DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"STARY CZŁOWIEK I MORZE",ERNEST HEMINGWAY

"Staryczłowiek i morze" to powieść  ErnestaHemingwaya, za którą otrzymał on nagrodę Nobla. Powieść zaczyna się odcharakterystyki głównego bohatera tej powieści Santiago. Jest nim , jak samtytuł wskazuje stary człowiek, zniszczony ciężką pracą łowienia ryb na morzu ipracą i słońcem meksykańskiego Golfsztromu. Ostatni niecały kwartał roku byłdla niego szczególnie niekorzystny, nie złowił bowiem żadnej ryby. Z tego topowodu rodzice jego wspomagającego chłopca Manolina , zakazali mu wypływać wmorze z tym starym człowiekiem.

Santiagowypłynął sam w morze. Lubił morze i żyjące w nim stworzenia, mimo że musiał jezabijać. Następnie zarzucił przynęty na ryby. Zawsze kiedy wypływał w morzesam, mówił do siebie, by zabić samotność. W pewnej chwili stwierdził po drganiuprzynęty,  że próbuje ją połknąć jakiśduży merlin, kiedy to się stało, Santiago stwierdził ,że była to bardzo wielkaryba, zaczęła ona holować łódź. Po wielogodzinnych trudach walki z merlinem,Santiago odczuwał  zarówno swą starośćjak i  samotność. Kiedy marlin wynurzyłsię Santiago ujrzał wspaniały okaz, jakiego dotąd nie widział. Mimo osłabienia,i głodu postanowił  go złowić. Staryczłowiek czuł, że opuszczają go siły, już po dotychczas poniesionychtrudach.  Dla zyskania większej siłyzjadł latającą rybę, ale czuł się coraz gorzej. Ryba po wynurzeniu się, zaczęłajuż po raz kolejny okrążać łódź. Rybak mimo ,że czuł się słabo postanowił, zawszelką cenę nie dać za wygraną. Postanowił zabić rybę nawet za cenę gdyby miałzapłacić życiem. Czuł że ryba odczuwa to samo do niego , co on do niej w tejsprawiedliwej walce o życie. Harpunem ugodził słabnącą rybę, zabijając ją.Przywiązał ją do łodzi tak by umożliwić swobodne jej holowanie do brzegu, którerozpoczął przeżywając chwile osłabienia. I wtedy to pierwszy rekin zaatakowałrybę, odgryzając jej kawał mięsa. Santiago zabił go harpunem.

Wnastępstwie tego rekiny zaatakowały, dwa z nich zabił Santiago, ale wyczerpałjuż wszystkie zapasy broni .Kiedy nastąpił ponowny atak rekinów i byłprzekonany że w takiej sytuacji nie obroni resztek marlina. Kiedy ponownierekina zaatakowały, do bólu wyczerpany Santiago miał świadomość bezcelowości dalszejwalki, ale bił rekiny czym miał pod ręka, w końcu zorientował się ,że ustąpiły,bo już nic z merlina nie pozostało.

Sumująccałość utworu, którego nie można  nieprzeczytać , kwitując tę  powieść, jakocałokształt zmagań Santiago, jego własnymi słowami: „Człowiekamożna zniszczyć, ale nie pokonać” . podobnie jak w polskiej noweliH.Sienkiewicza ”Latarnik”, a i przeżyciach obozowych ludzi drugiej wojnyświatowej. 

Michał Potrzyszcz
Gimnazjum nr 4 w Rumi 
Gazetka "Ogryzek"




"IMIĘRÓŻY", UMBERTO ECO

„Imię Róży”, to powieść  kryminalna Umberto Eco, której akcja mamiejsce w pierwszej połowie XIV wieku w jakimś włoskim opactwie benedyktynów wciągu jednego tygodnia. Gdzie dochodzi do szeregu nieszczęść. Bohaterami tejpowieści są franciszkanin Wilhelm z Baskerville i jego uczeń Adso z Melku, wktórego relacji napisana jest powieść. Obaj oni przybywają do opactwa by wziąćudział w dyskusji na temat ubóstwa Jezusa. Jako że franciszkanie zmierzali doodbudowy cnót zakonu.  Niemniej Wilhelmstwierdza ,że w klasztorach walczy się o wpływy, a opaci mają kontakty zwładzami świeckimi, a bunt przeciw władzy wyraża się nawoływaniem do ubóstwa,stąd zorganizowaniem takiej debaty.

