy powieść Astrid Lindgren trącimyszką?

„BraciaLwie Serce" to książka przygodowa, napisana przez znaną szwedzką pisarkę –Astrid Lindgren, a wydana w 1973 roku. Akcja rozgrywa się w świecierzeczywistym oraz fantastycznej krainie Nangijali. Bohaterami są dwaj bracia –Karol Lew i Jonatan Lew. Pierwszy jest bardzo chory i mizerny, drugi natomiastpiękny i dzielny. Jeden z nich umiera i przenosi się do cudownej rajskiejkrainy. Wkrótce ich drogi się krzyżują… Dzieci spotyka wiele ciekawych przygód,które warto przeżyć wraz z nimi. Zachwyciłam się tym utworem. Urzekły mnieciekawe wydarzenia oraz niesamowita więź łącząca głównych bohaterów. Myślę, żeniejeden młody człowiek żyjący w XXI wieku powinien przeczytać tę powieść, byprzekonać się jak uniwersalne i ważne są takie słowa jak: MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ,UCZCIWOŚĆ, EMPATIA I WIARA.

Julia Colik
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"