Następnego dnia znaleziono ciało mnicha - Aldemusa,na którym nie stwierdzono żadnych ran. Wkrótce po tym ginie druga i trzeciaosoba w opactwie. Franciszkanin stara się dojść prawdy śledząc wszystkie śladymogące rozwiązać te morderstwa. Jednakże każdorazowo, kiedy prosił o wstęp dobiblioteki, spotykał się z odmową, co stało się wielce wymowne ,jako że śladyzbrodni najwyraźniej prowadziły do biblioteki a szczególnie w niej Apokalipsyświętego Jana.

Nie ulegało wątpliwości, że morderstwa miały pewienzwiązek z jakąś księgą z tej biblioteki. W tym samym czasie kiedy Wilhelmstopniowo dochodzi do rozwiązania okrutnych morderstw ,księgi która zabija,kiedy  stwierdza,  że ofiary mordów miały czarne palce od przewracania stron księgi nasyconejzabójczą trucizną, śliniąc je  dlałatwiejszego przewracania stron,  jegotowarzysz odkrywa inną straszną prawdę dowiadując się od napotkanej dziewczyny,że świadczyła ona zakazane usługi mnichom za odpady  jedzenia z opactwa dla głodującej wioski.

Wszystko to w tym samym czasie kiedy Wilhelmznajduje tajemnicze przejście do biblioteki, które umożliwiło mu rozwiązaniezagadki morderstw. Kłopotów w opactwie nie koniec …. jeśli jesteścieciekawi jak potoczą się losy bohaterów zachęcam do lektury.Tym bardziej, że w powieści znajdziemy także filozoficzne rozważania natemat rożnych rodzajów dobra i zła, pytania o sens życia, które to pytaniekażdy z nas prędzej czy później rozważa. I zpewnością można w tej powieści znaleźć na nie odpowiedz.

Michał Potrzyszcz
Gimnazjum nr 4 w Rumi 
Gazetka "Ogryzek"




"Mistrz i Małgorzata",Michał Bułhakow

‘Mistrzi Małgorzata’, to powieść napisana przez Michała Bułhakowa na temat  osób wymienionych w jej tytule.  Autor w książce swej przedstawia rządząceświatem Moskwy w zestawieniu kłamstwa i prawdy. Historia z Piłatem umywającymręce jest wielce wymowna i już nie tylko epizodem dawnej historii a  ciągle nadal aktualne w obecnejrzeczywistości, z jednej strony jako oczyszczenie się ze zła, z drugiej pełnejobłudy premedytacji działania. Akcja tej powieści widziana jest z pozycjiobserwującego zdarzenia w Moskwie w ciągu kilku dni  w trzech wydarzeniach, jednym z nich będącprzedstawieniem losów Piłata, jak gdyby nadal, odbywa on nieprzerwaną karę ,rozpamiętując swoją decyzję, mimo żeto nie on, a Sanhredyn, instytucja religijna skazała go na śmierć, ale odPiłata zależało uwolnienie skazanego od tej kary, czego, jak wiadomo  tego nie uczynił, pozostawiając go zwyrzutami sumienia, czego dowodem było jego umycie rąk, jako wyrazoczekiwania  wybaczenia .

Bohaterówswej powieści dzieli autor na realnych i fantastycznych z Wolanem i jegokilkoma towarzyszami w tym Behemotem, biblijnym potworem, wszyscy oni posiadająniezwykłe, nadprzyrodzone umiejętności i są wplątane w niesamowite wydarzenia.Natomiast sam Mistrz i Małgorzata, związani wielkim uczuciem, kojarzą się zpostaciami ‘Fausta ‘ W. Goethego. To za ich przyczyną poznajemy moskiewskąrzeczywistość i wątki  fantastyczne ibiblijne, skupiając się głównie na przedstawieniu moskiewskiej rzeczywistości,w tym jej zarówno społecznych, jak i ekonomicznych i kulturalnych wypaczeń,wiodących do zniszczenia podstaw ich wartości.

Towszystko osiągnięte dzięki systemowi zniewalającego człowieka egzystującegodzięki kłamstwu i zniewoleniu umysłu człowieka, bardzo podobnym do tego cowyraża Czesław Miłosz w swym Umyśle zniewolonym wprowadzając w nim nie Wolandaa Ketmana, by zabezpieczyć się przed dyskryminacją. Poprzedzające treśćpowieści motto  zaczerpnięte z  ‘Fausta’ odpowiadające na pytanie

…  kim jesteś?

„ -Jam częścią tej siły,która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czynić dobro.”

Tak przedstawione motto wyraża dwoistośćdiabelskiej natury, trudnej do jej rozdzielenia, jednoznacznego rozdzielenia,tak więc spotkanie Dobra ze Złem, penetrowane przez diabła, ma w tym utworzezdegradowanej moskiewskiej j rzeczywistości Bułhakowa, głębokie uzasadnienie. Czymożna zignorować czytania takiej ponadczasowej książki stulecia?

Michał Potrzyszcz
Gimnazjum nr 4 w Rumi 
Gazetka "Ogryzek"



„DŻUMA”, ALBERT CAMUS

„Dżuma”to utwór zapisany przez Alberta Camusa tuż po zakończeniu drugiej wojnyświatowej, to jego osobiste doświadczenia związane  z tymokresem czasu, jako szerzenie się zła i walki człowieka z nim i przybierającąróżne  postacie w zależności od jegoumiejętności i wrażliwości, przyjmując odpowiednią postawę. Dżuma jako powieśćparaboliczna, ponadczasowa posługuje się uogólnieniami. Charakter narratorapowierzył autor doktorowi Bernardowi Rieux, który odegrał w tym utworze ważnąrolę z racji swego zawodu.

Wpowieści tej bohaterowie przyjmują różne postawy od neutralnej do aktywnegoprzeciwdziałania złu, ucieczki przed nim a nawet do korzystania z  niego do wzbogacenia się. Różna jest ichmotywacja postępowania, w zależności od ducha wychowania, jako po prostu od dobrze wypełniających swe obowiązki, do unikania kary bożej. Postawa doktora Rieux  jest widziane jako egzystencjalna, podobniejak samego autora powieści. Również różna jest interpretacja zła w „Dżumie”,przez jednych jako zrządzenie losu, przez innych , jako karę bożą.  Te ostatnie będąc wynikiem solidarności zcierpiącymi.

Wtransie wypadków poszkodowani często weryfikują swoje postawy, dobrym przykłademtego jest Ojciec Paneloux, pierwsze kazanie jego, obfite w kazuistykę, brzmigroźnie , interpretując dżumę, jako karę za grzechy. W drugim kazaniu porzucaformę  ‘ wy’ zwracając się do wiernychprzyjmuje formę  ‘my’, w ten sposóbsolidaryzując się z nimi, odrzucając poprzednią jego postawę wyalienowania sięod nich, staje się jednym z nich, służąc - swoiste ‘primus inter parus’ z historii okrągłego stołu okresu królaArtura.

Wpowieści swej Camus wyszczególnia podstawowe obowiązki, które człowiek winienwypełniać, nawet w sytuacji poczucia jej beznadziejności. Toksiążka rzadkich standardów, której treść trzeba znać by zachować właściwąpostawę kiedy znajdziemy się w sytuacji wydającej się bez wyjścia.

MichałPotrzyszcz
Gimnazjumnr 4 w Rumi 
Gazetka "Ogryzek"



"Pandemonium", Lauren Oliver

"Pandemonium" Laurena Olivera to jedna znajlepszych książek, które przeczytałam. Książka wydana 28 lutego 2012roku. 

Lena Halowey podejmuje się przekroczenia granicy, ponieważdowiedziała się, że jej bliscy okłamywali ją odnośnie śmierci matki. Niewszystko jednak idzie po jej myśli. Gdy trafia poza granice cywilizacji jestranna i wykończona. Powinien być z nią Alex ale idzie sama. Dziewczyna nie wiegdzie iść, ale wie, że musi uciekać. Ma ona świadomość, że jej ukochany jestjuż w niebie i gdy dochodzi o granic wytrzymałości pada na ziemie i wie, że jejmęczarnia zaraz się skończy i znów ujrzy Alexa. Gdy otwiera oczy widzi pewnąosobę, lecz nie trwa to długo, ponieważ traci przytomność. Lena trafia doGłuszy. Osoby zamieszkujące to miejsce nie zgadzają się z polityką władz.Dziewczyna postanawia dołączyć do grupy, której zadaniem jest przeciwstawieniesie tym, którzy ich ograniczają. 

Nie spodziewałam się, że ta książka okaże sie tak fantastycznąi pełną napięcia powieścią. Bardzo podobał mi się fakt, iż pisarka postanowiłaprzenosić akcję z ' Teraz ' do ' Wtedy ' i na odwrót.

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka "Ogryzek"




„Przygody Tomka Sawyera”, Mark Twain  

 Przedmiotem mojej recenzji jest książka pt. „Przygody Tomka Sawyera”.Napisana została przez Marka Twaina. Głównym bohaterem jest Tomek Sawyer. Ma onprzyjaciół: Hucka Finna i Joe Harpera.

Mieszkają w St. Petersburg w StanachZjednoczonych. Ta oto trójka ma na koncie liczne występki i przeżywa liczneprzygody. Książka ta była chwilami bardzo nużąca, wręcz zdawało się jakby jednastrona był ich setką. Na początku zachęcała czytelnika,  po czym stawała się bardzo nudna, by potemwejść na wyższy poziom. Chwilami była jednak ciekawa  i śmieszna.

Interesującą stroną tej książki sąchwile grozy, kiedy to na przykład  Tomekz Huckiemposzlina cmentarz.Rozegrał się tam mrożący krew w żyłach moment książki. Czytelników może przyciągnąć również tym, żeprzedstawia codzienne sytuacje z naszego życia. Przedstawia życie młodegochłopaka, który jest ciekawy i odważny. Chce z jak najlepszej strony pokazaćsię dziewczynie i nawiązać z nią bliższe więzi. Z książki tej dowiadujemy się również jak wygądało życie w tamtych czasach, z jakimi problemami i trudnościamiżyciowymi borykali się wtedy ludzie. Jak zupełnie w inny sposób pracowali uczyli się i spędzali wolny czas. Jakże wszystko byłoinne niż dzisiaj.

Podsumowując,  jeśli czytelnik odczuwa nudę, może ją przeczytać.W skali od 1 do 10 daję jej 6.

Piotr Knapczyk,kl. V
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"




Recenzjaksiążki „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”

„Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa to powieść fantasy o dwóch różnychświatach – prawdziwym i fantastycznym. Autor opisuje przygody czwórki dzieci,które schroniły się przed działaniami wojennymi w domu profesora. W jednym zpokoi znajdowała się szafa, przez którą dostali się do krainy Narnii.Bohaterskim rodzeństwem były dwie dziewczyny – Łucja i Zuzanna oraz  dwóch chłopców – Piotr i Edmund. Pobyt w tejkrainie nie powoduje upływu czasu w świecie ziemskim.

Panuje tam wieczna zima z powodurządu złej Białej Czarownicy. Pozbawić władzy mogli jej tylko synowie Adama icórki Ewy. W Narnii jest bardzo dużo dziwnych postaci oraz zwierząt, które wtym miejscu potrafią mówić. Biała Czarownica posługuje się dziwną magią. Ta książka nadaje się idealnie dla miłośników powieści fantastycznych.Wiele osób wskazuje na podobieństwo lwa Aslana do Jezusa. Aslan umiera naKamiennym Stole, po czym pojawia się wśród bohaterów „Opowieści z Narnii”.

Jest to pod każdym względemniezwykła powieść. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie.

Patrycja Halibożek, kl. V
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"




„Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”, C.S. Lewis

Przedmiotemmojej recenzji jest książka pt. ,,Opowieści z Narnii’’ Tom 1 pt. ,,Lew,czarownica i stara szafa”. Jest to opowieść o czwórce dzieci o imieniu Łucja,Edmund,  Piotr  i Zuzanna. Ta czwórka została wysłana na wieśz powodu wojny w Londynie . Zamieszkali  z pewnym profesorem w bardzodużym domu.

Pewnegoranka Łucja i jej rodzeństwo wybrało się na zwiedzanie domu, które przerodziłosię w zabawę w chowanego. Gdy weszli do pokoju, w którym stała stara szafa   i kredens, Łucja postanowiła sama sprawdzić,co kryje się w szafie. Weszła do środka, a tam na wieszaku wisiały futra i dużonaftaliny. Po otwarciudrzwi jest zaskoczona. Wchodzi do wewnątrz i na końcu ogromnego mebla widzizaśnieżony las. Zaciekawiona wchodzi do niego. Czuje się bezpieczna, wiedząc,  że szafa znajduje się tuż za nią.W końcu spotyka fauna– stworzenie, które w połowie jestkozłem, a w połowie człowiekiem. Faun niesie parasol i kilka paczek. Gdyzauważa Łucję jest tak przestraszony, że upuszcza wszystkie pakunki.

Wtedy Łucja poznaje prawdę o Narnii. Resztydowiecie się sami, gdy sięgniecie po tę powieść. Ta książka jest doskonała. Taksię wciągnęłam, że chyba przeczytam kolejną  z siedmiu części. PolecamWam tę książkę. To cudowna historia o miłości, lojalności  i przyjaźni. O walcedobra ze złem i sprawiedliwości.

Oliwia Nosek, kl. IV
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"




„Lola dziennikarką”, Isabel Abedi

Niedawno przeczytałam książkę IsabelAbedii pt. „Lola dziennikarką”. Jest to książka przygodowa.  Główną bohaterką jest Lola Velaso. Akcjarozgrywa się w Niemczech  w mieście Hamburg podczasroku szkolnego.

Lola to dziesięcioletnia dziewczynka, która jest w czwartej klasie. Innibohaterowie, którzy w niej występują to: przyjaciółka Loli Raszka, kolega zmłodszej klasy, podopieczna Lina. Lola jest dziennikarką, która pisze do szkolnej gazety. Jednak nie możeznaleźć odpowiedniego tematu, o którym chciałaby pisać. W szkole nie dzieje sięnic ciekawego. Dziewczynka postanawia więc napisać artykuł o niebezpiecznymrabusiu z pistoletem-sikawką, który zastrasza ludzi. Zaczyna bawić się wdetektywa, który chce zdemaskować rabusia. Przeprowadza wywiady z kierowcami,którzy jeżdżą koło jej szkoły. Innym zadaniem Loli jest opieka nadsiedmioletnią dziewczynką Liną. Nie jest to łatwe, ponieważ podopiecznej Lolidokucza Maurycy, którego opiekunką jest przyjaciółka Loli Raszka. Jednakdziewczyna ma i na to sposób.

Jeżeli zaciekawiła was historia małej dziennikarki Loli, to sięgnijciepo tę książkę. Dowiecie się, co się działo dalej i czy Loli udało się złapaćgroźnego rabusia. Ta książka jest bardzo ciekawa iwciągająca.

Martyna Pałucka, kl. IV
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"




„Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”, C.S.Lewis

Niedawno przeczytałam bardzo interesującą książkę „Opowieści z Narnii:Lew, czarownica i stara szafa”. Autorem książki jest C.S.Lewis. Opowieść jestjedną z siedmiu tomów tego autora.

Książka ta opowiada o dwóch światach – prawdziwym i świecie fantazji.  W prawdziwym świecieczwórka rodzeństwa: Łucja, Edmund, Zuzanna oraz Piotr przyjeżdżają z Londynu nawieś do Profesora, aby schronić się przed nalotami bombowymi. Dzieci bawiąc się w domu znajdują starąszafę. W jej wnętrzu znajduje się przejście do krainy Narnii. Całą krainąrządzi Białą Czarownica. Narnię zamieszkują dziwne postacie oraz zwierzęta,które mówią ludzkim głosem. Bohaterowie poznają Aslana, potężnego lwa, któryjest prawowitym władcą Narnii, a którego zła czarownica nienawidzi. Celemczarownicy jest, aby Narnia i jej mieszkańcy byli pod jej panowaniem. Złakrólowa zamienia nieposłusznych poddanych w kamienie. W Narnii panuje wiecznazima i nigdy nie ma Bożego Narodzenia.

Rodzeństwo postanawia pomóc krainie.Wraz ze wszystkimi mieszkańcami walczą ze złymi mocami Czarownicy. Podczaspodróży dzieci przeżywają niesamowite przygody. Nawiązują się przyjaźnie. Czydobro zwycięży zło? Historie, które są opisane sprawiają, że nie można doczekać się końcaopowiadania. Książka niesie ze sobą wiele wartości: miłość zdolna donajwiększych poświęceń, przyjaźń ponad wszystko, dobro i szlachetność.

Zachęcam do przeczytania tejksiążki.

Aleksandra Cudek, kl. IV
Niepubliczna Szkoła Podstawowa weWróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"